10 Aralık 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Cennette sohbet- 1

Sohbet Arapça sahibe–yeshabu kökünden gelmekte olup arkadaşlık etmek, birlikte bulunmak, dost olmak, biriyle görüşüp konuşma gibi manalara gelir.

Nitekim aynı kökten gelen ‘sâhib’ arkadaş demek olup çoğulu ‘ashâb’ ve ‘sahâbe’dir. Mümin olarak Peygamber Efendimizin meclisinde bulunan, onu gören ve bu imanla ölen kimselere sahabe denir. Sahabe-i kiram Sohbet-i Nebeviyye’de bulunmuş bahtiyar kimselerdir.

İnsanlar; eş dost, aile fertleriyle nasıl ki bu dünyada bir araya gelip sohbet ediyorlar ve bundan büyük bir haz duyup zevk alıyorlarsa, ahirette, cennette de birbirleriyle sohbet edecekler, bu dünyada yaşamış oldukları hatıralarından, anılarından, başlarından geçen iyi ve kötü olaylardan bahsedeceklerdir. Bu husus Kur’an-ı Kerim’in muhtelif sure ve ayetlerinde anlatılmaktadır. Burada kısa bir misal arzetmek istiyoruz:

Tûr Suresi’nin 17-24. ayetlerinde dünyada muttakilerin yani Allah’a karşı sorumluluklarının bilincinde olarak kulluk görevlerini yerine getirenlerin, ahirette cennette sevk ü safa içerisinde yaşayacakları anlatıldıktan sonra 25-28. ayetlerinde şöyle ifade edilmiştir:

وَأَقْبَلَ بَعْضُهُمْ عَلَى بَعْضٍ يَتَسَاءَلُونَ  قَالُوا إِنَّا كُنَّا قَبْلُ فِي أَهْلِنَا مُشْفِقِينَ  فَمَنَّ اللَّهُ عَلَيْنَا وَوَقَانَا عَذَابَ السَّمُومِ  إِنَّا كُنَّا مِنْ قَبْلُ نَدْعُوهُ إِنَّهُ هُوَ الْبَرُّ الرَّحِيمُ

“Onlar bütün bu nimetlerin zevk ve neşesi içinde birbirlerine dönüp şöyle sohbet edecekler:

"Biz dünyada, ailemizle, çoluk çocuğumuzla birlikte iken sonumuz ne olacak diye korkar dururduk, akıbetimizden endişe ederdik. Ama şükürler olsun ki Allah bize lütufta bulundu ve bizi cehennemin yakıp kavuran ateşinden muhafaza buyurdu.

İyi ki biz dünyada iken yalnız O’na kulluk edip O’ndan mağfiret dilemişiz. Gerçekten O, Berr'dir; her türlü iyilik ve hayrın kaynağıdır, Rahîmdir; merhamet ve ihsanı boldur.” Tûr Suresi, 52/25-28)

Demek ki ahirette saadet ve selamet yurdu cennete gitmek ve orada mutlu bir hayat yaşamak için;

Dünya hayatını iyi değerlendirmek,

Yalnız Allah’a kulluk edip O’nun buyruklarına uymak, yasak kıldığı şeylerden kaçınmak,

Hata ve kusurlarımızdan dolayı O’ndan af ve mağfiret dilememiz gerekir.

Dünyada olduğu gibi ahirette cennette de iyi sohbetler dileğiyle…

Doç. Dr. Durak PUSMAZ
http://www.mirathaber.com/doc-dr-durak-pusmaz-cennette-sohbet-1-26-4465y.html


Back To Top