21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İslam İşbirliği Teşkilatı Kudüs gündemiyle olağanüstü toplanacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "13 Aralık Çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi, İstanbul'da Sayın Cumhurbaşkanlığımızın ev sahipliğinde toplanacaktır." dedi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İslam İşbirliği Teşkilatı Kudüs gündemiyle olağanüstü toplanacak
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına ilişkin, " Zaten şu anda kırılgan olan Ortadoğu barış sürecini adeta ortadan kaldıracak bu vahim hatadan Amerikan yönetiminin derhal dönmesi çağrısında bulunuyoruz." dedi.

Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan'a devlet ziyareti gerçekleştireceğini anımsatan Kalın, ziyaretin, 65 yıl sonra cumhurbaşkanlığı düzeyindeki ilk seyahat olması açısından tarihi önem arzettiğini söyledi. 

Erdoğan'ın, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'un davetine icabetle önce Atina'ya, sonra da Gümülcine'ye ziyaret gerçekleştireceğini dile getiren Kalın, ekonomik konular, enerji, güvenlik, ulaştırma, turizm, kültür gibi başlıklar altında ikili ilişkilerin etraflıca ele alınacağını bildirdi. 

Sözcü KalınYunanistan'ın, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda verdiği desteğin memnuniyet verici olduğunu, bu ve benzer konularda kapsamlı görüşmeleri Atina'da gerçekleştireceklerini söyledi. 

Batı Trakya'ya cuma günü gerçekleştirecekleri ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk Müslüman azınlıkla bir araya geleceğini belirten Kalın, Erdoğan'ın 2005 yılında Batı Trakya'ya bir ziyaret gerçekleştirdiğini anımsattı. 

ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması yolunda bir hazırlığının olduğuna dair haberlerin birkaç gündür gündemi meşgul ettiğini dile getiren Kalın, kendilerinin de Amerikalı yetkililerle yaptıkları temaslar neticesinde ABD Başkanı Donald Trump'ın bu yönde bir açıklama yapacağına ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağına dair haberleri aldıklarını söyledi. 

Kalın, "Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız dün ilk tepkimizi verdi. Kendisi bundan önce Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas başta olmak üzere Arap dünyasından birçok liderle, İslam dünyasından hükümet ve devlet başkanlarıyla da görüşmeler gerçekleştirdi. Bu sabah itibarıyla Malezya, Tunus, İran, Katar, Suudi Arabistan, Pakistan, Endonezya devlet ve hükümet başkanlarıyla telefon görüşmeleri yaptı, yapmaya da devam ediyor." diye konuştu.

Telefon görüşmeleri ve istişarelerin devam edeceğini aktaran Kalın, "Kudüs'ün hem tarihi statüsü, hem dini statüsü hem de hukuki statüsü itibarıyla İsrail'in başkenti olarak ilan edilmesi her şeyden önce uluslararası anlaşmalara, BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı, vahim bir hata olacaktır. Konunun hukuki temeline baktığımızda 1947'den bu yana alınan Birleşmiş Milletler kararlarının hiçbirisinde Kudüs'ün İsrail tarafından işgal ve ilhak edilmesi ne kabul edilmiş ne de tanınmıştır." değerlendirmesinde bulundu. 
"Bu ilhak, işgal politikalarını tanımadığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum" 

Kalın, 1967 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal etmesi üzerine BM Genel Kurulu tarafından 4 Temmuz 1967 tarihli, 2 bin 253 sayılı kararla İsrail'e Kudüs'ün statüsünü değiştirecek her türlü adımdan ictinab etmesi, kaçınması çağrısında bulunulduğunu hatırlatarak, "Yine aynı şekilde İsrail 1980 yılında Kudüs'ü ilhak kararı almış, uluslararası hukukun ağır bir biçimde ihlali olan bu gelişme karşısında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 20 Ağustos 1980 tarihli ve 478 sayılı kararla işgalci güç İsrail'in Kudüs'ün karakterini ve statüsünü değiştirecek tüm idari ve yasal önlem ve faaliyetlerinin ve bu konuda kabul ettiği temel yasanın hükümsüz olduğunu ilan etmiştir." dedi. 

"1980'de alınan bu karardan beri bizim açımızdan da herhangi bir değişiklik söz konusu değildir." ifadesini kullanan Kalın, "İsrail'in aldığı bu kararı, bu ilhak, işgal politikalarını tanımadığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ayrıca Birleşmiş Milletlerde alınan bu kararda İsrail nezdindeki diplomatik misyonların Kudüs'te bulunamayacağına dair bir madde de vardır. Buna binaen de Kudüs'te birkaç ufak tefek ülke dışında herhangi bir diplomatik misyon, büyükelçilik düzeyinde bulunmamaktadır." ifadelerini kullandı. 
"Kudüs bizim onurumuzdur"

Milletin 400 yıl hizmet ettiği Kudüs'e karşı tarihi bir sorumluluk hissettiğini vurgulayan Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her kesimden vatandaşlarımız, İslam dünyasının her tarafından toplumlar Filistin ve Kudüs konusunda tam bir birlik içerisindedirler. Kudüs bizim onurumuzdur, Kudüs bizim ortak davamızdır, Kudüs dün Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bizim kırmızı çizgimizdir. İslam'ın ilk kıblesi ve üçüncü en kutsal mescidi olan Harem-i Şerif'in de yer aldığı Kudüs'ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün muhafazası tüm Müslümanlar açısından hayati bir öneme sahiptir. Fakat konu sadece Müslümanlarla sınırlı değildir. Kudüs üç semavi dinin mensuplarının paylaştığı bir şehir olarak sadece İsrail'in yahut Yahudilerin, Musevilerin değil Hristiyanların ve Müslümanların da tarihi ve dini haklarının, hafızalarının, geleneklerinin olduğu son derece önemli bir şehirdir."
İTT Liderler Zirvesi olağanüstü toplanacak 

Bunun dışında atılacak her tür adım Ortadoğu barış süreciyle ilgili, Filistin meselesiyle ilgili, hatta daha ileri gidersek İslam Batı ilişkileriyle ilgili yeni çatışma alanlarına, yeni husumetlere, yeni gerginliklere kapı aralayacaktır. Dolayısıyla bütün bu mülahazalar ışığında mevcut statünün korunması ve Kudüs'ün aynı zamanda Filistinlilerin, Arapların, Müslümanların bir kenti olduğu gerçeğinin de kabul edilmesi gerekmektedir. Bütün bu mülahazalar çerçevesinde Kudüs'ün statüsüne ve bölge barışına ilişkin hassasiyet arz eden bu gelişmeler karşısında İslam ülkeleri arasında ortak hareket etmeye ve koordinasyon sağlamaya dönük olarak Sayın Cumhurbaşkanımız, İslam İşbirliği Teşkilatını olağanüstü zirveye davet etmektedir. Önümüzdeki hafta, 13 Aralık Çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi, İstanbul'da Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde toplanacaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İslam İşbirliği Teşkilatının dönem başkanlığını yürüttüğünü söyleyen Kalın, Erdoğan'ın bu çağrısının amacının Kudüs'e yönelik Amerika ve İsrail yönetimlerinin atacağı adımlara karşı İslam ülkeleri arasında tam bir işbirliği, dayanışma ve koordinasyonu sağlamak olduğunu bildirdi. 

Erdoğan'ın yaptığı ve yapacağı telefon görüşmelerinin öncelikli amacının bu koordinasyonu sağlamak olduğuna işaret eden Kalın, şunları kaydetti:

"Konu sadece İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkeleriyle de sınırlı değildir, bu aynı zamanda dünyanın vicdanını ayağa kaldırma meselesidir. Bu çerçevede de Sayın Cumhurbaşkanımız Müslümanlara, Hristiyanlara, Yahudilere, din adamlarına, akademisyenlere, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve dünya kamuoyunun diğer paydaşlarına dönük olarak bir çağrıda bulunacaktır. Bununla ilgili çağrı mektubunu da bugün paylaşacağız. Ben yine bu çerçevede barış ve huzur taraftarı olan bütün Musevileri, Katoliklerin ruhani lideri olan Papa'yı, Protestan ve Ortodoks kiliselerini, diğer din adamlarını, tarihçileri, akademisyenleri, STK'ları ve konuyla ilgili hassasiyet sahibi olan bütün çevreleri bu vahim hatadan dönülmesi konusunda birlik, beraberlik içinde ve dayanışma içerisinde hareket etmeye davet ediyorum."

Yaptıkları istişareler çerçevesinde, Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz'in, ABD Başkanı Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde verdiği mesajları memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Kalın, "Sayın Kral da Trump'a, böyle bir adımın vahim bir hata olacağını ve bütün İslam dünyasına karşı büyük bir provokasyon olacağını ifade etmiştir. Kudüs'ün kutsiyeti, Harem-i Şerif'in kutsiyeti, tarihi değeri, Müslümanlar açısından kıymeti, dini ve tarihi önemi ve ayrıca devam etmekte olan barış süreci, uluslararası hukuk, bütün bu unsurlarla beraber düşünüldüğünde Kudüs'le ilgili olarak bu adımın atılması vahim bir hata olacaktır. Biz de bu hatadan dönülmesi için elimizden gelen gayreti bugüne kadar gösterdiğimiz gibi bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
 


http://aa.com.tr/tr/muslumanlarin-kirmizi-cizgisi-kudus/cumhurbaskanligi-sozcusu-kalin-islam-isbirligi-teskilati-kudus-gundemiyle-olaganustu-toplanacak/992116 AA
http://www.mirathaber.com/cumhurbaskanligi-sozcusu-kalin-islam-isbirligi-teskilati-kudus-gundemiyle-olaganustu-toplanacak-38-2540h.html


Back To Top