12 Aralık 2017 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

EKONOMİ

 • Faize yeni elbise insani finans mı? “Küresel Katılım Finans Zirvesi” (Global Participation Finance Summit - GPAS İSTANBUL), 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı yaptı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Katılım bankaları Allah ile mi aldatıyorlar? mirathaber.com’da yer alan AA. çıkışlı haberin özeti şöyle:

  » EKONOMİ Devamı →
 • Halkın sömürücü bankalara öfkesi taşıyor Ak Parti kendi teşkilatı içinde yaptığı  kan değişimini devletin bürokrasisinde de yapmak zorundadır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Finansal ekonomi, finansal tehditlere açıktır Merkez Bankası, bankaların gecelik borç alma limitini sıfıra düşürdü. Merkez Bankası kararının ardından dolar kuru 3.97'li seviyelerden 3.95 TL sınırına geriledi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Çağımıza uygun bir zekât modeli önerisi 21. yüzyıla hitap eden devlet eliyle oluşturulmuş zekât modelimizin nisabı (zenginlik sınırı), “Fert Başına Düşen Ortalama Net Gelir”dir (FBNG). Bir toplumda bu gelirin üzerinde bir gelire sahip olan (C grubuna mensup) bir Müslüman, ortalama refahın üzerinde bir hayat sürdüğü için, zengin sayılmakta ve dolayısıyla zekât mükellefidir. O halde FBNG nedir ve nasıl elde edilmektedir? FBNG, Gayri Safi Millî Hâsıla (GSMH) ile yakın ilişkilidir. GSMH, bir ülkede belirli bir dönemde (genelde bir yılda) üretilen nihaî mal ve hizmetlerin toplam parasal değerine dış ekonomik ilişkilerden elde edilen net döviz kazancının eklenmesi ile elde edilen brüt gelirdir. GSMH’den net döviz kazancının, sermaye mallarının yıpranma/eskime payının ve dolaylı vergilerin çıkarılmasıyla elde edilen değere de Safi Milli Hâsıla (SMH) veya Milli Gelir (MG) denir. Kısaca:

  » EKONOMİ Devamı →
 • Enflasyon faiz ilişkisi Enflasyon, fiyatlar seviyesinin yükselmesi ve alım gücünün bu yükselmeden dolayı azalmasıdır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonomi yönetimi niçin cumhurbaşkanımızın dilini kullanmıyor? mirathaber.com olarak faiz konusunda yaptığımız yayınları okuyucularımız iyi bilirler. Cumhurbaşkanımızın son bir yıl içindeki faiz karşıtı konuşmalarında payımız olduğunu tarafsız gözlemciler de teyid ediyor. Bununla iftihar ediyoruz. Ne var ki Cumhurbaşkanımız bankaların olmayan paralarının faizlerini de alarak tam bir modern eşkiyalık yaptıklarına henüz değinebilmiş değil. Bir önemli soru da şu: Ekonomi yönetimi niçin Cumhurbaşkanımızın diliyle konuşmuyor. Bu ekonomi yönetimi ile işlerin yürümediğini biz anladık. Herhalde Cumhurbaşkanımız ve başbakanımız gereğini yapacaklardır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Yolsuzluğa baş kaldırmak isteyenler! Bu yazıyı okuyunuz Şimdi gelin kendimize söyle bir soru soralım; Allah’a mı daha çok güveniyoruz bankalara mı? Bu sorunun cevabını vermeden bazılarımız “Canım Banka’ya güvenmenin Allah’a güvenme ile ne ilgisi var” diyebilir. Eğer kavramların taşıdığı anlam ilişkilerini bir bütünlük içerisinde işlevselliği ile birlikte okumazsanız, kurulan kavramsal anlam ilişkilerini göremeyebilirsiniz. Buna rağmen sonuçlara baktığınızda dahi, iyi bir sorgulamayla bu ilişkiyi göreceksiniz.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Taban ekonomisi nedir? (1) Taban ekonomisi, kısa orta ve uzun vadeli planlı bir ekonomik yeni modeldir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Çoğunluk çalışır azınlık kazanırsa milyarderler de artar UBS ve PwC 2017 Milyarderler Raporu’nu yayımladı. Rapora göre, milyarderlerin serveti dünya genelinde yeniden büyümeye geçerken, Asya kıtası büyüme hızında ilk defa ABD’yi geride bıraktı. Türkiye’de ise milyarderlerin ortalama serveti 2016’da yüzde 10 artarken, milyarder sayısı bir kişi azalarak 29 oldu.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonomik tehdit altında mıyız? 15 Temmuz darbe girişimini önceden uyaran Rus dış politikasının önemli isimlerinden Aleksandr Dugin, önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'yi uyaran Dugin, ABD'nin bu kez ekonomi üzerinden yükleneceğini belirterek,'Türkiye B planı yapmalı' dedi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • İhracatçının hükümetten 10 talebi Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda düzenlenen Türkiye İhracat Haftası’nda TİM Başkanı Büyükekşi, Başbakan Yıldırım'a ihracatçıların 10 talebini iletti.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Dijital paraya mı geçiyoruz? Dünya gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden dijital paralar geçtiğimiz aylarda Merkez Bankası’nın da gündemine girdi. Sayısal teknolojileri ve yansımalarını tanımak için bakıyoruz ki Merkez Bankası bir çalışma grubu oluşturulmuştu. Aşama aşama yapılan açıklamalar sonrası bu çalışma grubu ilk olarak BDDK, SPK ve Hazine Başkanlığı ile kuruldu ve önümüzdeki günlerde bu çalışma grubuna Maliye Bakanlığı da katılacak.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Zeybekçi sömürücü faizcileri mi temsil ediyor? Ekonomi bakanı Zeybekçi "Paranın ilk giriş ve satış maliyetleri arasındaki kamu kaynaklı vergi gibi yükler sıfıra indirilmeli. Kamu olarak sen bunu yaptıktan sonra tüm bankacılık sistemine kârlarınızı da yarı yarıya indirin, siz de fedakarlık yapın denebilir" dedi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Reel ekonomiye destek verilmelidir Halkın sevdiği yatırımlar analiz edilecek

