21 Kasım 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Dünya benzeri hayat bulunan gezegen var mıdır?

Medya haberlerinde, dünya benzeri hayat bulunan yeni bir gezegenin bulunduğu bildiriliyor? Bu konu da Kur’ân’da bir işaret var mıdır?
Dünya benzeri hayat bulunan gezegen var mıdır?
İşaret vardır. Allah’ın Hz.Muhammed aracılığıyla insanlığa gönderdiği son ilâhi Kitap olan Kurân’da Sema ve Semavat ifadeleriyle dünya göğüne ve göklere yer verilmektedir.Onların konumuna, yaratılışına, güzelliğine ve yaratılış süreçlerine dikkatlerimiz çekilmektedir. Böylece Ebed’i Hayat’a imanın aklî temelleri atılmakta, Cennet ve Cehennem’e imanımız pekiştirilmektedir.

Yüce Allah, Kur’ân’ın, kendisinin kitabı olduğunu kanıtlarcasına, ilim ufkumuzu aydınlatan ve çalışmalarımıza yön veren işaretler de sunmaktadır. Bunlardan biri de sorunuza ilişkindir. Biz Şûra sûresindeki açıklamayı yorumsuz olarak aktarıyoruz:

 “Gökleri yeri ve yaratması ve her ikisinde DABBE yaratıp yayması Allah’ın yaratıcılığınıgösteren belgelerdendir. O, dilediği zaman onlarıbir araya toplamaya gücüyetendir(Şûra 29)

 Dabbe Kur’ân’da  insanlar dahil bütün canlı varlıklara verilen genel isimdir. Canlı olan yerde su da vardır. Bu tanımı doğrulayan Kur’ân’da şöyle buyrulur:

“Allah bütün Dabbeleri/canlıları sudan yarattı. Kimi canlılara karnı üzerinde yürür.Kimi canlıar iki ayağı, kimi de dört ayağıüzerinde yürür. Allah canlı/cansız dilediğini yaratır. Hiç şüphesiz Allah dilediği her şeyi yapmaya gücüyetendir.(el-Nur 24/45)

 


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/dunya-benzeri-hayat-bulunan-gezegen-var-midir-16-3127h.html


Back To Top