16 Temmuz 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

EKONOMİ

 • Emekli olmak içinde faiz mi ödeyeceğiz?‘’Emeklilik için yaş ve yıl şartını tamamladığı halde, prim borcundan dolayı emekli olamayan BAĞ-KUR'lu esnafa Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken ‘’ Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan yeni anlaşmayla prim borcu olduğu için emekli olamayanlara verilen kredinin vadesi 48 aydan 60 aya çıkarıldı” dedi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Türkiye'nin ilk dijital parası Turcoin'de büyük dolandırıcılıkTürkiye'nin ilk dijital parası Turcoin ve Hipper A.Ş.'de milyarlık vurgun yapıldığı ortaya çıktı. Binlerce kişiyi dolandıran yöneticiler birbirini suçlayıp kayıplara karışırken, alacaklıların tesisleri bastığı belirtildi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonominin bozuk fıtratı düzelmelidir“Mirat Haber” sitemizin genel yayın yönetmeni Ali Rıza Demircan Hoca’dan birkaç defa işitmiş olduğum sözden yola çıkarak konuya gireyim.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Türk ekonomisinde “Dejavu” tehlikesiİngilizlerle 1838'de yapılan Serbest Ticaret anlaşması; etkisini günümüze kadar tercih edilen iktisadi politikalarla, küresel finans sisteminin periyodik olarak yapılandırılması ile sürdürmüştür.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Parasal enflasyonGenel geçer tanımlamaya göre enflasyon; ekonomide belirli bir süre içinde fiyatlar genel düzeyinin sürekli yükselmesi olarak tanımlanır. Bu fiyat yükselişlerinde etkili olan, talebin artışı ve maliyetlerin yükselmesi olarak bilinir. Birde tabi ithal edilen enflasyon diyebileceğimiz bazı girdilerin maliyetler üzerinden dışsal bir enflasyon oluşturması var.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Bankalar değil finansal mimari incelenmelidirFitch'in Türk bankalarını negatif izlemeye aldığı iddialarının ardından açıklamalarda bulunan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "Bankalarımız konjonktürel dalgalanmaya karşı kendini koruyacak yapıdadır" dedi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Üretim ekonomisi safsatası"Vücutta kan ne ise; ekonomide de para odur."

  » EKONOMİ Devamı →
 • Muhalefetin ittifakı “Merkez bankası bağımsız olmalı”Milletimiz bilmiyor olabilir. Devletimizin karar organlarında bulunan yöneticilerimiz bilmiyor olabilir. Milletimizle ve devletimizle iktisadi savaşı sürdüren kurulu para kredi sistemi olup; sistem hiç bir şekilde sizin iktisadi bağımsızlığınızla nefes almanıza müsaade etmez.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonomiye bankacı gözüyle değil sanayici gözüyle bakalımEkonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın son aldığı faiz kararı hamlesinin etkili olduğunu açıkladı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Borç kişiyi batırır da devleti batırmaz mı?Yunanistan ve Türkiye'nin borç miktarlarını kıyasladığımızda Ülkemizin toplam iç ve dış borç miktarının Yunanistan dan aşağı kalır tarafı yoktur.

  » EKONOMİ Devamı →
 • İyi Parti’ye cevap “Nobel ödülünü millet verecek”İyi Parti ekonomi kurmayı Merkez Bankası eski başkanı Durmuş Yılmaz "Ülkemizin genelinde ve ekonominin özelinde yapılması gereken şey, bu topluma sürekli olarak söylem ve eylemle güven telkin etmektir. Eğer biz bunu yapmazsak, başımıza daha büyük dertler gelebilir" diyor.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Özel borçlar da artıyorÖzel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu, mart sonu itibariyle yaklaşık 6 milyar dolar artış gösterdi. 2017 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcu 5,5 milyar ABD doları artarak 226,8 milyar ABD doları, kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç) ise 401 milyon ABD doları artarak 18,6 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Rezil kalemlerSözcü gazetesinden Bora Erdin'in 16 Mayıs 2018 tarihli İnternet haberine göre Merkez Bankası dört ayda 10 milyar TL para bastı. Ocak ayından 124 milyar olan tedavüldeki para miktarı 134 milyar TL’ye ulaştı. İktisatçı Ege Cansen, “Buna karşılıksız para basma denir” diye konuştu.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonomiyi İslam'dan ayırmak küfürdürÇağcılık illeti:

  Bir önceki yazımda, iletişim sektörünün marazalarından bahsetmiştim. Taktir edersiniz ki; her çağ kendi rantiyesini oluşturuyor. Kaldı ki; “çağcılık” anlayışı, başlı başına bir marazadır. İçinde seyrettiğimiz bu çağda da, en hafif ifadeyle, iletişim araçlarına bağımlılık gibi göze batan, dile getirilen; ancak, neredeyse herkesin içine düştüğü bir illetten söz edilebilir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonomi finans sisteminin yeniden yapılanmasıCumhurbaşkanımızın son açıklamaları, zihinsel ayarların ekopolitik değişimi olarak; yerleşik ve bağımlı olan borca dayalı iktisadi düzenin değişimine yönelik izlerini taşıyor.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Sermayeyi betona gömmek kaybettirdiTürkiye’de seçimlerin öne çekilmesinin ardından art arda açılan ekonomi paketleri arasında yer alan konutta KDV oranlarının yüzde 18’den 8’e çekilmesi ve tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e indirilmesi konut sektöründe yüzleri güldürdü.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Faiz büyük günah ve toplum düzenini bozmak suçudurÜlkemiz insanının İslâm’a saygılı gördüğü için yarım asırdır desteklediği ticari kurum 6.5 milyar dolar faizli borçla gündeme gelmiştir. İlgilileri faizli borçlar konusunu dile getirirlerken günah ve suç işlendikleri bilincinden uzak beyanlarda bulunmuşlardır. Artık Müslümanlar olarak suç ve günah nitelikli işlerimizden de utanç duymaz olduk. İslâmi bir düzende faizin suç olarak işlem göreceği hususu ilahiyatçılarımız tarafından da bilinmemektedir Be sebeple konunun bilinmeyen bu yönlü ile ilgili çalışmamızı sunuyoruz.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Hayrettin Karaman’ın bu hassasiyeti ne anlama geliyor?12 Nisan 2018 tarihli Yeni şafak gazetesinde Hayrettin Karaman “Katılım bankaları Hakkında” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Sayın Karaman şöyle diyor;

