21 Kasım 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Dünyamıza ve ahiretimize zarar verici mazeretler

b. Çalışmak da Bir İbadettir

“Önemli olan kalp temizliğidir, sen oraya bak.” gibi bir diğer mazeret üretme şeklimiz de. “Çalışmak da Bir İbadettir” tarzındadır.
Dünyamıza ve ahiretimize zarar verici mazeretler
Doğrudur. Çalışmak da ibadettir. Biliyorsunuz ibadet; Rabbimizin Kur'an- Kerim'deki her bir emrine itâat etmektir, her bir yasağından sakınmaktır. Buna göre namaz kılmak, doğru konuşmak, adaletli davranmak ibadettir. Çünkü bunlar Allah’ın buyruklarıdır. Faize dayalı işlem yapmamak, İçki içmemek, zina yapmamak ve vücudu teşhir etmemek da ibadettir. Çünkü bu yasakları koyan da Allah’tır.

Evet çalışmak da ibadettir. Hem de cihad nitelikli bir ibadettir. Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyuruyor: “ Rızkı helâl yollardan temin etmek cihaddır.” Peygamberimiz bir diğer hadislerinde de şöyle buyuruyor: "Kişinin bazı günahları vardır ki onları ancak ailesinin nafakasını sağlarken yorgun düşmesi giderebilir.”

Çalışmamızın da bir ibadet olduğunu bilelim. Çünkü bir çoğumuz bunu bilmiyor. Kolay mı? Eşimizin, çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için her sabah evden çıkıp akşama kadar çalışmak. Ama işçi ve memur ama çiftçi veya öğretmen olarak. Gayretlerimizi seferber ederek haramlara düşmeden çalışmak elbette ki bir ibadettir. Ama çalışmanın ibadet olması namaz kılma, oruç tutma, ana baba ve akraba ziyaretleri ve toplum yararına sosyal aktivitelere katılma gibi ibadetlerimizin terkedilmesi sebebi olamaz. Olmamalıdır.

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/dunyamiza-ve-ahiretimize-zarar-verici-mazeretler-14-3227h.html


Back To Top