19 Kasım 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

EKONOMİ

 • EKONOMİK CİHAD Mirat Haber’imizin de kurucusu olanVakfımız (ARDEV) da yaptığımız İslâm’da Ekonomi seminerlerine katılan ekonomist Prof. Dr. Adem Esen, faizle mücadelenin ana yollarından birinin dışa borçlanma ihtiyacımızı azaltmak olduğunu beyanla yerli üretimin önemine dikkatleri çekti ve bu alana yoğunlaşmamız gereğini dile getirdi. Bir de örnek verdi:

  » EKONOMİ Devamı →
 • Konkordato ve Bozulan Ödeme Zinciri Konkordato, borçların yeniden yapılandırılması suretiyle iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtulmasını ve mali durumunun düzeltilmesini amaçlayan, alacaklıların da belirli bir indirimle veya vadeye yayarak alacağına kavuşmasını sağlayan ve mahkemenin onayıyla taraflar açısından bağlayıcı hale gelen bir anlaşmadır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Vergi, kazı bağırtmadan tüylerini koparmaktır Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada İzmir'de bir vergi dairemizin bina cephesinde ’’ Vergi Kalkınmanın Temelidir’’ diye bir yazı gündeme geldi.

  Üzerinde çok konuşuldu. Verginin gerçekten bir kalkınma kaynağı olduğunu söyleyenlerin delilleri nelerdir? Verginin kalkınmanın kaynağı olmadığını söyleyenlerin delilleri nelerdir? Gönül isterdi ki bu konu bir tv programında tartışma konusu olsun. Türkiye’deki vergiler her yönü ile halkın önünde tartışılsın. Böylece verginin alınma nedenleri, harcanılan yerler herkesçe bilinsin.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Varlığın Sahibi Kim? Varlık aleminin en küçük parçacığı 1 Planck uzunluğundadır. Bu uzunluğun altında kalan değerler için, fiziken yok denir. Çünkü; bu ölçünün altı, varlık boyutunu/alemini kapsamaz. Bu nedenle, astro-fizikçiler var olduğumuz evrenin parçalı bir yapıya sahip olduğu konusunda hemfikirlerdir. Böylece; fiziki manadaki, varlık kavramının karşıt/zıt anlamına yokluk denmiştir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Faizci düzeninin Pasif Ortakları İmamlar, Papazlar, Hahamlar İnsanlara en çok Allah’ı hatırlatanlar, Allah’ın en çok şiddetle tehdit ettiği faiz karşısında dilsizleşmiştir. Öyle kürsülerden bu sorunun ifade edilmesi ile sorunun çözülmediği ortadadır.  Hakikatlerin, cesur ve konuya ilişkin çözüme odaklı ağızlardan çok daha gür çıkması gerekir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Para Hiç Böyle Tarif Edilmemişti ‘’Evde masada oturmuş bir şeyler çalışıyordum. Oğlum Ahmet yanıma gelip ‘’Baba, para bok gibi ne demek?’’ diye sordu. 

  » EKONOMİ Devamı →
 • Uyuşturucu Maddeler Yasak Ama Finansal Uyuşturucu Helal Afyon haşhaştan elde edilen opioidler, merkezi sınır sistemi yatıştırıcısı olarak bilinir ve uygulanır. Yüzlerce yıldır afyon, ağrıyı azaltma, uyumayı kolaylaştırma gibi tıbbi önlemler için kullanılmış. Morfin, eroin, kodein, metadon, papaverin, tebain, noskapin gibi çeşitli bileşikler de bu maddeler arasında yer alır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Çin Mucizesi Global ekonomide bir taraftan İtalya riski, diğer taraftan Çin’deki gelişmeler yakından izleniyor.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Batılın gayba gıybeti: Artırılmış gerçeklik - 1 Son günlerdeki Blockchain Matematiği üzerine yazmış olduğum yazıların insicamından olacak ki; 18 yıl önce okuduğum bir kitaptan birebir notunu aldığım, Laplace’nin şu sözü aklıma geliverdi. “Eğer biz evreni meydana getiren bütün noktaların durumunu ve hareketlerini bilseydik; aklımız da bunları bir denkleme sokacak kadar güçlü olsaydı geçmişi ve geleceği kolayca hesaplayabilirdik.”

  » EKONOMİ Devamı →
 • DURUM NE? TÜKETİMDE DURUM NE?

  Finansal okuryazarlık kişilerin gelirlerini, birikim ve yatırımlarını akıllıca değerlendirme ve bütçelerini doğru yönetebilme yetkinliğidir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Müslüman "Blockchain Matematiği"ni nasıl kurgulamalı? - 3 Günümüze değin, belli bir merkezi referans alarak uygulanmakta olan bloksistemlerinkarakteri dikine belli bir ana gövdeye bağlılığı/bağımlılığı üzere çalışır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Müslüman "Blockchain Matematiği"ni nasıl kurgulamalı? - 2 Siberpunk” diğer adıyla Siber çılgınlık, "yüksek teknoloji, düşük yaşam” anlamında kullanılan bilimselliğin alt kültürü olarak tanımlanır. Bu bağımlılık, bilim ve teknolojinin hızla ilerlediği; ancak, toplumların geniş bir kısmının yaşam kalitesinin çok düşük olduğu bir dünya kültürüdür.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Cumhurbaşkanı ve Ekonomi Yeni Cumhurbaşkanlığı siyasi yönetim biçimimiz Cumhurbaşkanımıza bağlı  bir çok kuruldan oluşuyor. Hedef çok daha hızlı, çözüme odaklı, tabandan bilgi alarak; siyasi, ekonomik kararlara dönüştürerek milletin refah düzeyini arttırmak. Milli gelirdeki adaletsizliği giderecek, yeni siyasi yapılanma modeli içinde toplumsal barışa, huzura katkı sunmaktı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Müslüman “Blockchain Matematiği” ni nasıl kurgulamalı - 1 Blok sistemler bildiğimiz anlamıyla “blok”dediğimiz kayıtlardır. Bunu, bir defter bloğu gibi düşünürsek, her kayıt bir sayfada yettiği satır adedince yazılır. Buna muhasebe sisteminde yevmiye kaydı diyebilirsiniz. Zaman içerisinde çalışanın bir günlük rızkı (helal alın teri)  için de bu ifade uygun görülmüştür.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Faize karşı Müslümanların Kripto Para aşkı Önceki yazılarımda finansal sistemin döngüsel hata bildirimi yaptığını, dolayısıyla toplumda refah oluşturmasının mümkün olmadığına dair düşüncelerimi paylaşmıştım. Hani sürekli tekrarladığımız ve bir kısım iktisatçının hala hiç değinmediği Borca Dayalı Para Sistemiyok mu?

  » EKONOMİ Devamı →
 • Çin'in dev "Kuşak Yol" (İpek Yolu) projesi katılımcı ülkeleri borç batağına mı sürüklüyor? Projenin katılımcı ülkeleri Çin'den aldıkları milyarlarca dolarlık kredilerle projede varlık göstermeye çalışıyorlar.Proje Asya,Afrika ve Avrupa'yı kara yolları,limanlar ve enerji nakil hatları ile birbirine bağlamayı hedefleyen milyarlarca dolarlık dev bir proje.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Belediye Yönetiminde Yeni Paradigmayla Yeni Hizmet Modeli Türkiye Belediyeler Birliğinin verdiği Büyükşehir sayısı 30, İl Belediyesi 51, Büyükşehir ilçe Belediyesi 519, İlçe Belediyesi 400, Belde Belediyesi 397 olup toplam belediyelerimizin sayı 1397 dir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Yanlış Değersayım İle Yanlış Para Sistemini Zorluyoruz Gerek İslami, gerekse insani değerlere bakışlarımız, finansal değerlere bakışımızı kapsamıyorsa, finansal değerlerimizle örtüşmüyorsa değersayımlarımızı gözden geçirmekten başkaca bir seçeneğimiz yok demektir. Hele hele, bir de finansal değerlere yüklenen anlam, sosyal değerlerimizi şekillendiriyorsa; vay halimize.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Bu Sorunu Çözecek Adam Lazım Bankacılık bileşik bir sistemdir. Tek düzen muhasebeleştirme sistemi içinde denklikler oluşturulur.

  » EKONOMİ Devamı →
 • EKONOMİDE GAVURLARI TAKLİT AKILLI İŞİ DEĞİLDİR İnsana aklı bahşeden Allah’tır. Yükümlü olmanın temel şartı da akıldır. Duyu organları ve deneyler aracılığıyla geliştirilebilir olan akıl zirveye taşınsa da insanın dünya ve âhiret mutluluğunu sağlayamaz.  Bunun içindir ki aklı yaratan Allah İslâm’ı da Hayat Düzeni olarak seçmiş ve Peygamberleri aracılığıyla göndermiştir. Böylece dünya ve ahiret saadeti Akıl - İslâmbirlikteliğine bağlanmıştır

