22 Mayıs 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

EKONOMİ

 • Rezil kalemlerSözcü gazetesinden Bora Erdin'in 16 Mayıs 2018 tarihli İnternet haberine göre Merkez Bankası dört ayda 10 milyar TL para bastı. Ocak ayından 124 milyar olan tedavüldeki para miktarı 134 milyar TL’ye ulaştı. İktisatçı Ege Cansen, “Buna karşılıksız para basma denir” diye konuştu.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonomi finans sisteminin yeniden yapılanmasıCumhurbaşkanımızın son açıklamaları, zihinsel ayarların ekopolitik değişimi olarak; yerleşik ve bağımlı olan borca dayalı iktisadi düzenin değişimine yönelik izlerini taşıyor.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Faiz büyük günah ve toplum düzenini bozmak suçudurÜlkemiz insanının İslâm’a saygılı gördüğü için yarım asırdır desteklediği ticari kurum 6.5 milyar dolar faizli borçla gündeme gelmiştir. İlgilileri faizli borçlar konusunu dile getirirlerken günah ve suç işlendikleri bilincinden uzak beyanlarda bulunmuşlardır. Artık Müslümanlar olarak suç ve günah nitelikli işlerimizden de utanç duymaz olduk. İslâmi bir düzende faizin suç olarak işlem göreceği hususu ilahiyatçılarımız tarafından da bilinmemektedir Be sebeple konunun bilinmeyen bu yönlü ile ilgili çalışmamızı sunuyoruz.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Hayrettin Karaman’ın bu hassasiyeti ne anlama geliyor?12 Nisan 2018 tarihli Yeni şafak gazetesinde Hayrettin Karaman “Katılım bankaları Hakkında” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Sayın Karaman şöyle diyor;

  » EKONOMİ Devamı →
 • Bu narkoz Ebussuud’a kadar uzanıyorBilim adamlarının temel görevi, toplumu doğru bir bilgi ile bilgilendirmek, toplumu aydınlatmak, sorunları çözme noktasında öncülük yapmaktır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Proje bazlı yatırım ve teşvik sistemi"Sanayi alanında yaşanan ve endüstri 4.0 olarak adlandırılan dönüşüm süreci, ihracatçılarımızı yeniden şekillendirecek. Biz de Türkiye olarak bu süreci ıskalamamak niyetindeyiz. Teknolojik gelişme ile birlikte ülkemizin rekabet gücü de artacak, ticaret açığını da azaltılmış olacak. İleri teknoloji hedefi ile attığımız en cesur adımlardan biri "Proje Bazlı Yatırım ve Teşvik Sistemi"dir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Borca dayalı sistem kompleksiCumhurbaşkanı başdanışmanı Cemil Ertem Bey; iki hafta önce TRT Haber’de, “dolar 4 TL oldu algısı yanlıştır” şeklinde bir ifadede bulunmuştu. Bu demeç internet sitelerinde de haber olarak yayınlandı. Evet. O günlerde dolar 3,98’lerde seyrediyordu. Ancak; toplum 2 kuruşluk farkı, ‘algıda tamamlama’ şeklinde, çoktan kabullenmişti.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Türkiye savaş ekonomisine geçmek zorundaTürkiye’nin önde gelen holdinglerinden Doğuş Holding, bankalarla masaya oturdu ve borç yapılandırması istedi. Geçen aylarda da Yıldız Holding’in 10 banka ile masaya oturmuş 6 milyar dolar civarındaki borcunun yeniden yapılandırılması için Yapı Kredi’yi lider düzenleyici banka seçmişti.”

