14 Aralık 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Darbeler 1: Terimler ve kavramlar

Yakın gelecekte bir darbe girişimi olacak mı? Tarihi incelediğimizde Türkiye’ye yönelik yakın dönem gelecekte bir darbe ya da müdahale denemesi olacağına kesin gözüyle bakılmalıdır. Toplumumuzun hain darbelere karşı sakin ama hazır olması darbeciler için caydırıcı olacaktır. Geleceğe hazırlanmak için de geçmişteki darbeleri incelememiz ve dersler çıkarmamız gerekir. Bu yazı dizisinde de bunu yapacağız.
Darbeler 1: Terimler ve kavramlar
Darbelerden bahsederken ortak bir dil kullanmalıyız. İhtilal, müdahale, putsch, coup d’etat, saray darbesi, devrim, inkılap, rejim değişimi, eksen kayması, bölünme, dağılma gibi terimlere ne anlamlar yüklüyoruz?

İhtilaldarbe sözcüğünün eski kullanılışıdır. Sonuca odaklıdır. Hangi yöntemle olduğuna bakmaksızın yönetimin bir anda değiştirilmesine işaret eder.

Devrimya da inkılap ihtilalin özel bir durumu olarak toplumun büyük çapta bu ihtilale katılımını kast etmektedir. Halkın yönetime karşı sokağa döküldüğü, ardından toplumun büyük değişimler geçirdiği uzun bir süreçtir. Burada darbeden devrimi kast etmiyoruz. Ancak darbelerde devrim süreçleri de yer yer taktik olarak kullanılmaktadır. Örneğin 27 Mayıs’ta, Pinochet darbesinde, Yeşil Devrim’de ve Gezi Olayları gibi girişimlerde amaç hükümetin devrilmesi olacak şekilde Batıcı burjuvazi katmanının sokağa inmesi, halk devrimi olarak değil bir araç olarak darbe amaçlı kullanılmıştır.

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Kutluk ÖZGÜVEN
http://www.mirathaber.com/darbeler-1-terimler-ve-kavramlar-14-4958h.html


Back To Top