All for Joomla The Word of Web Design

Cumhurbaşkanı “II. Sevr’i yapmak istiyorlar”

Dolar neden çıkıyor?

Ekonomide bir prensip vardır. Bir şeyin bolluğu onun fiyatını aşağıya çeker. Kıtlığı ise fiyatını yükseltir. Bu fiyat hareketliliğinin nedeni taleptendir. Talebin nedeni ise duyduğunuz ihtiyacın şiddeti ile doğru orantılıdır. Eğer sizin talep ettiğiniz şeyin varlığını birileri belirliyorsa, sizin talebinizi de o belirliyor demektir.

Şimdi soralım; doların seçimlerden önce yükselmesi ve bunun süreklilik kazanmasının nedeni nedir?

1.Açık aleni bir şekilde ekonomik saldırı altındayız. Nedeni, siyasal etkinliği artan bir Türkiye’nin ekonomi ile terbiye edilmesi gerekir düşüncesi.

2.Mevcut ekonomik dengelerde yoğun ödemelerin zamanı geldi. Bu ödemeler dolarla borçlanıldığı için dolarla ödenecek. Bunun için de dolara yoğun bir talep var. Özel sektörün faizi ile beraber ödemesi gereken 73 milyar 697 milyon dolar. Bu ödemenin yoğunluğu Nisan-Mayıs ayında olması doların yoğun biçimde talep edilmesi demektir.

Merkez Bankası döviz rezervlerinizle bunu kıyasladığınızda ülke dışına çıkacak dolar miktarının çok büyük olduğunu görüyoruz. Kamunun bu dönem içinde faizi ile ödeyeceği rakam 19 milyar 804 milyon. Toplam ödenecek rakam olan 93 milyar 501 milyon olup çok ciddi ülkeden dolar çıkışına neden olacak.

Yazının devamı için »»

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir