18 Şubat 2018 Pazar
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

12»
 • Doç. Dr. Durak PUSMAZ
 • Rızkı veren Allah’tır
  Mümin rızık endişesi taşımaz, rızkı verenin Yüce Allah olduğunu bilir ve buna inanır. Nitekim Hûd suresinde (ayet: 6) şöyle buyurmuştur:

  18 Şubat 2018 Pazar 08:02 Devamını Oku →
 • Asanı taşa vur
  Yüce Rabbimiz Bakara Suresinin 60’ıncı ayetinde şöyle buyurmuştur: وَإِذِ اسْتَسْقَى مُوسَى لِقَوْمِهِ فَقُلْنَا اضْرِبْ بِعَصَاكَ الْحَجَرَ فَانْفَجَرَتْ مِنْهُ اثْنَتَا عَشْرَةَ عَيْنًا قَدْ عَلِمَ كُلُّ أُنَاسٍ مَشْرَبَهُمْ كُلُوا وَاشْرَبُوا مِنْ رِزْقِ اللَّهِ وَلَا تَعْثَوْا فِي الْأَرْضِ مُفْسِدِينَ “Hani Musa (susuzluktan kırılan) kavminin su ihtiyacını gidermek için bize dua etmişti, biz de kendisine: ‘Elindeki asânı şu taşa vur’ demiştik. Bunun üzerine o taştan on iki pınar fışkırmıştı. Her kabile hangi pınardan ve ne zaman su alıp içeceklerini öğrenmişti. Biz de onlara: ‘Allah'ın size lütfettiği bu nimetlerden yiyin, için fakat bu topraklarda fitne fesat çıkararak memleketi birbirine katmayın’ dedik.” 

  12 Şubat 2018 Pazartesi 12:52 Devamını Oku →
 • Hazır ol cenge ister isen sulh u salah
  Yüce Rabbimiz Bakara Suresi’nin 251’inci ayetinde:وَلَوْلَا دَفْعُ اللّٰهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَفَسَدَتِ الْاَرْضُ وَلٰكِنَّ اللّٰهَ ذُو فَضْلٍ عَلَى الْعَالَم۪ينَ

  10 Şubat 2018 Cumartesi 08:56 Devamını Oku →
 • Batıl üzerine kurulan dostluklar devam etmez
  Yüce Rabbimiz Ankebût Sûresi’nin 25’inci ayetinde şöyle buyuruyor:وَقَالَ إِنَّمَا اتَّخَذْتُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْثَانًا مَوَدَّةَ بَيْنِكُمْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا ثُمَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكْفُرُ بَعْضُكُمْ بِبَعْضٍ وَيَلْعَنُ بَعْضُكُمْ بَعْضًا وَمَأْوَاكُمُ النَّارُ وَمَا لَكُمْ مِنْ نَاصِرِينَ

  09 Şubat 2018 Cuma 10:26 Devamını Oku →
 • Asker techizi ve önemi
  Allah yolunda savaş sadece bedenle yapılmaz, aynı zamanda malla da yapılır. Bu sebeple Kur'an-ı Kerîm'de mallarımız ve canlarımızla savaşmamız emredilmiştir. Nitekim Tevbe suresinde:

  08 Şubat 2018 Perşembe 15:11 Devamını Oku →
 • İlim ve irfan yuvaları: Camilerimiz
  Camilerimiz, sadece içerisinde beş vakit namaz kılınan sonra da kapılarına kilit vurulan yerler değildir, öyle olmamalıdır. Asr-ı saadetten itibaren icra ettikleri fonksiyonları çok çeşitli olan camilerimiz her şeyden önce ibadet mekânlarıdır. Durumları müsait olan müminler günde beş defa camilerimizde toplanarak topluca Allah’a ibadet etmenin, dua ve niyazda bulunmanın hazzını tadarlar.

  02 Ekim 2017 Pazartesi 17:13 Devamını Oku →
 • Kur'ânî bir kavram olan hikmetin bazı tarifleri
  Yüce Rabbimiz Bakara Sûresi’nin 269’uncu âyetinde şöyle buyurmuştur:“Allah hikmeti dilediğine verir. Kime hikmet verilmişse şüphesiz ona çok hayır verilmiştir. Ancak öz ve temiz akıl sahipleri bunu düşünüp ibret alır.” 

  26 Eylül 2017 Salı 11:51 Devamını Oku →
 • Derdi dert edinmek
  Dünya imtihan yeridir, insanlar da dünyaya denenmek, imtihan olmak için gelmişlerdir.

  25 Eylül 2017 Pazartesi 16:16 Devamını Oku →
 • Sadaka gizli mi verilmeli açık mı?
  Yüce Rabbimiz Bakara suresinin 271’inci ayetinde şöyle buyurmuştur:إِنْ تُبْدُوا الصَّدَقَاتِ فَنِعِمَّا هِيَ وَإِنْ تُخْفُوهَا وَتُؤْتُوهَا الْفُقَرَاءَ فَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَيُكَفِّرُ عَنْكُمْ مِنْ سَيِّئَاتِكُمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ (271)

  13 Ağustos 2017 Pazar 08:00 Devamını Oku →
 • Mübarekler allâme bilmedikleri şey yok
  Televizyonlarda dini konularda konuşan veya program yapan hocalarımız ve akademisyenlerimizin bazılarına bakınca doğrusu insanın iftihar edesi geliyor.

  05 Ağustos 2017 Cumartesi 13:03 Devamını Oku →
Back To Top