14 Aralık 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

DOĞAL ÇEVREYİ OKUMA GÖREVİMİZİ VE GÖREBİLECEKLERİMİZİ AÇIKLAR MISINIZ?

DOĞAL  ÇEVREYİ OKUMA GÖREVİMİZİ VE GÖREBİLECEKLERİMİZİ AÇIKLAR MISINIZ?
DOĞAL ÇEVREYİ OKUMA GÖREVİMİZİ VE GÖREBİLECEKLERİMİZİ AÇIKLAR MISINIZ?
Kur'ân dilinde âyetler iki kısımdır; Yaratılan veİndirilenâyetler… Zerreciklerden galaksilere, tek hücrelilerden balinalar gibi dev canlılara kadar sayıya sığmaz varlıkların her biri Yaratılan âyettir. Bir de Kur'ân'ın yaşamımıza ışık tutan âyetleri vardır. Eğer doğal çevremizi oluşturan Yaratılan ayetlerle hayatımıza yön verecek İndirilen Kur’ân ayetlerini birlikte okuyamazsak azgınlaşırız, edineceğimiz bilgi de kirli olur. İnsana fayda vermekten çok zarar üretir. Yirminci asır medeniyetinin ürettiği bilgilerin önemli bir bölümü böyledir. Onun için bu ilk sûrenin ilk ayetlerinin devamında Rabbimiz şöyle buyuruyor:

“Hayır, hayır eğer insan Rabbinin bu Yaratılan ve İndirilen ayetlerini okuma gereğini duymazsa gerçekten azar.”

Evet insan değinilen ayetleri okuma ihtiyacını duymazsa azar, oysaki “ O Yaratanın o huzuruna döndürülecektir,” ve iradeli hayatının bütününden sorgulanacaktır.

ilk görevimiz doğal çevreyi okumaktır. Doğal çevreyi Kur'ân penceresinden bakarak okumaya çalıştığımızda öyle hakikatler öğreniriz ki inanın dünyamızın hiçbir eğitim sisteminde bunları öğrenmek mümkün değildir. Bir an için bildiğiniz dünyanın en ileri üniversitelerini ve de maddi çevreyi konu alan programları çağrıştırın. Kur’ân ayetlerine dayalı olarak açıklayacağımız bilgileri edinmeniz hiçbir şekilde mümkün değildir.

Kur’ân penceresinden doğal çevreye baktığımızda mesela şu gerçekleri görebiliriz.

1- İnsan ve doğal çevresi Allah'ın mülküdür,

2- Bütün yeryüzü ve tüm doğal çevre biz insanlar için yaratılmıştır,

3- Doğal varlıklar Allah'ın varlığı ve birliğine ve ölümle başlayacak ahiret hayatına belgedir,

4- Doğal çevre bize Allah'a şükredici insanlar olmamız için verilmiştir,

5- Doğal çevre Allah'ı anmakla yükümlü duygulu varlıklardır,

6- Bizler için yaratılan doğal çevre, biz insanları tanır ve biz insanların hizmetinde olduğunun bilincindedir,

7- Doğal çevre, doğal varlıklar bize Rabbimiz tarafından bir emanet olarak verilmiştir. Sadece bizim neslimize değil insanlığa emanet olarak verilmiştir.

Kur'ân penceresinden bilgi ve bilinçle doğal çevreye bakabilen her Müslüman bilgedir. Tunus Fatihi Ukbe bin Nafi İslâm ordusu ile Karavan'a geliyor. Ordu konaklayacak, atının üstünde insanlara hitap edere gibi doğal çevreye şöyle hitap ediyor:

 ” Ey bu mıntıkanın canlıları; kuşları, böcekleri, ehil ve yabani hayvanları! Biz İslâm ordusu olarak geldik, burada konaklayacağız. Bu bölgeden çekilin, çekilin ki size zarar vermeyelim.”http://www.mirathaber.com/dogal-cevreyi-okuma-gorevimizi-ve-gorebileceklerimizi-aciklar-misiniz-16-4604h.html


Back To Top