10 Aralık 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Doğal çevrenin tanımı ve onu okuma gereği 2

Bir önceki yazımıza Doğal çevre konusuna giriş yapmıştık. Şimdi de doğal çevrenin tanımını yaparak onu tanımlayalım:
Doğal çevrenin tanımı ve onu okuma gereği 2
Toprak, hava, dağlar, denizler, nehirler, ormanlar, ağaçlar, bitkiler, çiçekler, kuşlar, böcekler, yabani ve ehil hayvanlar, madenler, hatta güneş ve ay… Bütün bu saydıklarımız bizim doğal çevremizi oluştururlar. Yaradan’ın insanlığa son mesajlarını içeren Kur'ân'a iman eden insanlar olarak ilk görevimiz biraz evvel saydığımız doğal çevreyi Müslümanca okumaya çalışmaktır.

Biliyorsunuz ya da bilmeniz gerektiği üzere Kur'ân'la Rabbimizin bize ilk emri Oku’dur. Bu emri hatırladığımızda çağrışım yaptığımız Kur'ân okumadır. Oysaki böyle değil. Çünkü bu ilk emrin indirilişi döneminde okunacak Kur'ân ayetleri yoktu. O halde “İkra Bism-i Rabbikellezi Halak /Yaratan Rabbinin adıyla oku” ifadeleri ile başlayan okumayı içeren âyetlerin amacı genelde bizi kuşatan doğal çevreyi, özelde de insanı okumaya çalışmaktır.(Alak 1) Sonra da Yaratıcıya, çevreye ve insana karşı yapılması gerekenleri öğretecek Kur'ân ayetlerini okumaktır. Demek ki ilk inen ve okumayı emreden âyetlerin anlamı Allah'ın adıyla ve Allah'a iman temeli üzerinde bizi kuşatan doğal çevreyi okumaktır.

Peki, bu okuma nasıl olacaktır? Örnekler vereceğiz. Güneş de ay da, dağlar da, denizler de okunur, çiçekler de kuşlar da okunur. Çünkü her bir varlık bir âyettir.

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/dogal-cevrenin-tanimi-ve-onu-okuma-geregi-2-14-4287h.htmlBack To Top