12 Aralık 2017 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

EĞİTİM

 • Çağımız milli eğitim ilkeleri 2 Türkiye’nin ihtiyacı olan Milli Eğitim sıçramasında düşünülmesi gereken temel özellikler neler olmalıdır?

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çağımız milli eğitim ilkeleri 1 Türkiye’nin ihtiyacı olan Milli Eğitim sıçramasında düşünülmesi gereken temel özellikler neler olmalıdır?

  » EĞİTİM Devamı →
 • Bir eğitim politikamız ve felsefemiz var mı? Medeniyetimizin Sütunları: Mabet, Okul ve Pazar

  Kültür ve medeniyetimizin temelleri atılırken üç ana sütun önem kazanmaktadır. Bunlar; mabet, okul ve pazardır. Medeniyetimizin kurucusu Hz. Peygamber’in (s) inşa ve ihya ettiği Suffa’dan başlayarak günümüze kadar gelen ilim, hikmet ve irfan ocakları, hayatî derecede ehemmiyet verilen merkezler olmuşlardır. Suffa’yla başlayan ilim ve eğitim yolculuğu, akabinde kurulan medreselerle/üniversitelerle zirveye çıkmıştır.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Öğretmenlerimiz peygamberimizin (sav) sosyal pedagojisinden haberdar mı? Müdür T.Ö.’nün, herkesin içinde, "Bu arkadaşınızı cezalandırarak konuşmayın" dediği öne sürüldü. Törene katılanlar şaşırırken, rencide olan öğrenci S.A. gözyaşlarına boğuldu.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Ne alırsam susarsın? Alışveriş merkezlerinde, parklarda, davetlerde ağlayan, anne babasıyla inatlaşan çocuklarla herkes karşılaşmıştır. Biz eğitimciler bu manzaraya sabah okul kapısında da şahit oluyoruz.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Küstük konuşmuyoruz Çocuklarla iletişim zor olmamakla birlikte bazen yorucu olabilir. Onların söz dinlemelerini sağlamak, defalarca uyarılmalarına rağmen aynı harekette ısrar ettiklerini görmek, ebeveynleri zor durumda bırakabilir.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Okula alışma dönemi Okul dönemi başlıyor. Uzun tatil sürecinden sonra çocuklar içinde ebeveynler içinde okul hazırlıkları başladı. Tüm çocuklarda yeni dönem heyecanı varken okul hayatına yeni başlayacak çocuklarda bu heyecan daha fazla. Hatta çocuğu okula yeni başlayacak olan bazı ebeveynlerin heyecanın ve kaygısının çocuklarından da fazla olduğunu görebiliyoruz. Çünkü ebeveyn olmak kolay değildir. Onlar için doğru okulu seçebilmek, evlatlarını ellerinden gelen en iyi şekilde yetiştirebilmek hep ebeveynlerin sorumluluğundadır. Bu yüzdendir ki Kuran-ı’ Kerimin birçok ayeti ana baba hakkından bahseder.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Anaokulu için erken mi? Okul hazırlıklarının yavaş yavaş başladığı döneme girdik. Çocukları ilkokul ve sonrası dönemde olan aileler hangi okul olmalı telaşı içindeler. Çocukları 6 yaşın altındaki ailelerde ise çocuğumu anaokuluna göndermeli miyim? Göndereceksem nasıl bir okula göndermeliyim telaşesi var. “Anaokuluna gerek var mı “ sorusunun bazı ailelerde soruna dönüştüğünü velilerimizden sıkça duyduğumuz için önümüzdeki birkaç hafta bu konularla ilgili paylaşımlar yapmak istiyorum.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuklar ve inat Kış günü yazlık elbise giymek isteyen çocukla inatlaşmak doğru değildir. Anne çocuğun üşümemesi için o elbiseye izin vermemiş olsa dahi çocuk için annenin dediği olmuştur.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuklarla şakalaşma Gülme, gülümsetme insan ilişkilerinde en pozitif iletişim yoludur. Çocukların güvenini, sevgisini kazanmak Onlarla daha sağlıklı iletişim kurmak içinse gülümseme ve gülümsetme önemlidir. Onların yüzünü güldürmek kısa anları tatlı gülücüklerle kaliteli hale getirmek ise minik şakalarla mümkün olur. Ancak tüm iyi niyetle yapılmak istene şakalara, çocukların tepkileri yetişkinlerin beklemediği şekilde olabilir. Hatta bazen bu şakalara korkarak, ağlayarak tepki verebilirler. O halde çocukların şakadan ne anladıklarını, nelere gülümsediklerini ve yetişkinlere neden beklemedikleri tepkiler verdikleri bilmek faydalı olacaktır.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuğun davranışlarına doğru tepkiler verebilmek 2 Tepkilerimizi ve cümlelerimizi çocuğun gelişim aşamasına göre ayarlayabilmemiz çok önemlidir. 2 yaşında bir çocuğun bilinci ve kavraması ile 5 yaşında ki bir çocuğun bilinci ve kavrayışı aynı değildir.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuğun davranışlarına doğru tepkiler verebilmek Eğitim bitmeyen bir yoldur. Çocuklarımıza vermek istediğimiz eğitim için belirli planlar yapar şu konuda neler yapabilirim diye düşünürüz. Ancak bazı eğitim süreçleri plansız, anlık tepkilerden oluşur. Eğitimcilerin ve ebeveynlerin karşılaştıkları hazırlıksız durumların ve verilen tepkilerin ise çocuk psikolojisi ve davranış gelişimi üzerinde ki etkisi planlı programlı eğitimden daha az değildir. Her zaman her duruma hazır olamamakla birlikte, bu yazımızda karşılaşılan plansız durumlara verebileceğimiz doğru tepkilerden ve örnek olaylarından bahsedeceğiz.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuklara yardım alma ve yardım etme bilincinin kazandırılması Söze, Şanlı Peygamberimizin bizi yüreklendirici bir sözü ile başlayalım:

