17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Diyanet Bitcoin'e son noktayı koydu

Kripto para birimi olan “Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?” sorusuna Diyanet'ten cevap geldi.
Diyanet Bitcoin'e son noktayı koydu
Diyanet verdiği fetvasında ’’Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı yada altın gibi zati bir değere sahip olmalı. Sanal paralar her ne kadar bazı kesimler tarafından kullanılmakta olsa da, devletin sağladığı güce ve itibara sahip olmaması, arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmayışı para olarak değerlendirilemez.

Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda spekülasyona açık olmaları daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dine uygun değildir.’’


Diyanetin verdiği bu fetva sonuç olarak doğrudur. Ancak fetva içeriğinde bazı teknik bilgi eksikliği olduğunu, bu eksikliğin giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Halka operasyon yapan faizcilerin ciddi bir sıçrama tahtası olarak kullanacağı Bitcoin diyanetin bu fetvası ile büyük oranda darbe almıştır. Diyanetin bu fetvasından ciddi manada rahatsız olacak olan sanal paracılar, hemen harekete geçerek bir hoca gurubuna aksi yönde fetva verdirebilir. Bu kripto zihniyetin yapmadığı bir şey değildir.

Diyanet İşleri Fetva Kurulunun, olmayan ama var sayılan sanal Bitcoin, kripto paracıların saldırılarına uğrayacaktır. Fetva kurulunun bu verilen fetvayı daha güçlü kılacak, güçlü teknik bir ekiple çalışması lazım. Sistemin çevirdiği sahtekarlıkları çok iyi gören, mevcut yapıyı iyi bilen, sistem içindeki oynaklıkların nasıl faiz ensturmanı kullanılarak sömürüye dönüştürüldüğünü bilen ekiple, Diyanet İşleri Fetva Kurulunun çalışması lazım.

Biz Diyanetin talep etmesi halde ekip olarak destek vermeye hazırız. Ankara Yıldırım Beyazıt üniversitesinde öğretim Görevlisi Prof Dr Mete Gündoğan beyden talep edildiği taktirde; desteğini esirgemeyeceğini, çok yönlü destek vereceğini biliyoruz.

Para savaşlarının son evrilme aşaması olan sömürü aracı Bitcoin, Türkiye’de başarılı olamayacaktır.

Selam ve dua ile...

Yunus EKŞİ
http://www.mirathaber.com/diyanet-bitcoine-son-noktayi-koydu-3-2491h.html


Back To Top