  İl bazında “halkın sevdiği yatırımlar” analizi yapılacak. AK Parti Ekonomik İşler Başkanı Cevdet Yılmaz, parti olarak iller bazında yatırımları inceleyeceklerini ve bunun halkın taleplerini ve önem verdiği projeleri öğrenip, buna göre önceliklendirme yapmaya yönelik olacağını açıkladı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Cumhurbaşkanının milli para çağrısının önemi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Lütfi Kırdar Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi'ne konuştu.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Depresyonun küresel ekonomiye maliyeti 1 trilyon dolar Dünya Sağlık Örgütü (WHO) her yıl 10 Ekim olarak kabul ettiği Dünya Akıl Sağlığı Gününde depresyon ve endişe bozukluğu gibi ruhsal bozuklukların küresel ekonomiye her yıl 1 trilyon dolara mal olduğunu açıkladı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • TBMM anayasal suç mu işliyor? Bakan Mehmet ŞİMŞEK “TCMB'nin denetiminde uluslararası standartları da dikkate alan, daha ileri ve yeni bir mekanizma oluşturduk. Daha etkin bir Denetim Komitesi yapısı kurulacak” diyor. Özel Yasaları gereği Merkez bankası bağımsızlaştırılmış olarak, ekonomiyi faizli para ile sürekli sulayan bir özerkliğe sahip. Merkez Bankası Sayıştay, Başbakanlık Teftiş Kurulu ve Devlet Denetleme Kurulunca zaten denetleniyor. Şimdi soru şu; bu devletin denetim kurumları neyi beceremedi de denetim için Merkez Bankasının iç yapısından Denetim komitesi Yapısı kurulacak?

  » EKONOMİ Devamı →
 • Din eğitimi için erken ama değerler eğitimi gerekli Başlıktaki bu cümleyi bazen meslektaşlardan bazen de çocuğunu okulumuza kaydettirmek için gelen velilerimizden duyuyoruz.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Doğruya doğru Ali Rıza Demircan hocanın beni haberdar ettiği Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Gürses "Sıfır faizli transferle kalkınma rüyası" isimli yazısı; Türkiye Varlık Fonu hakkında yaptığı sorgulamayla haklı bir takım eleştiriler getiriyor. Ancak Uğur Gürses bu haklı soruları sorarken, birçok yazar gibi sadece sorgulamada kalıyor. Adeta Varlık Fonu ile yapmak istedikleriniz başka bir şey diyerek; mevcut kurumlar bunu yapabilirdi diyor. Aslında eleştirdiği şeyin işlevinden rahatsızlıktan ziyade, bu işlevin mevcut kurumlarla yapılması gerektiğini ifade ediyor.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Nobel Ekonomi Ödülü'nü Richard Thaler haberine yorumumuz 2017 Nobel Ekonomi Ödülü'nü Richard Thaler kazandı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • ABD’ye Türkiye’den rest Türkiye de ABD vatandaşlarına vize başvurularını askıya aldı

