21 Kasım 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Dijital Dünya, robotlaşmış insanları mı hazırlıyor?

Teknoloji ile insanın karşılaşması, insanın sistematik düşüncesinin sonucu olmakla birlikte, onu kendi kontrolü altına alması gibi beklenmeyen bir noktaya ulaştı. İnsanın zekası ile başardığı bu mucize, aslında yılların getirdiği bilginin birbiri üzerine koyulmasının sonucu olan tabii bir birikim idi. Üstelik bu birikim, herkesin çabası ve gayreti ile elde edilen uzun bir koşuşun sonunda elde edilmişti. Ama, bu mekanik gelişme; giderek insanın sahip olduğu fikri, ahlaki ve kültürel değerlerin yerini almaya başladı.
Dijital Dünya, robotlaşmış insanları mı hazırlıyor?
Teknolojinin insani ve sosyal değerlere göre daha etkin konuma gelmesi, teknolojinin gücü ve öneminden çok, insanın; kendi değerlerini muhafaza edememesinin ve kültürel dünyasını yenilememesinin bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknoloji, batı'daki fikri ve ahlaki çöküntünün başlamasıyla birlikte, yeni bir varlık sebebi ve hatta Tanrı haline gelmişti. Ruhi ve ahlaki özünü kaybeden insanın, maddeci ve menfaatçi bir yöne doğru kaymasından daha tabii ne olabilirdi..

Toplumun kültürel ve ahlaki yönünün yozlaşması ve olayları değerlendirirken ölçü olarak ruhi, fikri ve ahlaki değerler yerine, maddi ve teknolojik dünyayı öncelemesiyle, ister istemez pozitif temelli bir hayata doğru yöneldi. Bu yeni yöneliş, dijital çağın hayatın her yönüne hakim hale gelmesiydi. Modern toplum, herkesin bilgilerini en detaylı şekilde alıyor ve insanları kayıt altına alıyordu. Buna sebep olarak modern toplumun, insanı sadece maddi ve sayısal bir varlık görmesi ve onun iç dünyasına ve düşüncelerine değer vermeyerek onu kontrol altına alıp kendi varlığını sürekli hale getirmek olduğu anlaşılıyordu.

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Sami ŞENER
http://www.mirathaber.com/dijital-dunya-robotlasmis-insanlari-mi-hazirliyor-8-3201h.html


Back To Top