23 Eylül 2018 Pazar
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

EKONOMİ

 • AK PARTİ ANCAK MÜSLÜMAN DEMOKRAT KİMLİĞİ İLE EKONOMİK KRİZE ÇARE BULABİLİR Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Orta Vadeli Program’ı (OVP) ‘Yeni Ekonomi Programı’ adıyla Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde açıkladı. Albayrak'ın konuşmasında satırbaşları şöyle: “Sizlere açıkladığımız bu programımız üç ana temel üzerine oturdu. Dengelenme, disiplin ve değişim. Hayata geçireceğimiz politikalarla büyümeyi sürdürülebilir ve sağlıklı hale getireceğiz.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Milli Para ve Ordu Türk siyasetinin bugüne kadar Nato ve sermaye tarafından yapılandırılma süreci, aktif aktörler ve süreçsel işleyiş biçimi bakımından küresel finans sisteminin gerçek yüzünü gösterecek biçimde daha merkezi bir hal aldı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Faizcileri doyurabileceğinizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Kurulu Politikası, bugünkü toplantısında aldığı kararları açıkladı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • FAİZLİ BORÇ DİLENCİLİĞİ EL AÇIP DİLENMEKTEN BETERDİR Faizin Aksine İçki ve Zina Açığa Vurulmazdı

  Tanıdığım Müslümanlar arasında içki içenler vardır. Ama hiçbir gün içki içtiklerini açığa vurduklarını görmedim. Zina edenleri de vardır, onların da konuşmalarında bunu dile getirdiklerine şahid olmadım.

  » EKONOMİ Devamı →
 • İKTİSADİ HAYATIN SOSYAL TEMELLERİ BOŞLUKTA MI KALACAK? Türkiye,  Meşrutiyet ile birlikte  batılı aydınlar olarak  Liberal ekonomik  düşünce sistemini gündemine  aldı  ve  batılılaşmanın tabii sonucu olarak batı sistemi, sadece  askeri, eğitim ve hukuk alanında değiştirilmekle kalmadı, iktisadi ve sosyal sistem de  sırasıyla batılı niteliğe  büründü.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Türkiye, Rusya ve İran Arasında Milli Paralarla Ticaret Rusya’dan ve Iran’dan yapılan  mevcut ticaret hacminin Türkiye’nin aleyhinde olduğu gerçeğine rağmen; Türkiye, Rusya ve  Iran arasında yerli paralarla dolar bağımlılığından çıkarak ticaret yapılması için atılan adımların son derece sevindirici olduğunu söyleyebiliriz.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Müsiad: Borca Dayalı Büyüdük Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin sebebinin döviz açığı olduğunu söylerken “Borca dayalı bir büyüme oldu” yorumu yaptı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • DÖVİZ FIRSATÇISI AÇGÖZLÜ ESNAF, SÜRÜYE DALMIŞ İKİ AÇ KURT GİBİDİR Ehli küfür, hiçbir zaman Müslümanların onmasını, dünya sahnesinde “Ben de varım” demesini istemez. Siyasî, ekonomik, askerî, teknolojik ve toplumsal gelişmesini hazmedemez. Onların ruh dünyalarını Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle ifade eder:“Size bir iyilik dokununca üzülürler, size bir kötülük isabet ettiğinde ise buna sevinirler.” (Âl-i İmran:3/120)

  » EKONOMİ Devamı →
 • Bu adam Türkiye’ye nasıl bir kötülük yaptı? Mevcut finans sistemini Borca Dayalı Para Sistem (BDPS) olarak tanımladı. Paranın üretilmesinin, üretimin kendisi kadar önemli olduğunu söyleyerek, temel iktisadi paradigmaları sorgulatıcı üç soru sordu;

  1.Para kimi?

  2.Parayı kim üretiyor?

  3.Bizi biz den habersiz kim sürekli borçlandırıyor?

  » EKONOMİ Devamı →
 • ÇOCUKLARIMIZA FAİZ KONUSUNDA NASİHAT EDİYOR MUYUZ? Mirat Haberin Notu:

  -Allah şanını artırsın-Şanlı Peygamberimizin sahâbileri  r.a.  çocuklarına namazı, orucu hatta haccı öğretmek için onları  uygulamalı bir eğitimden geçirirdi. Yani bizzat namaz kıldırır, orucunu izler /gereğinde oyalar, hac görevlerinin bir kısmını onların önünde onlar adına yaparak eğitirlerdi. Bizler de bunu yaptık, bazılarımız yapmakta devam ediyor. Ama gençlerimizi karşımıza alıp onlara örneğin zinayı  ve faizi  anlattığımızı sanmıyorum. Bu sebeple Abdülaziz Kıranşal kardeşimizin   İktibas köşemizde yayınladığımız ÇOCUKLARIMIZA FAİZ KONUSUNDA NASİHAT EDİYOR MUYUZ? başlıklı yazısını son derece ilginç bulduk. Dikkatlerden kaçmış olabileceğini düşünerek yazıyı  yeniden yayınlama gereğini duyduk.

  » EKONOMİ Devamı →
 • ALLAH’IN SAVAŞ AÇTIĞI FAİZİ MEŞRULAŞTIRDIK İçki mi Faiz mi?

  Yakın ilişkiler içinde olduğumuz ailenin hanım efendisi gelerek ve “Hocam filan oteller gurubunun sahibi olan aile kızımıza talip oldu. O otellerde içki verildiğini öğrendik. Ne yapmamızı önerirsiniz?” diyerek görüşümü sordu

  » EKONOMİ Devamı →
 • Haçlı Seferinin Askersiz Hali ABD paralı askerleri ile dünyada işgal güçlerini hareket ettiriyor. Irak işgalinde de bu paralı askerler vardı. Türk askerinin başına çuval geçirildiğinde de bu paralı askerler aktifti. Çünkü meclisten ABD’nin bankerlerin paralı askerlerinin geçmesine izin verilmemişti.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Besle Bankayı Oysun Gözünü “Borsa İstanbul'da işlem gören 10 mevduat bankasının aktif büyüklüğü, altı ayda 246,3 milyar lira artarak 2,4 trilyon lirayı aştı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Dolar Neden Yükseliyor? Şimdi Ne Yapmak Lazım? Değerli Dostlarım, kıymetli arkadaşlarım.
  Zaman zaman sizlere video mesajları ile ulaşarak güncel veya temel değerlendirmeler yapıyorum. Dostlarımız düzenli yapmamı istiyorlar ama buna ne fırsatım ne de imkânım oluyor.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Alternatif finans modeli üretmeden hükümet başarılı olabilir mi? Basılı paraların altın karşılığı yoktur. Dolayısı ile  para ve türevleri karşılıksız üretilmektedir. Bu karşılıksız üretim,  kurulu bir finans sistemi içinde; faizin bağımsız etken olarak hareket ediyor olmasındandır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Türkiye yeni bağımsız finans sistemine öncülük edebilir Türkiye finansal bağımlılığı sürdürerek; 2023 hedeflerine ulaşabilir mi? Bu sorunun cevabı bize göre elbette hayırdır. Ülkenin geleceğine yönelik oluşturulmuş hedeflerin, hangi temel dayanaklarla ulaşılacağı gerçeğinin ne olduğuna dair baktığımızda, önümüze finans sistemi çıkıyor.

