19 Şubat 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

EĞİTİM

 • Büyütülmeyen çocuklar Sen yapamazsın” ebeveynlerin sık kullandığı, çocuklar yetişkin olduktan sonra dahi kullanmaya devam ettikleri cümlelerden biridir. Bu cümle bazen “küçük olduğun için bunu başarmaya gücün yetmez “ bazen de “sana anlatmaya harcayacağım zamanda kendim yaparım” cümleleri yerine kullanılır aslında. Peki çocuklar için çok duydukları bu cümle ne ifade eder? Nasıl bir mesaj içerir?

  » EĞİTİM Devamı →
 • Kadın öğretmen lise öğrencisine sınıfta şiddet uyguladı Olay, Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bir Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi 9/B sınıfında meydana geldi. Biyoloji ile sağlık derslerine giren kadın öğretmenin öğrenciye sınıfta şiddet uygulaması, diğer bir öğrenci tarafından saniye saniye görüntülendi.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocukta sorumluluk bilinci Her anne baba; kendine yetebilen, yaptığı davranışın sonuçlarını göze alabilen, özgüveni gelişmiş evlatlar yetiştirmek ister. Ancak çoğu ebeveyn bu özellikleri çocuklarında ergenliklerinden sonra aramaya başlar  ve sorumluluk bilincinin nasıl gelişebileceğini sorgular.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Bak abi kızar Çocuk eğitimi ve terbiyesi hiç de kolay olmayan bir süreçtir. Bu süreçte bazen eğitimcilerin tavsiyesiyle yol alınırken bazen de ilk akla gelen pratik çözümlerle an kurtarılmaya çalışılır. Bu pratik çözüm yollarından biri de “bak abi- abla kızar “ cümlesidir. Bu sihirli cümle hemen hemen her ebeveynin kullandığı, çocuk üzerinde etkili bir yöntemdir.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Cumhuriyet nasıl gelişebilir? Tire Kaymakamlığı ‘Atatürk ve Cumhuriyet’ Konulu Bir Konferansa Okul Öğrencilerinin Katılımını Zorunlu Kıldı.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Benim prenses kızım Çocuklar ebeveynleri, akrabaları ve karşılaştıkları birçok insan tarafından seviliyorlar. Bu sevgi cümlelere dökülerek onlara hissettiriliyor. Ancak tamamen sevgi kaynaklı kullanılan bazı cümleler çocukları mutlu etmekle beraber gelişimleri için zararlı olabiliyor. “Benim prenses kızım, ne kadar da güzel olmuş aynı bir prenses, ama prensesler böyle davranır mı…vs“ gibi tamamen iyi niyetli ancak prenseslik kültürünü çocuklara empoze eden cümleler zararlı cümlelerin başında gelebiliyor. Peki nedir bu cümlelerin kız çocukları üzerindeki etkisi ve zararı?

  » EĞİTİM Devamı →
 • Yeni sistem, “Eğitimde fırsat eşitliği” ilkesine ne kadar yakın/uzak? Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi yerine liselere geçişte uygulanacak yeni modeli, "Liselere girişte yeni sistem tamamlandı" ifadeleriyle açikladı.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuk ve teknoloji dengesi Yaşadığımız yüzyıl teknoloji çağı olarak adlandırılmakta. Artık hemen hemen tüm işler teknoloji sayesinde çok daha hızlı şekilde halledilebiliyor. Çocuklar ise eski yıllara kıyasla teknoloji ile çok daha erken yaşta tanışıyorlar. Gelecek yıllara hazırlanacak olan çocukların teknolojiyle iç içe büyütülmesi olağan ve hatta gerekli de bir durum aslında. Ancak bununla birlikte teknolojinin zararlarına da dikkat çekiliyor ve bildirimler yayınlanıyor.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çağımız milli eğitim ilkeleri 2 Türkiye’nin ihtiyacı olan Milli Eğitim sıçramasında düşünülmesi gereken temel özellikler neler olmalıdır?

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çağımız milli eğitim ilkeleri 1 Türkiye’nin ihtiyacı olan Milli Eğitim sıçramasında düşünülmesi gereken temel özellikler neler olmalıdır?