  » EKONOMİ Devamı →
 • Yatırım yetersizliği ve sektörel dengesizliklerFaiz belasından kurtulmadan ekonomiyi bağımsızlaştıramazsınız. Ekonomiyi yeni denge modellerine taşımadan, bu süreci başlatacak adımları atmadan da bunu yapamazsınız. Faizin egemenliğinin dijital ortamda sürdürmesi için çıkartılan yasaların getireceği sonuçları görmeden de bu işin nereye evrildiğini fark edemez ve göremezsiniz.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Cumhurbaşkanı “Arkamdan iş çeviriyorlar”Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi yönetimine yönelik eleştirilerini Ak Parti’nin son MYK toplantısında da sürdürdü.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Faize karşı Kuvayi Milliye harekatı başladıAlmanya 1871 yılların sonlarında siyasi birliğini Avrupa'da sağladıktan sonra ilk yaptığı şey parasal olarak güçlü bir para sistemine geçmesiydi. Bastığı paranın karşılığı tam olarak altın olmasıydı. Türkiye Cumhuriyeti Kurtuluş Savaşını gerçekleştirmiş ama iktisadi bağımsızlık olan parasal savaşını maalesef kazanamamıştır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Büyüdükçe küçülüyor muyuz?Büyüme 2017 yılının tamamı için yüzde 7.4 seviyesinde gerçekleşti. Üçüncü çeyrek verisi ise yüzde 11.1'den yüzde 11.3'e revize edildi. Geçtiğimiz yılın tamamında kişi başı gelir, TÜİK verilerine göre cari fiyatlarla 38,660 TL (10,597 dolar) oldu; Dolar bazında bir önceki yıla (10,807 dolar) göre bir miktar düşüş gösterdi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Kenevir Türkiye’nin kalkınmasında güçlü silahıdırKenevir insanlık tarihinin en çok kullanılan bitkilerinden biridir. Bir dönüm kenevirden, 4 dönüm ağaca eş kağıt çıkıyor. Bir ağaç 15-50 yıl arası yetişirken, kenevir 4 ayda yetişiyor.Kenevir 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç üç kere kağıda dönüştürülebiliyor.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz mı?Olmaz diyorsanız yanılıyorsunuz. Faiz lobisi ve oluşturup resmileştirdikleri bankacılık düzeni dünyada da ülkemizde de hükümdar. Hem de ne hükümdar. Polis-Jandarma eşkıyanın düşmanıdır. Eşkıyaya korku salar, tepelerine biner. Yakalar adalete teslim eder. Yılarca hapishanelerde süründürür.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ak Parti’de günah çıkartmaAk Parti milletvekili Şamil Tayyar çığır açtı. Fırsat bu fırsat herkes dökülmeye, günah çıkarmaya başladı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Parasal kurtuluş savaşı24 Nisan 1920-16 Nisan 1923 tarihleri arasındaki 1.TBMM döneminde 338 kanun kabul edilmiştir. Bunların 86’sı bütçe, 55’i devlet gelirleri, 12’si mali hususlar(gümrük ve vergiden muaf yatırımlar) ile alakalıydı[1]

