23 Eylül 2018 Pazar
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

EĞİTİM

 • Ezberci Eğitim Ezber Bozacak Adam Üretemez! “Ezberci ya da Körleştirici Din Eğitimi” başlıklı yazımızda körü körüne ezberciliğin din eğitimi için ne kadar zararlı sonuçlar doğurduğunu izah etmeye çalışmıştık. Doğrusu, ne ezbercilik sadece din alanıyla sınırlı ne de zararları. Öyleyse meseleye biraz daha geniş bir perspektiften bakmamız gerekiyor.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Ezberci ya da Körleştirici Din Eğitimi Yıl 1997. Ülkemizle Mısır arasındaki Kültür Anlaşmasından yararlanarak, Doktora çalışmamla ilgili araştırmalar yapmak üzere Kahire’deyim. Meşhur Ezher Üniversitesi’nin çeşitli Fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerle sohbet ediyoruz.

  » EĞİTİM Devamı →
 • SELÇUK: DEZAVANTAJLI ÇOCUKLAR, ÖĞRETMENLER ÖNCELİKLERİMİZ OLACAK Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde yeni bir dönem başlatacaklarını belirterek, "Ben bakan olmaya değil, gören olmaya çalışacağım.

  » EĞİTİM Devamı →
 • KPSS: Çalışmaya Değil Yatmaya Gelenler Yaklaşık bir milyon adayın gireceği KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) bu hafta sonu yapılacak. Yoğun bir hazırlık dönemi geçiren adayların heyecanı ve kaygıları en üst seviyede. Bazıları bir yıl bazıları ise daha uzun süreden beri bu sınav için çalışmakta.

  » EĞİTİM Devamı →
 • KİMLERE ÇOCUK YETİŞTİRİYORUZ? Hadis –i şeriflerde kabulünün olacağı müjdelenen dualar vardır ki bunlardan bir tanesi de anne-babanın evladına ettiği duadır. Çünkü ebeveyn olmak kutsal bir vazifedir. Bunu kutsallaştıranda elbette ki kolay olmayışıdır.

  » EĞİTİM Devamı →
 • RİSKLİ BİR ÇEVREDE SAĞLIKLI ÇOCUK YETİŞTİRMEK (V) "KÖTÜ İNSAN YOKTUR, KÖTÜ EĞİTİMLER VARDIR."

  » EĞİTİM Devamı →
 • MEVCUT İLAHİYAT FAKÜLTELERİNDEN HİÇ BİR HAYIR BEKLENEMEZ Osmanlıdan Günümüze

  Babadan oğula intikal sisteminin egemen olduğu bir toplumda/ülkede İslâm ne derece bir hayat düzeni olarak uygulanabilir? Padişahın şahsının kutsal ve sorumsuz olduğu (1876 T. Esasiye Kanunu Madde 3: Osmanlı padişahı yaptığı hareketlerden gayr-ı mes'ûldur) anlayışını içeren Padişahlık sistemi yanı sıra Faiz oranlarının Şeyhü'l-İslâm fetvasıyla yüzde 12 ve hatta 20'lere kadar geçerli kılınabildiği Osmanlı'da İslâm'ın ne derece etkili olduğu konusu ciddi ciddi incelenmesi gereken bir konudur.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Eğitim, Kurumsal olarak Değerlendirilmesi Eğitim, çokca dile getirildiğinin aksine; bilgiden çok bir kültür ve hayat tarzı aktarılan bir süreçtir. Batı'da yoğun olarak kabul edildiği gibi, insanı mesleğe hazırlayan yönü, eğitimin daha küçük ve uygulamalı özelliği ile ortaya çıkan sonucudur.

  » EĞİTİM Devamı →
 • BENİM ADIM NE? Evlat sahibi olmak Allah'ın insanlara sunduğu çok güzel bir emanettir şüphesiz.