  » EĞİTİM Devamı →
 • Bir eğitim politikamız ve felsefemiz var mı? Medeniyetimizin Sütunları: Mabet, Okul ve Pazar

  Kültür ve medeniyetimizin temelleri atılırken üç ana sütun önem kazanmaktadır. Bunlar; mabet, okul ve pazardır. Medeniyetimizin kurucusu Hz. Peygamber’in (s) inşa ve ihya ettiği Suffa’dan başlayarak günümüze kadar gelen ilim, hikmet ve irfan ocakları, hayatî derecede ehemmiyet verilen merkezler olmuşlardır. Suffa’yla başlayan ilim ve eğitim yolculuğu, akabinde kurulan medreselerle/üniversitelerle zirveye çıkmıştır.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Öğretmenlerimiz peygamberimizin (sav) sosyal pedagojisinden haberdar mı? Müdür T.Ö.’nün, herkesin içinde, "Bu arkadaşınızı cezalandırarak konuşmayın" dediği öne sürüldü. Törene katılanlar şaşırırken, rencide olan öğrenci S.A. gözyaşlarına boğuldu.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Ne alırsam susarsın? Alışveriş merkezlerinde, parklarda, davetlerde ağlayan, anne babasıyla inatlaşan çocuklarla herkes karşılaşmıştır. Biz eğitimciler bu manzaraya sabah okul kapısında da şahit oluyoruz.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Küstük konuşmuyoruz Çocuklarla iletişim zor olmamakla birlikte bazen yorucu olabilir. Onların söz dinlemelerini sağlamak, defalarca uyarılmalarına rağmen aynı harekette ısrar ettiklerini görmek, ebeveynleri zor durumda bırakabilir.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Okula alışma dönemi Okul dönemi başlıyor. Uzun tatil sürecinden sonra çocuklar içinde ebeveynler içinde okul hazırlıkları başladı. Tüm çocuklarda yeni dönem heyecanı varken okul hayatına yeni başlayacak çocuklarda bu heyecan daha fazla. Hatta çocuğu okula yeni başlayacak olan bazı ebeveynlerin heyecanın ve kaygısının çocuklarından da fazla olduğunu görebiliyoruz. Çünkü ebeveyn olmak kolay değildir. Onlar için doğru okulu seçebilmek, evlatlarını ellerinden gelen en iyi şekilde yetiştirebilmek hep ebeveynlerin sorumluluğundadır. Bu yüzdendir ki Kuran-ı’ Kerimin birçok ayeti ana baba hakkından bahseder.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Anaokulu için erken mi? Okul hazırlıklarının yavaş yavaş başladığı döneme girdik. Çocukları ilkokul ve sonrası dönemde olan aileler hangi okul olmalı telaşı içindeler. Çocukları 6 yaşın altındaki ailelerde ise çocuğumu anaokuluna göndermeli miyim? Göndereceksem nasıl bir okula göndermeliyim telaşesi var. “Anaokuluna gerek var mı “ sorusunun bazı ailelerde soruna dönüştüğünü velilerimizden sıkça duyduğumuz için önümüzdeki birkaç hafta bu konularla ilgili paylaşımlar yapmak istiyorum.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuklar ve inat Kış günü yazlık elbise giymek isteyen çocukla inatlaşmak doğru değildir. Anne çocuğun üşümemesi için o elbiseye izin vermemiş olsa dahi çocuk için annenin dediği olmuştur.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuklarla şakalaşma Gülme, gülümsetme insan ilişkilerinde en pozitif iletişim yoludur. Çocukların güvenini, sevgisini kazanmak Onlarla daha sağlıklı iletişim kurmak içinse gülümseme ve gülümsetme önemlidir. Onların yüzünü güldürmek kısa anları tatlı gülücüklerle kaliteli hale getirmek ise minik şakalarla mümkün olur. Ancak tüm iyi niyetle yapılmak istene şakalara, çocukların tepkileri yetişkinlerin beklemediği şekilde olabilir. Hatta bazen bu şakalara korkarak, ağlayarak tepki verebilirler. O halde çocukların şakadan ne anladıklarını, nelere gülümsediklerini ve yetişkinlere neden beklemedikleri tepkiler verdikleri bilmek faydalı olacaktır.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuğun davranışlarına doğru tepkiler verebilmek 2 Tepkilerimizi ve cümlelerimizi çocuğun gelişim aşamasına göre ayarlayabilmemiz çok önemlidir. 2 yaşında bir çocuğun bilinci ve kavraması ile 5 yaşında ki bir çocuğun bilinci ve kavrayışı aynı değildir.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuğun davranışlarına doğru tepkiler verebilmek Eğitim bitmeyen bir yoldur. Çocuklarımıza vermek istediğimiz eğitim için belirli planlar yapar şu konuda neler yapabilirim diye düşünürüz. Ancak bazı eğitim süreçleri plansız, anlık tepkilerden oluşur. Eğitimcilerin ve ebeveynlerin karşılaştıkları hazırlıksız durumların ve verilen tepkilerin ise çocuk psikolojisi ve davranış gelişimi üzerinde ki etkisi planlı programlı eğitimden daha az değildir. Her zaman her duruma hazır olamamakla birlikte, bu yazımızda karşılaşılan plansız durumlara verebileceğimiz doğru tepkilerden ve örnek olaylarından bahsedeceğiz.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuklara yardım alma ve yardım etme bilincinin kazandırılması Söze, Şanlı Peygamberimizin bizi yüreklendirici bir sözü ile başlayalım:

  » EĞİTİM Devamı →
 • İslâm görme engellilerin eğitimi ve istihdamını öngörür Görme engelli bayan öğrenci üniversiteyi birincilikte bitirdi

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuklara sanat eğitimi Sanat, ayrıntıları fark etme, derin duyguları anlama ve anlatma, hissederek yaşama, paylaşma ve yaratıcı olma işidir. Her insan ise farklı ve yaratıcı olma eğilimi ile yaratılmıştır.* Yaratılış özelliği olarak çocuklar da yaratıcıdır. Ancak çevrelerinden gördükleri imkânlar ile bu yaratıcılıkları gelişip güzelleşebileceği gibi körelip sıradanlaşa da bilir.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Sıkılan çocuklar ve terbiyemiz Okulların kapanması ile ebeveynlerin telaşa girdiği günler başlıyor. Çünkü çocuklar evde sıkılıyor her gün oyalanacak yeni bir aktivite, oyuncak istiyorlar ya da bilgisayar bağımlısı oluyorlar. Aileler çocuklarını mutlu edecek tatil planları ya da çocuklarının hoşça vakit geçireceği kurslar aramanın telaşesine düşüyor. Tatil planları ve kurslar güzel ve faydalı aktiviteler olmakla birlikte biz bu yazımızda özel aktivite sunulmadan da sıkılmayacak çocuklardan bahsedelim.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuk ve bayram Ramazan bayramı bir ay tutulan orucun arkasından gelen bir kutlama olduğu için Ramazan ve orucu hakkıyla öğrenmiş olan çocuk bayramı daha kolay idrak edecektir.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Milli Eğitim kanalları 3: Okulun vedaı Eğitimde çoklu kanalları ve alternatif öğrenme yollarını herkesin kendi seçeceği hızda ve ortamlarda sunmamamızın herkese aynı boy elbise üretmemizin nedeni, böyle bir kişisel sistemin idaresinin olanaksız olmasıydı. Günümüzdeyse bilgisayarın idareyi ele alması sayesinde her çocuk için ayrı bir milli eğitim politikası, her öğrenci için ayrı bir okul sistemi sunabiliyoruz. 21. Yüzyıldaki büyük dönüşüm eğitim dönüşümü olacak.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Milli Eğitim kanalları 2: Oyunlar Gelişen yeni teknolojiler sayesinde eğitim ve öğrenim her yerde aynı standartlarda ve ücretsiz olarak verilebilecek hale geldi. Simülasyonlar, bilgisayar oyunları, videolar, eğitim yönelimli sosyal medya uygulamaları ve öğrenme yönetim sistemlerinin etkin kullanımıyla çok zor olan konuları daha hızlı ve verimli aktarmak mümkün. 1980’li yıllardan beri var olan bu yöntemleri verimli kullanım henüz yaygınlaşmadı. Devlet bunun için var.

  » EĞİTİM Devamı →
 • Çocuk ve oruç Kendisini tutup sabredebilen çocuk iftar zamanı mükafatını almanın sevincini ve sabredebilmenin gururunu yaşayacaktır. Burada yetişkinlere düşen “daha küçüksün kıyamam, acıktıysan yarın tutarsın “ şeklinde başladıkları işi yarım bırakmayı önerici, fazlaca merhametli bir tutum sergilemek değil “başarabilirsin, gayret et bakalım az kaldı, sabredeceğine inanıyorum “gibi sözlerle destekleyici olmaktır.

  » EĞİTİM Devamı →
 • İş hayatı eğitimli ve mütevazi kişi arar Alman emek piyasasının mühendislere ihtiyaç duyduğunu söyleyen meslek danışmanı Anja Robert, iş başvuruları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  » EĞİTİM Devamı →
Back To Top