All for Joomla The Word of Web Design

Doğal çevre varlıkları bize şükredici kullar olmamız için verilmiştir 6

Kur’ân penceresinden doğal çevreye baktığımızda kavrayabileceğimiz bir hakikat de çevremizi oluşturan varlıkların bize Şükredici kullar olmamız için yaratılıp verildiğidir.

Rabbimiz Rahman/Yarattığı varlıkları merhameti ile kuşatan ve Hakîm/her şeyi yerli yerinde ve amaçlı yaratan…  Bizi yaratmadan önce yeryüzünü bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak şekilde halk etmiştir. Nimetler sürekli tazeleniyor, her zaman yeni varlıklar halk ediliyor. Değinmiştim son dönemde  yeni bir canlı türü daha keşfedildi. Yaradan kudretini izhar için yeni yeni varlıklar yaratmakta devam ediyor. Her biri orijinal, zerreciklerden galaksilere kadar sayıya sığmaz varlıkların hiç biri diğerinin benzeri değil.

Mükemmel Yaratıcının Yarattığı da Muhteşem Oluyor

Yakınlarda bir makale okumuştum, -Allah yazarından razı olsun- makalenin hatırlattığı bildiğim bir hakikat beni çok etkiledi: Yaratan bakın yeryüzüne, bakın göklere, bakın hayvanlara örneğin develere, diyor.(Ğaşiye  88/17-19) Hangi varlığa bakarsak bakalım bir sanat harikası. Neden? Çünkü yaratıcıları olan Allah mükemmel üstü mükemmel de ondan. Mükemmel olanın, yüce olanın, aşkın olanın yarattığı da muhteşem oluyor.

Yazının devamı için »»

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir