24 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

123»
 • Doç. Dr. Durak PUSMAZ
 • İşleri güçleri kusur aramak
  Öyle insanlar var ki kendilerine hiçbir şeyi beğendiremezsiniz. Ne yaparsanız yapınız, beğenmezler. İyi de yapsanız, kötü de yapsanız mutlaka bir hata, bir kusur bulurlar, beğenmezler. Zira onların gözleri hiç güzeli, doğruyu görmeye alışık değildir. Hep çirkini, yanlışı, hatayı, noksanı görürler.

  17 Haziran 2018 Pazar 07:28 Devamını Oku →
 • Cennette sohbet- 2
  Sâffât Suresi'nin 40-49. ayetlerinde Allah'ın ihlaslı, samimi kullarının ahirette, düşünüp tasavvur edemeyeceğimiz kadar içi bol nimetlerle dolu cennete girecekleri, orada kendilerine her çeşit yiyecek ve meyvelerden ikram edileceği belirtilir.

  16 Haziran 2018 Cumartesi 08:26 Devamını Oku →
 • Cennette sohbet- 1
  Sohbet Arapça sahibe–yeshabu kökünden gelmekte olup arkadaşlık etmek, birlikte bulunmak, dost olmak, biriyle görüşüp konuşma gibi manalara gelir.

  15 Haziran 2018 Cuma 09:15 Devamını Oku →
 • Az kullarından eyle
  Yüce Rabbimiz Sebe’ Sure’sinin 13. ayetinde: وَقَلِيلٌ مِنْ عِبَادِيَ الشَّكُورُ: Kullarım içerisinde hakkıyla şükreden pek azdır” buyurmuştur. Bu ayetle ilgili Hz. Ömer’in başından geçen tatlı bir hatırası var, okuyucularımla paylaşmak istedim.

  11 Haziran 2018 Pazartesi 11:59 Devamını Oku →
 • Günah işlememiş ağızla dua etmek
  Bir mürşit, bir sohbetinde insanlara duanın öneminden ve kabul olmasından bahsederken:

  01 Mart 2018 Perşembe 14:33 Devamını Oku →
 • Rızkınızı Allah katında arayınız
  Yüce Rabbimiz insanların rızkını vermesini kendi varlık ve birliğinin delili olarak zikretmektedir. Nitekim Fâtır Suresinde:يَاأَيُّهَا النَّاسُ اذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَيْرُ اللَّهِ يَرْزُقُكُمْ مِنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ فَأَنَّى تُؤْفَكُونَ

  24 Şubat 2018 Cumartesi 02:43 Devamını Oku →
 • Rızkı veren Allah’tır
  Mümin rızık endişesi taşımaz, rızkı verenin Yüce Allah olduğunu bilir ve buna inanır. Nitekim Hûd suresinde (ayet: 6) şöyle buyurmuştur:

  18 Şubat 2018 Pazar 08:02 Devamını Oku →
 • Asanı taşa vur
  Yüce Rabbimiz Bakara Suresinin 60’ıncı ayetinde şöyle buyurmuştur: وَإِذِ اسْتَسْقَى مُوسَى لِقَوْمِهِ فَقُلْنَا اضْرِبْ بِعَصَاكَ الْحَجَرَ فَانْفَجَرَتْ مِنْهُ اثْنَتَا عَشْرَةَ عَيْنًا قَدْ عَلِمَ كُلُّ أُنَاسٍ مَشْرَبَهُمْ كُلُوا وَاشْرَبُوا مِنْ رِزْقِ اللَّهِ وَلَا تَعْثَوْا فِي الْأَرْضِ مُفْسِدِينَ “Hani Musa (susuzluktan kırılan) kavminin su ihtiyacını gidermek için bize dua etmişti, biz de kendisine: ‘Elindeki asânı şu taşa vur’ demiştik. Bunun üzerine o taştan on iki pınar fışkırmıştı. Her kabile hangi pınardan ve ne zaman su alıp içeceklerini öğrenmişti. Biz de onlara: ‘Allah'ın size lütfettiği bu nimetlerden yiyin, için fakat bu topraklarda fitne fesat çıkararak memleketi birbirine katmayın’ dedik.” 

  12 Şubat 2018 Pazartesi 12:52 Devamını Oku →
 • Hazır ol cenge ister isen sulh u salah
  Yüce Rabbimiz Bakara Suresi’nin 251’inci ayetinde:وَلَوْلَا دَفْعُ اللّٰهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَفَسَدَتِ الْاَرْضُ وَلٰكِنَّ اللّٰهَ ذُو فَضْلٍ عَلَى الْعَالَم۪ينَ

  10 Şubat 2018 Cumartesi 08:56 Devamını Oku →
 • Batıl üzerine kurulan dostluklar devam etmez
  Yüce Rabbimiz Ankebût Sûresi’nin 25’inci ayetinde şöyle buyuruyor:وَقَالَ إِنَّمَا اتَّخَذْتُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْثَانًا مَوَدَّةَ بَيْنِكُمْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا ثُمَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكْفُرُ بَعْضُكُمْ بِبَعْضٍ وَيَلْعَنُ بَعْضُكُمْ بَعْضًا وَمَأْوَاكُمُ النَّارُ وَمَا لَكُمْ مِنْ نَاصِرِينَ

  09 Şubat 2018 Cuma 10:26 Devamını Oku →
Back To Top