  » EĞİTİM Devamı →
 • ABLA SENİ ÖPSÜN, AMCA SENİ ÖPSÜN Çocuklar ebeveyninin gözbebeği, narin, hassas el üstünde tutularak büyütülen varlıklardır.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Eğitimin kurumlaşması sağlanamazsa, bilginin yabancılaşması önlenemez Geçen yazımda bilginin yabancılaşmayı sağlayan bir nitelik taşıdığını ve bunun da eğitim sistemini istenilen verimlilik ve faydaya ulaştıramadığından bahsetmiştim. Buna sebep olarak sosyal hayata cevap veremeyen batı kaynaklı ve batı ihtiyaçlarına uyarlanmış bilginin varlığını dile getirmiş, bu bilginin kendi inanç ve değerler sistemimizle uyuşmadığını ve hatta bu değerlerin yerleştirmek istediği kültür ve insan tipinden uzaklaştıran bir rol oynadığını açıklamaya çalışmıştım.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Yabancı dili yabancılardan daha iyi bilmek zorundayız ABD'de emekli bir İngilizce öğretmeninin, Beyaz Saray'dan kendisine gelen mektuptaki yazım yanlışlarını işaretleyerek mektubu Beyaz Saray'a geri göndermesi kamuoyunda ilgi odağı oldu.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Yabancı bilgiler çerçevesinde yürüyen eğitim ve problemleri Türkiye, yıllardır "eğitim'de reform"u konuşuyor ve eğitim sisteminin yaz-boz tahtasına döndüğünden şikayet ediyor. Genel olarak bakıldığında bu şikayet haksız değil. Özellikle, yedi sekiz yıl öncesi için bu değerlendirme son derece doğru. Eğitim muhtevasına baktığımızda, bugün için de geçerli bir sıkıntı.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Tüketen çocuklar Müslüman ebeveynlerin isteği ve duası ailesine, vatanına, milletine, dinine faydalı, İnsanların ve Yaratıcının razı olduğu Müslüman bireyler yetiştirebilmektir.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Kaymakamlar, yerel sosyal politika aktörleri olarak eğitilmelidir Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya gelen kaymakamlar, TRT’de diksiyon, güzel konuşma ve hitabet eğitimi aldı.

  » EĞİTİM Devamı →
 • 20 yetmez 200! Türkiye'deki köklü 10 üniversiteyi bölerek, önemli bazı fakültelerin yeni kurulacak 15 yeni üniversiteye bağlanmasını içeren Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'ndan geçti.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Kutlu örnek peygamberimiz Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz Avrupa gezisinde farklı kültürlerden insanları ve çocuklarını gözlemleme fırsatımız oldu. Havaların güzel olmasının şansıyla parklar, sokaklar bebek arabalarıyla ve çocuklarıyla oynayan ebeveynle doluydu. Avrupalı çocuklar ile ilgili paylaşmak istediğim gözlemlerime kiliselerden başlamak istedim.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Sen de ona vur Şiddet, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da varlığını gösteren bir eylem ne yazık ki. Özellikle enerjilerin yükseldiği bahar aylarında parklarda ve okullarda kavga sesleri daha fazla yükselmeye başlar. Ebeveynleri ve öğretmenleri çoğu zaman çaresiz bırakan bu durum neden ortaya çıkar?

  » EĞİTİM Devamı →
 • Ağlayan çocuklar Ağlamak canlıya özgü duygusal bir eylem olmakla birlikte bebeklik döneminde çok daha fazlayken çocukluk ve yetişkin döneminde azalır. Ancak bazı çocukların yaşıtlarına kıyasla çok daha fazla ağladığı bir gerçektir. Alışveriş merkezlerinde, aile toplantılarında hatta yolculuk esnasında fazlaca ağlayan çocukların sesi bir çok insanın kâbusu da olabilir. Peki bebekler ve çocuklar neden ağlar?

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuklar hafta sonlarına nasıl değer katabilir? Sevgili çocuklar bugün anneniz ve babanızın yükünü hafifletecek bir şeyler yapmak için iyi bir fırsat olabilir. Neler yapabileceğinizi size bırakıyorum. Ama ipucu verdim onların yükünü onları mutlu edecek kadar hafifletmek... Anne ve babanız en değerli hazinelerinizdir değil mi?

  » EĞİTİM Devamı →
 • Eğitime farklı bakış farklı çözüm önerileri Türkiye’nin en önemli sorunlarından biriside, herkesin neredeyse ittifakla aynı düşündüğü eğitim ve öğretimdeki sorunlarımızdır. Her yeni iktidarın dönemi yeni bir eğitim modeli ile bizi karşı karşıya bırakırken, Ak Parti iktidarı sürecinde, Milli Eğitim bakanlığı bir çok bakan görmüş olup, ayni partiden olmasına rağmen, neredeyse her bakanın bir önceki uygulamayı da değiştirdiğine şahit olduk. Demek ki sorun farklı siyasi partilerin iktidar olduktan sonra, eğitime yaptıkları siyasal müdahaleler tek başına bir sorun değil. Burada sistemsel bir sorunun olduğu, siyasi partilerin eğitim programlarından ziyade, milli bir konsensüs ile eğitim ve öğretimin yeniden yapılanma zorunluluğu açığa çıkıyor.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Büyütülmeyen çocuklar Sen yapamazsın” ebeveynlerin sık kullandığı, çocuklar yetişkin olduktan sonra dahi kullanmaya devam ettikleri cümlelerden biridir. Bu cümle bazen “küçük olduğun için bunu başarmaya gücün yetmez “ bazen de “sana anlatmaya harcayacağım zamanda kendim yaparım” cümleleri yerine kullanılır aslında. Peki çocuklar için çok duydukları bu cümle ne ifade eder? Nasıl bir mesaj içerir?