  » EKONOMİ Devamı →
 • Bu narkoz Ebussuud’a kadar uzanıyorBilim adamlarının temel görevi, toplumu doğru bir bilgi ile bilgilendirmek, toplumu aydınlatmak, sorunları çözme noktasında öncülük yapmaktır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Proje bazlı yatırım ve teşvik sistemi"Sanayi alanında yaşanan ve endüstri 4.0 olarak adlandırılan dönüşüm süreci, ihracatçılarımızı yeniden şekillendirecek. Biz de Türkiye olarak bu süreci ıskalamamak niyetindeyiz. Teknolojik gelişme ile birlikte ülkemizin rekabet gücü de artacak, ticaret açığını da azaltılmış olacak. İleri teknoloji hedefi ile attığımız en cesur adımlardan biri "Proje Bazlı Yatırım ve Teşvik Sistemi"dir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Borca dayalı sistem kompleksiCumhurbaşkanı başdanışmanı Cemil Ertem Bey; iki hafta önce TRT Haber’de, “dolar 4 TL oldu algısı yanlıştır” şeklinde bir ifadede bulunmuştu. Bu demeç internet sitelerinde de haber olarak yayınlandı. Evet. O günlerde dolar 3,98’lerde seyrediyordu. Ancak; toplum 2 kuruşluk farkı, ‘algıda tamamlama’ şeklinde, çoktan kabullenmişti.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Türkiye savaş ekonomisine geçmek zorundaTürkiye’nin önde gelen holdinglerinden Doğuş Holding, bankalarla masaya oturdu ve borç yapılandırması istedi. Geçen aylarda da Yıldız Holding’in 10 banka ile masaya oturmuş 6 milyar dolar civarındaki borcunun yeniden yapılandırılması için Yapı Kredi’yi lider düzenleyici banka seçmişti.”

  » EKONOMİ Devamı →
 • Yatırım yetersizliği ve sektörel dengesizliklerFaiz belasından kurtulmadan ekonomiyi bağımsızlaştıramazsınız. Ekonomiyi yeni denge modellerine taşımadan, bu süreci başlatacak adımları atmadan da bunu yapamazsınız. Faizin egemenliğinin dijital ortamda sürdürmesi için çıkartılan yasaların getireceği sonuçları görmeden de bu işin nereye evrildiğini fark edemez ve göremezsiniz.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Cumhurbaşkanı “Arkamdan iş çeviriyorlar”Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi yönetimine yönelik eleştirilerini Ak Parti’nin son MYK toplantısında da sürdürdü.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Faize karşı Kuvayi Milliye harekatı başladıAlmanya 1871 yılların sonlarında siyasi birliğini Avrupa'da sağladıktan sonra ilk yaptığı şey parasal olarak güçlü bir para sistemine geçmesiydi. Bastığı paranın karşılığı tam olarak altın olmasıydı. Türkiye Cumhuriyeti Kurtuluş Savaşını gerçekleştirmiş ama iktisadi bağımsızlık olan parasal savaşını maalesef kazanamamıştır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Büyüdükçe küçülüyor muyuz?Büyüme 2017 yılının tamamı için yüzde 7.4 seviyesinde gerçekleşti. Üçüncü çeyrek verisi ise yüzde 11.1'den yüzde 11.3'e revize edildi. Geçtiğimiz yılın tamamında kişi başı gelir, TÜİK verilerine göre cari fiyatlarla 38,660 TL (10,597 dolar) oldu; Dolar bazında bir önceki yıla (10,807 dolar) göre bir miktar düşüş gösterdi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Kenevir Türkiye’nin kalkınmasında güçlü silahıdırKenevir insanlık tarihinin en çok kullanılan bitkilerinden biridir. Bir dönüm kenevirden, 4 dönüm ağaca eş kağıt çıkıyor. Bir ağaç 15-50 yıl arası yetişirken, kenevir 4 ayda yetişiyor.Kenevir 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç üç kere kağıda dönüştürülebiliyor.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz mı?Olmaz diyorsanız yanılıyorsunuz. Faiz lobisi ve oluşturup resmileştirdikleri bankacılık düzeni dünyada da ülkemizde de hükümdar. Hem de ne hükümdar. Polis-Jandarma eşkıyanın düşmanıdır. Eşkıyaya korku salar, tepelerine biner. Yakalar adalete teslim eder. Yılarca hapishanelerde süründürür.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ak Parti’de günah çıkartmaAk Parti milletvekili Şamil Tayyar çığır açtı. Fırsat bu fırsat herkes dökülmeye, günah çıkarmaya başladı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Parasal kurtuluş savaşı24 Nisan 1920-16 Nisan 1923 tarihleri arasındaki 1.TBMM döneminde 338 kanun kabul edilmiştir. Bunların 86’sı bütçe, 55’i devlet gelirleri, 12’si mali hususlar(gümrük ve vergiden muaf yatırımlar) ile alakalıydı[1]

  » EKONOMİ Devamı →
Back To Top