19 Şubat 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

EKONOMİ

 • Ekonomide aynı tas aynı hamam Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen ekonomide istişare toplantısına, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, kamu bankaları yöneticileri ve bazı bürokratlar katıldı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Para çarpanı halkı çarpıyor Türkiye, 1995 yılında, zamanın Başbakanı Tansu Çiller’i emekli Orgeneral Necdet Öztorun’un ismini kullanarak dolandıran Selçuk Parsadan’ı ’Başbakan dolandıran adam’ olarak öğrendi. Yakalandı, Afyon Cezaevinde yüzünden kurşunlandı, ölmedi. Tahliye oldu, kansere yakalandı, kurtulamadı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Milli gelirin yüzde 1.9'u faize gitti Türkiye'nin faiz faturası geçen yıl 15,6 milyar dolar oldu. Böylece milli gelirin yüzde 1,9'u faize ödendi. Merkezi yönetim bütçesinden faize ödenen tutar geçen yıl 15,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece Türkiye, 2017'de milli gelirinin yüzde 1,9'unu faiz giderlerine aktardı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonomik Tusinami Bazen durup düşünüyorum, acaba ben mi çok kötümserim. Bir şeyler iyi gidiyor bunu ben mi göremiyorum. Olaylara ön yargıyla mı bakıyorum. Tekrar analizlerimi gözden geçiriyorum, tolere ettiğim bir çok şeyi de olumsuzluklar safına katmak zorunda kalıyorum.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Bankacılık sistemi ve mizanındaki döngüsel hata Çoğu zaman bilgisayarlarımızın ofis programlarında hesap tabloları düzenlemeye ihtiyaç duyarız. Tablolara girdiğimiz sayısal bilgilerden yararlanarak çeşitli sonuçlar elde ederiz. Eğer, denklemi yanlış kurgularsak; sistem “Döngüsel Başvuru Hatası” adı altında uyarı verir ve işlemi kilitler.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Yoksul olmayı biz seçiyoruz Bu sorunun muhatabı elbette sadece, toplum içerisinde maddi durumları iyi olup manevi durumlarını görmezden gelenler  değildir. Sorunun  cevabının doğru verilmesi, maddi durumları çok iyi olanların durumlarını sarsacak, zihinlerde bir kaçışı başlatacağı kuşkusuz.  Sorunu siyasi karar mercilerinde görüp, siyasi kararlar sayesinde zenginleştiklerini görmezden geleceklerde olacaktır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Bankaları durdurun Bugün her halükarda kazanan, kurulu işler finans düzeninde bankalardır. Üreten sektörü, halkı sistemsel köle haline getirdi. Acınacak haldeyiz. Hükümet bankaların işleyiş biçimine bağımlı hale getirildi. En ufak müdahale ettiğinde ekonomik saldırı ile karşı karşıya kalıyor. Oysa bu saldırıda sadece saldırı şiddeti değişiyor, hiç durmadı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Sanal krediye reel teminat sonucu 11 ayda 1.2 milyon kişiye haciz Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne göre, geçen yılın 11 ayında bireysel kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı 1.2 milyon kişi mahkemelik oldu.

  » EKONOMİ Devamı →
 • İş dünyası intihar mı ediyor? Ekonominin makro göstergelerinden tutun mikro göstergelerine kadar en önemli belirleyici aktörlerden biri müteşebbis, girişimci, sanayici iş adamlarımızdır. Ülkenin ekonomisi onların omuzlarında yükseliyor desek yeridir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Faiz geliri vergi olarak ödenebilir mi? Bismillah…

  Öncelikli vazîfemiz faizli işlem yapan bankalarla, faiz alacağımız ölçüde işlem yapmamamızdır. Çünkü onlarla yardımlaşma anlamını taşıyacak iş birliği bize haram kılınmıştır:

  “…Allah’a isyan ve insanlara düşmanlık niteliği taşıyacak işler de (kişiler ve kurumlarla)yardımlaşmayınız…”. (Mâide 2)

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonomide iyimserlik de bir yere kadar! Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2017'de yaşanan gelişmeleri ve 2018'den beklentilerini değerlendirdi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • BLOCKCHAİN Teknolojisi Milli Para için kullanılmalı Blok zinciri anlamına gelen Blockchain, son zamanlarda sanal para türevleri ile birlikte gündeme gelmeye başladı. Özellikle bir kaç yıldır, fahiş şekilde artan Bitcoin fiyatları, konuya ilişkin ilgiyi daha da arttırdı. Bunda yazılı ve görsel medyanın da payı büyüktür. Belli bir merkeze bağlı olmayan sanal paralar, son derece güvensiz platformlar olan Sanal Para Borsaları üzerinden dünyaya arz ediliyor. Bu platformları kontrol edenlerse; Blockchain teknolojisi'nin kayıt ve şifreleme kabiliyetleri üzerinden itibar oluşturma ve güven kazanmanın hesabını yapıyorlar.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Faiz politikasını tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika turunun son durağı Tunus dönüşünde açıklama yaptı:

  » EKONOMİ Devamı →
 • Ekonomide “Derviş” modelinin sonu! 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Şeker Kurumu ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) kapatılarak görevleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na verildi. Böylece 5 milyar liralık sektör Sanayi Bakanlığı'ndan Tarım Bakanlığı'na geçmiş oldu.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Bütçemiz borç bütçedir Maalesef dayanışmada övgüde, hasetlikte sövgüde sınır tanımıyoruz. Bu tespitimizin dışında kalarak olumlu sonuç doğuracağına inandığımız 2018 Genel bütçe ile ilgili, özlü ve yapıcı bir değerlendirme yapacağız.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Açılmayan Son Matruşka BİTCOİN mi? Mevcut finansal anlayış öyle bir çıkmaza girdi ki; sermaye, serseri mayın gibi akacak yeni alan arıyor. En küçük esnaftan, küresel finansın operasyonel ayakçılarına kadar, danışacak merci arıyorlar.