  » EKONOMİ Devamı →
 • Güven bitti paranız gittiHepimiz biliriz, mülkün temeli adalettir. Adaletin gerçekleşmediği bir yaşamda huzur ve mutluluk olmaz. Bu hem devlet için geçerli hemde bireyler için. Mutsuzluğumuzun, huzursuzluğumuzun kaynağı, adaletsizliklerimizin yaşam biçimine dönmesidir desek yeridir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Riya kuleleriİstanbul sahillerinde adeta yaşayan milyonları Allah’ın yarattığı güzelliklerden mahrum bırakarak, arkasında kendinden çok daha kısa binalarla kaplı kenti hapseden, Sahil Yolu ile Marmara arasındaki kulelerin inşası, iktidar gittikten onlar hatta yüzlerce yıl sonra bile hatırlanabilecek bir yanlıştır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonomi kan kaybediyorYasanın onaylanmasıyla birlikte artık zor durumdaki şirketler iflas erteleme yerine en fazla 23 ay sürecek kurtarma dönemine girecekler. Geçen yıl itibariyle 40 milyonu bulan tebligattan 28 milyonu da zorunlu olarak elektronik ortama alınacak. Bir borçlunun ticari durumunun sarsılmış olmasıyla alacaklıların, alacaklarını belli bir plana göre almaları konusunda kendi aralarında vardıkları ve mahkemece onaylanan anlaşma olan konkordatoda, işçi ve nafaka alacakları kapsam dışında tutuldu.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Batık ekonomi anlayışına cumhurbaşkanı ne yapabilir ki...Türkiye’nin bir gerçek gündemi daha var o da ekonomideki son durum. Merkez Bankasının 30 Ocak 2018 tarihli hükumete gönderdiği mektup bizim bugüne kadar haklı eleştirilerimizin göstergesi niteliğinde bir mektup.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonomi “şeker” komasında mı?Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre 14 şeker fabrikasının satış yöntemiyle özelleştirilmesi için ihale açıldığı duyuruldu.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Merkez bankaları operasyonunun ilk adımı atıldıAylardır gündemi meşgul eden kripto paralar sonunda hedefine ulaşmak için ilk ciddi adımı attı. Seçilen bölge Ortadoğu. Seçilen ülke Sudi Arabistan. Arabistan’ın küresel finans tarafından ilk adım olarak seçilmesi, aslında ABD Başkanı Trump’un Arabistan gezisi sonrası habercisi niteliğindeydi. Olaylar hep İsrail ile  ilişkilendirilerek, işin küresel finans sisteminin yeni yapılanması ile ilgili geçirdiği süreç perdelenerek, gerçeklerin görülmesinin önüne geçildi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Cari açık beklentileri aştıTürkiye'nin cari işlemler açığı Aralık ayında 7.70 milyar dolara yükseldi böylece 2017 cari açığı 47.1 milyar dolar oldu.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ülker battı (mı)?Türkiye'nin en büyük firmalarından muhafazakar Yıldız Holding ÜLKER  battı mı?

  Ülker gurubunun daha önce içeride ve dışarıda başladığı büyük firmaları satın almaları sonrasında gerçekten geçirdiği finansal kriz var mı?

  » EKONOMİ Devamı →
 • Akla ziyan büyümeHemen her sektör küçülürken, işsizlik artarken BDDK verilerine göre bankalar yüzde 19 büyüdü...

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonomide aynı tas aynı hamamCumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen ekonomide istişare toplantısına, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, kamu bankaları yöneticileri ve bazı bürokratlar katıldı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Allah ile savaş halindeyizEsnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, hükümetin torba yasa tasarısına koyduğu havuz sistemini desteklediklerini belirterek, "Esnaf, sanatkar, KOBİ'ler üretiyor, millet çalışıyor bankalar ve faiz sistemleri kazanıyor. Bu durum sürdürülebilir değildir. Havuz sistemi hakkıyla uygulanırsa bu sömürü hortumu kesilir, millet rahat nefes alır." ifadesini kullandı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Para çarpanı halkı çarpıyorTürkiye, 1995 yılında, zamanın Başbakanı Tansu Çiller’i emekli Orgeneral Necdet Öztorun’un ismini kullanarak dolandıran Selçuk Parsadan’ı ’Başbakan dolandıran adam’ olarak öğrendi. Yakalandı, Afyon Cezaevinde yüzünden kurşunlandı, ölmedi. Tahliye oldu, kansere yakalandı, kurtulamadı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Milli gelirin yüzde 1.9'u faize gittiTürkiye'nin faiz faturası geçen yıl 15,6 milyar dolar oldu. Böylece milli gelirin yüzde 1,9'u faize ödendi. Merkezi yönetim bütçesinden faize ödenen tutar geçen yıl 15,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece Türkiye, 2017'de milli gelirinin yüzde 1,9'unu faiz giderlerine aktardı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonomik TusinamiBazen durup düşünüyorum, acaba ben mi çok kötümserim. Bir şeyler iyi gidiyor bunu ben mi göremiyorum. Olaylara ön yargıyla mı bakıyorum. Tekrar analizlerimi gözden geçiriyorum, tolere ettiğim bir çok şeyi de olumsuzluklar safına katmak zorunda kalıyorum.

  » EKONOMİ Devamı →
Back To Top