21 Kasım 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Eğitime farklı bakış farklı çözüm önerileri

Türkiye’nin en önemli sorunlarından biriside, herkesin neredeyse ittifakla aynı düşündüğü eğitim ve öğretimdeki sorunlarımızdır. Her yeni iktidarın dönemi yeni bir eğitim modeli ile bizi karşı karşıya bırakırken, Ak Parti iktidarı sürecinde, Milli Eğitim bakanlığı bir çok bakan görmüş olup, ayni partiden olmasına rağmen, neredeyse her bakanın bir önceki uygulamayı da değiştirdiğine şahit olduk. Demek ki sorun farklı siyasi partilerin iktidar olduktan sonra, eğitime yaptıkları siyasal müdahaleler tek başına bir sorun değil. Burada sistemsel bir sorunun olduğu, siyasi partilerin eğitim programlarından ziyade, milli bir konsensüs ile eğitim ve öğretimin yeniden yapılanma zorunluluğu açığa çıkıyor.
Eğitime farklı bakış farklı çözüm önerileri
Geçtiğimiz günlerde Türkiye İnisiyatif Merkezinin İstanbul Anadolu yakası temsilciliğinin düzenlediği konferansta “ Türkiye’nin eğitim sorunları ve çözümleri “başlıklı konuda, konuşmacı olarak davet edilen 21. Dönem millet vekili ve Meclisin eğitim öğretimle ilgili komisyonlarında görev yapmış Yaşar Bozkurt Öztürk konuştu. Öztürk konuşmasında, çözüme odaklı önerilerini herkesin anlayabileceği bir dille ifade etti. Bugüne kadar duymadığımız bir tanımlama yaparak üç üçlü üçgenalanı ile çözüm önerilerini sundu.

Birinci üçgen; Aile, Çevre, Oku.

İkinci üçgen; İlim, Dil, Din.

 Üçüncü üçgen; Akıl, Kalp, Mide.

Eğitim sorununu bu üçlü üçgenle çözebileceğimizi, üçgenleri oluşturan unsurların kendi aralarındaki yeknesaklığının önemli olduğunu, bunun yanında üçgenlerin kendi aralarındaki yeknesaklığınada vurgu yaparak eğitim sorunlarına bütüncül bakılması gerektiğini vurguladı.

Eğitim ve öğretim arasındaki farkın altını çizen Öztürk, öğretimi bilgi edinmenin metodu, eğitimi ise öğrendiklerini hayata uygulamak olduğu tespitini yaptı.

Yazının devamı için »»


Yunus EKŞİ
http://www.mirathaber.com/egitime-farkli-bakis-farkli-cozum-onerileri-6-3250h.html


Back To Top