21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Dünya Sağlık Örgütü'nden Yemen çağrısı

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin talimatı üzerine Yemen'deki sınır kapılarının kapatılmasının, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) insani yardım çalışmalarını ciddi şekilde engellediği bildirildi.
Dünya Sağlık Örgütü'nden Yemen çağrısı
DSÖ Sözcüsü Fadile Şaib, yayımladığı yazılı açıklamada, Yemen'deki sınır kapılarının 5 günder kapalı tutulmasının, ülkedeki insani durumun daha da kötüleşmesine neden olduğunu belirtti.

DSÖ Yemen Temsilciliğindeki kaynakların azaldığına dikkat çekilen açıklamada, Yemen'deki hava, deniz ve kara tüm sınır geçişlerinin kapatılmasının DSÖ'nün yardım çalışmalarını ciddi şekilde engellediği kaydedildi.

Açıklamada, cerrahi ekipman, anestezi cihazları, yenidoğan kuvöz, su arıtma tabletleri ve diğer gerekli malzemeleri taşıyan bir yük gemisi ile 250 ton tıbbi yardımın Hudeyde Limanı'nın kapalı tutulması dolayısıyla Cibuti'den Yemen'e geçirilemediği ifade edildi.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ın kuzeydoğusuna 4 Kasım'da Yemen'den atılan balistik füze hava savunma sistemlerince etkisiz hale getirilmişti.

Husilerin söz konusu füze saldırısı, koalisyon güçlerinin Yemen'deki hava, deniz ve kara tüm sınır geçişlerinin kapatılmasını öngören kararı almasına yol açmıştı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler ve onlara destek olan devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Yemen hükümetine destek veriyor.


https://www.timeturk.com/dunya-saglik-orgutu-nden-yemen-cagrisi/haber-775101 Time Türk
http://www.mirathaber.com/dunya-saglik-orgutunden-yemen-cagrisi-38-2295h.html


Back To Top