  » EĞİTİM Devamı →
 • İslâm görme engellilerin eğitimi ve istihdamını öngörür Görme engelli bayan öğrenci üniversiteyi birincilikte bitirdi

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuklara doğru sorular sormak Çocuklarımızla yaptığımız sohbetler ilişkilerimizi güçlendirdiği için çok önemlidir. Bu sohbetlerde faydalı olmak adına her zaman nasihat verici olmak ise doğru değildir. Çünkü nasihatte var olan hazır bilgiler çocuğun düşünmesine, araştırmasına engel olabilir. Nasihat ancak belli bir bilgi ve deneyime sahip olduktan sonra çocuk için faydalı olacaktır. O halde çocuklarımıza faydalı sohbetlerde bulunmak istiyorsak bunu sorduğumuz doğru sorularla yapmalıyız. Çünkü çocuk sorduğumuz doğru sorular üzerine düşünme ve öğrenme becerisini geliştirecektir.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuklara sanat eğitimi Sanat, ayrıntıları fark etme, derin duyguları anlama ve anlatma, hissederek yaşama, paylaşma ve yaratıcı olma işidir. Her insan ise farklı ve yaratıcı olma eğilimi ile yaratılmıştır.* Yaratılış özelliği olarak çocuklar da yaratıcıdır. Ancak çevrelerinden gördükleri imkânlar ile bu yaratıcılıkları gelişip güzelleşebileceği gibi körelip sıradanlaşa da bilir.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Sıkılan çocuklar ve terbiyemiz Okulların kapanması ile ebeveynlerin telaşa girdiği günler başlıyor. Çünkü çocuklar evde sıkılıyor her gün oyalanacak yeni bir aktivite, oyuncak istiyorlar ya da bilgisayar bağımlısı oluyorlar. Aileler çocuklarını mutlu edecek tatil planları ya da çocuklarının hoşça vakit geçireceği kurslar aramanın telaşesine düşüyor. Tatil planları ve kurslar güzel ve faydalı aktiviteler olmakla birlikte biz bu yazımızda özel aktivite sunulmadan da sıkılmayacak çocuklardan bahsedelim.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuk ve bayram Ramazan bayramı bir ay tutulan orucun arkasından gelen bir kutlama olduğu için Ramazan ve orucu hakkıyla öğrenmiş olan çocuk bayramı daha kolay idrak edecektir.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Milli Eğitim kanalları 3: Okulun vedaı Eğitimde çoklu kanalları ve alternatif öğrenme yollarını herkesin kendi seçeceği hızda ve ortamlarda sunmamamızın herkese aynı boy elbise üretmemizin nedeni, böyle bir kişisel sistemin idaresinin olanaksız olmasıydı. Günümüzdeyse bilgisayarın idareyi ele alması sayesinde her çocuk için ayrı bir milli eğitim politikası, her öğrenci için ayrı bir okul sistemi sunabiliyoruz. 21. Yüzyıldaki büyük dönüşüm eğitim dönüşümü olacak.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Milli Eğitim kanalları 2: Oyunlar Gelişen yeni teknolojiler sayesinde eğitim ve öğrenim her yerde aynı standartlarda ve ücretsiz olarak verilebilecek hale geldi. Simülasyonlar, bilgisayar oyunları, videolar, eğitim yönelimli sosyal medya uygulamaları ve öğrenme yönetim sistemlerinin etkin kullanımıyla çok zor olan konuları daha hızlı ve verimli aktarmak mümkün. 1980’li yıllardan beri var olan bu yöntemleri verimli kullanım henüz yaygınlaşmadı. Devlet bunun için var.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuk ve oruç Kendisini tutup sabredebilen çocuk iftar zamanı mükafatını almanın sevincini ve sabredebilmenin gururunu yaşayacaktır. Burada yetişkinlere düşen “daha küçüksün kıyamam, acıktıysan yarın tutarsın “ şeklinde başladıkları işi yarım bırakmayı önerici, fazlaca merhametli bir tutum sergilemek değil “başarabilirsin, gayret et bakalım az kaldı, sabredeceğine inanıyorum “gibi sözlerle destekleyici olmaktır.