  » EĞİTİM Devamı →
 • Cumamız kutlu olsun Kutlamalar ve eğlenceler çocukların çok sevdiği etkinliklerdir. Her gün yenen bir tatlıyı kendimize özgü özel bir yöntemle  masaya getirmek, birkaç balon ile odayı renklendirmek bu kutlamalar için yeterli hazırlıklardır aslında. Ama bu ufak hazırlıklar çocuğun dünyasında günlerce heyecan yapmasına ve çok mutlu olmasına sebep olur. Doğum günü henüz kutlanmış çocuğun “yarın yine doğum günümü kutlayalım “ isteği hemen hemen tüm ebeveynlerin karşılaştığı bir durumdur.* Peki nedir bu ufak kutlamaları çocuklar için bu kadar özel yapan?

  » EĞİTİM Devamı →
 • Yüksek eğitimde şeklî değişiklik akademik kaliteyi artırabilecek mi? YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre yardımcı doçentlik kaldırılacak ve yerine doktor öğretim görevlisi kadrosu ihdas edilecek.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuklara doğru sorular sormak Çocuklarımızla yaptığımız sohbetler ilişkilerimizi güçlendirdiği için çok önemlidir. Bu sohbetlerde faydalı olmak adına her zaman nasihat verici olmak ise doğru değildir. Çünkü nasihatte var olan hazır bilgiler çocuğun düşünmesine, araştırmasına engel olabilir. Nasihat ancak belli bir bilgi ve deneyime sahip olduktan sonra çocuk için faydalı olacaktır. O halde çocuklarımıza faydalı sohbetlerde bulunmak istiyorsak bunu sorduğumuz doğru sorularla yapmalıyız. Çünkü çocuk sorduğumuz doğru sorular üzerine düşünme ve öğrenme becerisini geliştirecektir.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Kadın öğretmen lise öğrencisine sınıfta şiddet uyguladı Olay, Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bir Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi 9/B sınıfında meydana geldi. Biyoloji ile sağlık derslerine giren kadın öğretmenin öğrenciye sınıfta şiddet uygulaması, diğer bir öğrenci tarafından saniye saniye görüntülendi.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocukta sorumluluk bilinci Her anne baba; kendine yetebilen, yaptığı davranışın sonuçlarını göze alabilen, özgüveni gelişmiş evlatlar yetiştirmek ister. Ancak çoğu ebeveyn bu özellikleri çocuklarında ergenliklerinden sonra aramaya başlar  ve sorumluluk bilincinin nasıl gelişebileceğini sorgular.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Bak abi kızar Çocuk eğitimi ve terbiyesi hiç de kolay olmayan bir süreçtir. Bu süreçte bazen eğitimcilerin tavsiyesiyle yol alınırken bazen de ilk akla gelen pratik çözümlerle an kurtarılmaya çalışılır. Bu pratik çözüm yollarından biri de “bak abi- abla kızar “ cümlesidir. Bu sihirli cümle hemen hemen her ebeveynin kullandığı, çocuk üzerinde etkili bir yöntemdir.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Cumhuriyet nasıl gelişebilir? Tire Kaymakamlığı ‘Atatürk ve Cumhuriyet’ Konulu Bir Konferansa Okul Öğrencilerinin Katılımını Zorunlu Kıldı.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Benim prenses kızım Çocuklar ebeveynleri, akrabaları ve karşılaştıkları birçok insan tarafından seviliyorlar. Bu sevgi cümlelere dökülerek onlara hissettiriliyor. Ancak tamamen sevgi kaynaklı kullanılan bazı cümleler çocukları mutlu etmekle beraber gelişimleri için zararlı olabiliyor. “Benim prenses kızım, ne kadar da güzel olmuş aynı bir prenses, ama prensesler böyle davranır mı…vs“ gibi tamamen iyi niyetli ancak prenseslik kültürünü çocuklara empoze eden cümleler zararlı cümlelerin başında gelebiliyor. Peki nedir bu cümlelerin kız çocukları üzerindeki etkisi ve zararı?

  » EĞİTİM Devamı →
Back To Top