  » EKONOMİ Devamı →
 • İktisadi krizler, krizin nedeni sürdürülerek çözülemez Tarihsel gelişim süreci içinde liberal ekonomik model, endüstri devriminden sonra sistem içinde periyodik zamanlarda "büyüme ve küçülme periyodu" süreçleri ile değişkenlik göstermiştir. Bu ekonomik iniş çıkış zamanları bir zamansal kurguya dönüşmüş olup kapitalizmin merdiven çıkarken ve inerken, merdiven sahanlığındaki duraklama yeri gibidir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Paranın ruhu: Borç İnsanlık; "Ne iş olsa yaparım" anlayışından, "Para her kapıyı açan anahtardır" söylemine kadar fazla bir zaman geçmedi. Belki; ne iş olsa yaparım talebinden dolayı, ihtiyaç sahibine, emeğin mukaddesatına vurgu yapıyor, diyebiliriz. Ancak; sözün içeriğinin, emek sahibinin şahsiyetini ezdiğini de söylemeden geçmeyelim. Şahsiyeti, kişiyi, insanı ezme cüreti diyorum. Çünkü; bu yargı silsilesinin devamı, oldukça yaygın biçimde kullanılan "Para herşeydir" inancına dönüşerek küfürleşmiştir. Maalesef; paranın herşey olabileceği söylemi ve inancı; insanlığı, para için her şey yapabilecek bir neslin doğum sancısına taşımıştır/taşımaktadır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Dünyayı tehdit eden “Borç Tufanı” ve Gemiler Bilim; aynı şartlar altında aynı sebepler aynı sonuçları doğurur, der. Teorik olarak böyle olsa da; Sünnetullah'da aynılık söz konusu değildir. Nitekim, bir saniye önceki halimiz ile şimdiki halimiz de aynı değildir. Bu kavram, daha çok birbirine benzer durumlar için kullanılır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • IMF’i Türkiye’ye davet eden ekonomist kim? DW Türkçe’de ekonomist Atilla Yeşilada ekonomi felaket tellallığı yaparak yuvarlak cümlelerle şunları söyledi ’’Sayın Erdoğan ve danışmanları hiç kimsenin inanmadığı, bir şekilde ispat edilmeyen yüksek faiz yüksek enflasyona yol açar, garip ekonomik tezlerin peşinde koşuyorlar. Sürdürülemeyen ve açıkçası hiç bir şekilde makul gerekçelere dayandırılamayan bir ekonomik politikasının peşinde olduğumuz için, yolun sonuna geldik.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Bankaların eksiği, Bayrağı ve İstiklal marşı kalmıştır Bir şeyin sürekli tekrar edilmesi, kitlelere kabul ettirme propagandalarından en etkili olanlarından biridir. Konunun anlaşılması için örneklendirelim. Varsayalım ki memleketinize gideceksiniz. Bunun için bir otobüs bileti alıyorsunuz. Aynı memlekete gidecek olan 19 kişi de aynı otobüste, aynı koltuk numarası olan koltuğu satın alıyor.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Rotatif Kredisi ile İş Adamlarını Bankalar Feryat Ettiriyor! Bir ekonominin temel bileşenlerinden biride girişimci insanların varlığıdır.Ülkemizde çok sınırlı ARGE yapabilmelerine rağmen sektörel bazda aldıkları ticari riskler, ekonomideki onların önemini, vazgeçilmezliğini  çok daha arttırıyor.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Vatana,Millete Tam Bağımlı Olmalıdır Merkez bankalarının bağımsızlığı konusu seçim sürecinde de gündeme gelmişti. TCMB'nın bağımsızlığı hakkında tartışmalar millet adına yürütülmesi gereken işin önüne geçmiş, işlevinden daha kıymetli görülmüştü.