  » EĞİTİM Devamı →
 • İş hayatı eğitimli ve mütevazi kişi arar Alman emek piyasasının mühendislere ihtiyaç duyduğunu söyleyen meslek danışmanı Anja Robert, iş başvuruları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Müslüman akademisyenlerimiz tembeldir, yetersizdir ve de desteksizdir İstanbul'da Ensar Vakfı Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'pek çok alanda hala en etkin yerlerde ülkesine ve milletine yabancı zihniyetteki kişilerin bulunmasından' duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuk ve cami Çocuğun gözünde cami, yalnızca Müslümanların ibadet ettiği yapı değildir. Cami dinin sembolüdür. Camide gördükleri, duydukları, hissettikleri Onun dini anlamasını ve içselleştirmesini sağlayacaktır. Bunun için çocuğun manevi eğitimde camilere getirilmesi, ibadetleri yapmasa bile o havayı soluması, kendisini oraya ait hissedebilmesi önemlidir.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Kur’ân’a karşı görevlerimiz nelerdir? Allah'ı ve insanı tanıtan, hayatın başlangıcı ve sonucunu bildiren âyetleri, sunduğu hayat kanunları, felâket ve mutluluk sebebi olan yaşayış şekillerine ait tarihî belgeleri, evrenle ilgili ilmî mucizeleri, Hak'kı bâtıllardan ayırıcı düsturları ve insanlığın ölüm ötesi Cennete ve Cehennem yaşamını açıklayan haberleri ile Kur'ân-ı Kerîm bütün akıl sahibleri için hidâyet kaynağıdır.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Oruca saygı gerek Kabahati gizli olarak işleyenler, tutum ve davranışları ile başkalarını da teşvik etmiş olmadığı için, şahsi olarak günah işlemiş olurlar. Açık olarak işleyenler ise, başkalarını hem teşvik etmiş, hem de suç işlemeye cesaret vermiş olurlar.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuk ve dini eğitim Batman İl Müftülüğü bünyesinde faaliyet gösteren Kur'an Kursu yılsonu etkinlikleri kapsamında'4-6 yaşındayım Kur'an'ın başındayım' sloganıyla etkinlik düzenlendi.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Hiperaktif mi, hareketli mi, çocuk mu? Hiperaktivite bir öğrenme güçlüğü olmamakla birlikte öğrenmeye engel olan davranışsal, dürtüsel ve dikkatin sürdürülemediği biyolojik, genetik kökenli farklı yapılanma gösteren beyin fonksiyonudur.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Kendimizi farklı ve üstün görüp yüceltmemeliyiz Sevgili kardeşlerim! Başkalarına aşırı övgüde bulunmamak; halk ifadesi ile hiç kimseye dalkavukluk yapmamak, yalakalık etmemek her bir ferdin temel İslâmî/ahlâkî görevlerindendir. Ancak kişi önce kendisini övgüden arındırmalıdır, nefsini övmemelidir. İslâm’da bütün görevler aslında kendimizden başlar. Önce kendimizden başlamalı, sonra çevreye yayılmalıdır.

  » EĞİTİM Devamı →