  » EKONOMİ Devamı →
 • Büyük İtiraf! Bankalar kabul etti Yapı Kredi, Garanti ve Albaraka Türk bankaları kredi vererek takibe düşürdüğü 700 milyon TL değerindeki faizli alacaklarını 32,5 milyon TL karşılığında 4 varlık yönetim şirketine sattı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Faizli ekonomi batırıyor Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yılın ilk 8 ayında yaklaşık 11 milyar lira tutarında 303 bin çekin karşılıksız çıktığını, 2 milyar lira tutarındaki 66 bin senedin ödendiğini, 8,1 milyar lira tutarındaki 621 bin senedin ise protesto edildiğini aktardı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • BDDK ile ilahiyatçılar karşı karşıya geldi İSİFAM (İstanbul Üniversitesi İslam İktisadi  ve finansı uygulama ve araştırma merkezinin) Ziraat Katılım, BDDK ve Dünya Bankasının destekleri ile  ”Türkiye’de Faizsiz Finans Sektörü için Yasal çerçeve”  başlığında sempozyum yapıldı. Sempozyumun konusu olan, BDDK tarafından hazırlanan 50 maddelik  kanun taslağı tartışıldı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Borca Dayalı Para Sistemi'nden, Talebe Dayalı Para Sistemi'ne yönelişin adı: (Bitcoin) Sanal para sistemleri ile ilgili yorumlarımızda; mevcut iktisadi yapının, feodal bir sürece girdiğinden bahsetmiştik. Mevcut borca dayalı sistem, varlığını koruyabilmek için, hakimiyeti elden bırakmadan, yeni bir para açılımı yapmak zorundadır. Sanal Para (Bitcoin), an itibariyle, dolara bağlı borca dayalı anlayışı koruyarak; sistemi farklı bir yaklaşıma devşirmekle meşguldür. Buradaki sanal para, basılı para tartışmaları kimseyi yanılgıya düşürmemelidir. Özünde aynı olan bu sistemler; şimdilerde, kendi madencileri (senyörleri) üzerinden senaryo edilerek, daha sonra meydana inecek politikacılar (şövalyeler) tarafından muhafaza altına alınacağının sinyallerini vermeye başladı bile.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonomi kurmayları Ak Parti’nin ayağını mı kaydırıyor? Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2018-2020 Orta Vadeli Programı'nın (OVP) açıklandığı toplantı sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Mevcut faizli para-kredi sistemi fakirleştiriyor Türkiye İstatistik Kurumu Gelir ve Yaşam Koşulları İstatistikleri Türkiye’de üretilen gelirden en zengin yüzde 20’lik dilimin aldığı payın yüzde 46.5’ten 47.2’ye çıktığını ortaya koyarken yoksullaşan kesimin daha çok eğitimli kesim olduğu görüldü.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Hayrettin Karaman’a cevap 24 Eylül 2017 tarihli Yeni Şafak köşe yazısında Hayrettin Karaman ‘’tekâfül sigortası’’ ile ilgili (20 Eylül 2017 ÇARŞAMBA, Resmî Gazete, Sayı: 30186) çıkan yeni yönetmeliği kaleme aldı. Hayrettin Karaman Hoca, verilmiş borcun enflasyon oranında, borcun üstüne fazlalık alınmasını faiz olarak görmez. Yaptığı açıklama; borç verenin zarar görmemesi ile ilgili temel kurgu üzerinde oluşur. Bu konuyla ilgili cevabımız faiz enflasyon ilişkisi başlığında bu linkten okunabilir. http://www.mirathaber.com/yunus-eksi-enflasyon-faiz-iliskisi-13-216y.html

  » EKONOMİ Devamı →
 • İktisadi ve sosyal hayatımızın uyumsuzluğu Bugün, ahlaki ve manevi değerlerimizle uyumlu olmayan bir iktisadi sistem var.  Bu iktisadi sistem, liberal  sistemin  “ahlak dışı  ekonomisi” dir. 

  » EKONOMİ Devamı →