16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Devlet'in Yusuf'u olmak!

Kur’an daki Yusuf kıssasını hemen herkes bilir.  Üst düzey bir devlet adamının hanımı Züleyha’nın Yusuf’a olan aşkını. Müslüman bir şahsiyetin zinaya sebep olacak kadınla  olan imtihanıyla başlayan ve takınılan Müslümanca tavır nedeniyle o gün ki yeryüzü devletinin rejiminin değişmesine kadar giden sürecin örneklendiği Yusuf Kıssası.
Devlet'in Yusuf'u olmak!
Gerçekten Müslüman olmak ciddiyet isteyen bir iştir. Bu dünyada  İlk insan ve elçi olan Adem’den (a.s) son insana kadar bu ciddiyetin yansımalarını görüyoruz ve görmeye devam edeceğiz.

Müslüman, Ademin oğlu Habil olmaktır. Heykel ustasının oğlu İbrahim, İsa’nın annesi Meryem, İsmail’in annesi Hacer, Musa’ya kol kanat geren Asiye, bir dünya devletinin rejimini kansız bir şekilde değiştiren Yusuf olmaktır.Nihayetinde son Nebi Muhammed (SAV) olmaktır Müslüman!

Mekke ve Medine otoritelerinin çaresiz kalıp netice itibariyle her iki otoritenin de devlet yönetim tekliflerinden Medinelilerininkini kabul etmek demektir Müslümanlık!

Günümüz dünyasında “Devlet”: Görünür yüzüyle adı ve sınırları belli ulusal bir otorite gibi olsa da aslında “dokuz pulu bir kişiye, bir pulu dokuz kişiye pay eden” yeryüzü zenginliklerinin sahipleri olan ve ellerinde tutmak için Tanrıyla bile savaşmayı göze alan çok uluslu şirket sahipleridir. Bilimin ve teknolojinin kendi kontrollerinden çıkmasına asla müsaade etmeyen Dünya otoritesini güçlendirdikleri devletler eliyle her zaman ellerinden bırakmayan yeryüzünün tamamını vatan ilan etmiş, milliyeti, ırkı, dini maddiyat olan bir avuç insandır günümüz dünyasında “devlet” dediğimiz müesses nizam.

İlk ataları Ademin oğlu Kabil olup Avrupa’da yüzyıl savaşlarıyla canlanan, dünya savaşlarıyla semizleşen derin bir yapıdır. Bu yapı düne kadar yeryüzü insanlığını, Kominizm ve Kapitalizm ideolojilerini ulus devletlere dayatarak yönetmiştir. Rusya’nın dağılmasıyla komünizm ideolojisine; Amerika’da ikiz kulelerin ortadan kaldırılmasıyla da Kapitalizm ideolojisine son vermiştir. Tutundukları ideolojilerin nihayetinde insanlığa mutluluk getirmediğinden başta kendi vatandaşları olmak üzere dünya insanlığının batıldan uzaklaşıp hak arayışlarına yönelmesi, bu doğrultuda İslamiyetin hızla yaygınlaşması bu derin güçleri korkutmuştur.

Yazının devamı için »»


FEHMİ YAĞLI
http://www.mirathaber.com/devletin-yusufu-olmak-15-1815h.html


Back To Top