  » EKONOMİ Devamı →
 • İktisadi sistemde “Mor İnek Yaklaşımı” Nerden çıktı şimdi mor inek demeyin. Arıyor insan. Hele, hayat memat meselesiyse...
  Seth Godin; Mor İnek Yaklaşımı ile ilgili kısa hikayesini şöyle anlatır: "Yol kenarında bir inek görüyorsunuz ve aracınızı sürmeye devam ediyorsunuz. Çünkü öncesinde daha bir çok inek görmüştünüz. Kim aracını bir kenara çeker de: Ah, bak bir inek, der ki? Kimse... Peki, bu inek mor olsaydı..! Bu hakikaten de harika bir özel etki, değil mi? Eğer; ineğin rengi mor olsaydı, bir süreliğine onu fark ederdiniz. Büyük ihtimalle aracınızı durdurur, bakma ihtiyacı duyardınız." Godin, burada bütün inek ırkından bahsetmiyor tabi. Sadece gördüğü sürünün içindeki bir tek ineği konu ediyor. Bu yaklaşımdaki ana temayı; özgün olmak, işlerlik kazanmak ve farklılığın zenginliğinden istifade etmek, olarak anlamalıyız.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonominin Temeli Mizan ve Ölçü Kendisini ölçü olarak tanımlayan başka bir kitap yoktur. İndiği geceye Ölçü gecesi ismini veren Kur’an; bir çok isimleri ile de bu özelliğine vurgu yaparak, insanlığa rehber olmuştur. Kur’an’ın  Kadir/ ölçü gecesi  olarak yer yüzünde kılavuz olması, insanı en sağlam olana ulaştırması içindir. Elbette kendisini aydınlatıcı bir yol ışığı nur olarak tanımlayan bu kılavuzu izlemek, özellikleriyle beraber onu izleyerek, öğrenip kabul etmeyi gerektirir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Yerel Finans Argümanları Geliştirilmeli Küresel piyasalarda tahvil piyasasındaki çalkalanma, ticaret savaşı endişeleri ve jeopolitik risklerin etkileriyle zor bir yıl deneyimlenirken, ocak sonundan mayıs bitimine kadar geçen sürede dünya borsalarının değeri 4,2 trilyon dolar eridi. En fazla kayıp ise 563,4 milyar dolarla "ticaret savaşı"nın baş aktörlerinden Çin borsasında yaşandı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • FAİZE ALTERNATİF YEREL MODELLER Sabah Namazı Sonrası Ekonomi Sohbeti

  Namazsız Müslüman olarak yaşam sürmek mümkünmüş gibi namazları aksatır olduk. Hele hele başta sabah namazları olmak üzere cemaat namazlarını büsbütün ihmal ettik. Cuma ve bayram namazları olmasa halimiz büsbütün yaman...

  » EKONOMİ Devamı →
 • Emekli olmak içinde faiz mi ödeyeceğiz? ‘’Emeklilik için yaş ve yıl şartını tamamladığı halde, prim borcundan dolayı emekli olamayan BAĞ-KUR'lu esnafa Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken ‘’ Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan yeni anlaşmayla prim borcu olduğu için emekli olamayanlara verilen kredinin vadesi 48 aydan 60 aya çıkarıldı” dedi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • FAİZ DEDİĞİN NEDİR? “Faiz dediğin nedir? Getirmişsin bir bankaya 100 TL koymuşsun. Banka sana 1 sene sonra 150 TL veriyor. Arkadaş bu 50 TL’yi nereden buldun da verdin bana? Ben 100 TL’lik mal üretmiştim, 100 TL’lik tüketme hakkım vardı. Aradan 1 sene geçti benim üretmem artmadı ki, ben bir şey üretmedim. Sen bana tüketme hakkı veriyorsun. Nereden veriyorsun? Bunun iki tane yolu var: Ya üreten bir adamın hakkını aldın bana veriyorsun veya açıktan para bastın bana veriyorsun. O da yine üretenin hakkını bana veriyorsun demektir. Yani faiz zulümdür. Faiz, çalışan insanın hakkına tecavüzdür. Faiz demek, üretmeyen adama tüketme hakkı vermek demektir. Bu da zulümdür. Adaleti bozar. İşte kapitalist düzenin zulmü ve felaketi buradan ileri geliyor.”

  Bir Konuşmasından…

  » EKONOMİ Devamı →
 • JP MORGAN Hangi bakanları istedi? Uluslararası yatırım bankası JP Morgan, Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamada "Piyasa dostu isimler Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal'ın yeni kabinede yer almaları iyi karşılanır, ancak yeni isimler belirsizliğe yol açar" diyor.

  » EKONOMİ Devamı →
Back To Top