  » EKONOMİ Devamı →
 • “Pasta büyüdü ama düşük gelirlilerin payı büyümedi” Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, TÜİK tarafından açıklanan büyüme oranlarını ve Türkiye'nin ekonomik durumunu değerlendirdi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • 2018’de faize 71.7, ulaştırma, eğitim, tarım ve sağlığa 57.5 milyar Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, Aralık ayında bir önceki aya göre %0,1 oranında azaldı; Kasım ayında 65,2 olan endeks Aralık ayında 65,1 oldu.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Diyanet Banka işine mi giriyor? Diyanet'e bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan bir teklif geldi. Kurul üyesi Prof. Ahmet Yaman, Diyanet Dergisi'ne yazdığı ‘Ekonomi ve Değer' başlıklı makalesinde, faizsiz çalışan katılım bankacılığının sermaye sahibi dindar kesim için iyi bir adım olduğunu belirterek, bununla ilgili sektörel faaliyetleri ‘şeriat kurallarına göre denetleyecek bir Fıkıh Kurulu' kurulmasını istedi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Abdurrahman Dilipak’ın Bitcoin yorumu Abdurrahman Dilipak, Geçtiğimiz günlerde Hilal TV de yaptığı programda; Bitcoin ile ilgili yaptığı açıklamalar, konuya hakim olanlar tarafından şaşkınlıkla izlendi. Biz de Abdurrahman Dilipak’ın yaptığı açıklamaları çok dikkatli bir şekilde  izledik. Hayretler içerisinde kaldık.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Yeni KHK geliyor ve Tam 23 ili kapsıyor... Hükümetin, bir süredir üzerinde çalıştığı Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) son şekli verildi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Dünya yolsuzluğa yılda 2 trilyon dolar akıtıyor Dünya ekonomisinin 3’üncü büyük sektörünün “yolsuzlukluk ekonomisi“ olduğunu vurgulayan Etik ve İtibar Derneği TEİD Araştırma Direktörü Ali Cem Gülmen, küresel ölçekte bir yılda yolsuzluğa akıtılan paranın 1,5–2 trilyon doların üzerinde olduğunun tahmin edildiğini belirtiyor.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Sizin olmayan Türk lirasını altına mı endeksleyeceksiniz? Cumhurbaşkanı Erdoğan 2016 yılında yaptığı bir konuşmada, altına endeksli bir para birimi anlayışına geçilmesini önermişti.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Diyanet Bitcoin'e son noktayı koydu Kripto para birimi olan “Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?” sorusuna Diyanet'ten cevap geldi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Faize yeni elbise insani finans mı? “Küresel Katılım Finans Zirvesi” (Global Participation Finance Summit - GPAS İSTANBUL), 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı yaptı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Modern zekât modelinde yoksullukla mücadele yöntemleri Bir sosyal devlet olan Türkiye, toplum ve aile hayatını tehdit eden yoksulluk sorunuyla mücadele etmek zorundadır. Haftalardan beri takdim ettiğimiz modern zekât modelimiz, bu sorunu kökünden çözecek niteliktedir. Modelimizde nisap miktarı (kefaf/muhtaçlık sınırı), Açlık Sınırının (AS’nin) ötesinde günümüz muhtaçlık ölçütlerinde kullanılan Yoksulluk Sınırı (YS) veya daha gelişmiş bir sosyal-refah ölçütü olan Asgari Hayat Standardı (AHS) kavramlarına dayanmaktadır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Katılım bankaları Allah ile mi aldatıyorlar? mirathaber.com’da yer alan AA. çıkışlı haberin özeti şöyle:

  » EKONOMİ Devamı →
 • Halkın sömürücü bankalara öfkesi taşıyor Ak Parti kendi teşkilatı içinde yaptığı  kan değişimini devletin bürokrasisinde de yapmak zorundadır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Finansal ekonomi, finansal tehditlere açıktır Merkez Bankası, bankaların gecelik borç alma limitini sıfıra düşürdü. Merkez Bankası kararının ardından dolar kuru 3.97'li seviyelerden 3.95 TL sınırına geriledi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Çağımıza uygun bir zekât modeli önerisi 21. yüzyıla hitap eden devlet eliyle oluşturulmuş zekât modelimizin nisabı (zenginlik sınırı), “Fert Başına Düşen Ortalama Net Gelir”dir (FBNG). Bir toplumda bu gelirin üzerinde bir gelire sahip olan (C grubuna mensup) bir Müslüman, ortalama refahın üzerinde bir hayat sürdüğü için, zengin sayılmakta ve dolayısıyla zekât mükellefidir. O halde FBNG nedir ve nasıl elde edilmektedir? FBNG, Gayri Safi Millî Hâsıla (GSMH) ile yakın ilişkilidir. GSMH, bir ülkede belirli bir dönemde (genelde bir yılda) üretilen nihaî mal ve hizmetlerin toplam parasal değerine dış ekonomik ilişkilerden elde edilen net döviz kazancının eklenmesi ile elde edilen brüt gelirdir. GSMH’den net döviz kazancının, sermaye mallarının yıpranma/eskime payının ve dolaylı vergilerin çıkarılmasıyla elde edilen değere de Safi Milli Hâsıla (SMH) veya Milli Gelir (MG) denir. Kısaca:

  » EKONOMİ Devamı →
Back To Top