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ortodoks ekonomi kafası ile bu iş olmaz Ortodoks ekonomi; mevcut uygulamada tercih edilen, zihinsel kodlarını batıdan alan, tavşana kaç tazıya tut diyen para ve maliye politikalarının bileşkesidir. Bu kuramlar aktif olarak 1.Dünya savaşından bu yana günümüze kadar devletlerin temel politikaları olarak küresel ekonomi aktörleri tarafından uygulanmış ve uygulanmaya devam etmektedir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Borç tufanında Konkordato'ya başvuracaklara öneriler Konkorato ilanı borç tufanıiçerisindeki kişi ve firmalar için kurtarıcı bir filikagibi kabul edilse de, mücadeleden kaçıp elini taşın altına koymaktan imtina edenler de yok değil. Hayır, o kadar da olmamalı elbet. Bu yüzden yazımızda dikkat edilmesi gereken bu hususlara da değineceğiz.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Susam Kredisi Projesi ve "Yeni Çin" misyonu Çin hükümetlerini yıllardır despotik uygulamalarıyla tanırız. Zira; 1 Milyar 415 Milyon halkı ile dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan ülkenin, bu nüfusu kontrol etmesi de kolay değildir. Çin’in hem nüfusun dinamizmini koruması, hem de Borca Dayalı Para Sistemiiçerisinde ihtiyaçlarını karşılayabilmesi oldukça çetin bir durumdur.

  » EKONOMİ Devamı →
 • BAŞKANA ÖNERİMİZ; KÖYDEN BÖLGEYE SEKTÖREL KALKINMA Ak Parti’ nin Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçirdiği yasa teklifi ile devlete ait Türkiye Kalkınma Bankası, BDDK denetiminin dışına çıkacak ve Bankacılık Kanunu’nun kredi kurallarına göre davranmak zorunda olmayacak. Cumhurbaşkanının talimatıyla  bu banka hareket edecek.

  » EKONOMİ Devamı →
 • ENFLASYON DÜŞER Mİ? Uzun süredir elim kalem tutmadı. Olan biteni sadece izledim. Peki yazmama sebebim neydi? Okurlarımızın bir kısmı anlamaya yönelik bir okuma yapmıyor. "Bu adamın derdi ne" demeden hemen bir tarafa yamayı veriyorlar seni. Bu tavır beni yaralasa da doğru bildiğimi yazmaktan imtina etmeyeceğim.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Borç Tufanı ve Konkordato Filikaları Önceki yazılarımızda da değindiğimiz gibi bir Borç Tufanı, hali hazırda tüm hızıyla devam ediyor. Bu tufanı nasıl karşılamamız gerektiğiyle ilgili; gerek Yunus Ekşi’nin yazılarından, gerekse Prof. Dr. Mete Gündoğan’ın iktibaslarından tavsiyelerini alma imkanımız oldu.

  » EKONOMİ Devamı →
 • ZENGİNLERİN SAYISI ARTARKEN GEÇİM DERDİNDE OLAN İNSANLARIMIZIN SAYISI DA ARTIYOR Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre Türkiye'deki milyoner sayısı 192 bini aştı. Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı, Ağustos sonu itibarıyla 2017'ye göre 53 bin 439 kişi artarak 192 bin 419'a yükseldi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Halkı aldatabilirsiniz belki, Allah’ı nasıl aldatacaksınız? Türkiye Tazimattan bu yana bürokrasideki kriptolardan çekiyor. Bunun en yoğunlaştığı alan ise finans sektörü ile ilgili alanlardır. Türk halkının Müslüman kimliğine cevap vermek için; merkezi İngiltere'de olan sözüm ona faizsiz finans kurumları oluşturuldu.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Mc Kinsey ve Türkiye'nin Yabancı danışmanlarla imtihanı Türkiye, Meşrutiyet döneminden beri yabancı uzman ve  sosyal bilimcilerin yön verdiği bir ülke. Bunlar içinde, Türkiye'nin gerçekleri ile  uygun görüş ve düşünce sahipleri olduğu gibi,  Türkiye'yi tanımayan ve Türkiye'nin sosyal ve kültürel yönü ile  ilgilenmeyip, kendi toplumunun bulgu ve gerçekleri ile olaya bakıp, Türkiye'nin faydasına olmayan görüş ve metotlar uygulayanlar az değil.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Sanal paralar, toplum ve değerlerimiz Para, mal ve hizmetlerin değişim/dönüşümünü sağlayan bir araçtır. Mal ve hizmetlerin değişim ve dönüşüm kabiliyeti sayesinde para, finansal bir değer olarak kabul görür. Böylece; toplum dinamikleriyle eşyaya yüklenen değer, para vasıtasıyla, finansal argümanlara transfer edilir.

  » EKONOMİ Devamı →
Back To Top