17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

EKONOMİ

 • POŞET Askerlik yapmış olanlar bilirler. Poşet; kısa dönem askerlere uzun dönem askerlerin taktığı bir isimdir. Bu ismin takılması, askerliğin süresinin kısalığı ile ilgili olsa da, ismi takan uzun dönem askerlerin mantığında; alış verişte kullanılan poşetlerin kısa süreli kullanılması işlevi gibi düşünülmesindendir.

  Şimdi 01 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere çıkartılan bir yasada naylon plastik poşetler 0,25 TL paralı hale getirildi.  Bakalım bu siyasete seçimler arefesinde nasıl yansıyacak.

  » EKONOMİ Devamı →
 • EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR ‘’Söz verip sözünü yerine getirmeyen adam değildir ’’

  » EKONOMİ Devamı →
 • Finans modeli sorunun kaynağıdır  Berat Albayrak, Sermaye Piyasaları Birliğinin, Borsa İstanbul'da 20. Olağan Genel Kurulu'nda KOBİ'lerin alacaklarının alamaması durumu için oluşturdukları sistemi yeni yılda, Emlak Bankası'yla, ilgili çalışmaların ise yıl sonunda neticeleneceğini ifade etti.

  Peki Kobilerin alacakları nedir? Yeni borçlandırma kredi imkanları...

  » EKONOMİ Devamı →
 • TOPLUMSAL AHLÂK EROZYONU İŞ HAYATINA DA SİRAYET ETMİŞ Türkiye İktisadî Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından yapılan ve Nesiller Boyu İş Ahlâkı sloganıyla duyurulan Türkiye İş Ahlâkı Araştırması 2018 sonuçları, İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) açıklandı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • ALLAH’A SAVAŞ AÇAN BANKACILIK DÜZENİ DE ÇÖKECEK Yaratan Allah yarattıklarını bilmez mi?

  Allah var ettiği bütün varlıkları, en güzel kıvamda yarattığı insan için halk etmedi mi?

  Yaratan genelde yarattığı bütün varlıkları, özelde de tüm insanları engin rahmetiyle kuşatıcı değil mi?

  Allah Kur’ânî emirleri ve yasaklarıyla denemeye uğrattığı kullara faydalıları emredip zararlıları yasaklamadı mı?

  » EKONOMİ Devamı →
 • Bozuk Parçanın Aynısını Yapanları Değiştirin Bütçe görüşmelerini yakinen takip eden biri olarak beklentimiz hep; hazırlanan bütçede faiz giderlerinin sıfır olmasıydı. Komisyondan geçen son bütçe çalışmalarında da beklentimiz bu yöndeydi. Bu güne kadar yapılan  bütçelerde bizim bu beklentimizin karşılığı olacak sıfır faizli bir bütçe gerçekleşemedi.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Türkiye Kalkınma Bankasının Varlığa Dayalı Borçlanması Türkiye Kalkınma Bankasının kalkınmaya yönelik kurulduğu herkesçe malumdur. Kalkınmak demek; GSMH’nın borca oranla büyümesi, borcun küçülmesi, Milli Gelirin eşit biçimde tabanda büyüyerek artması olarak makro göstergeleri destekleyecek politikaların uygulanması demektir. Ama ne hikmetse Türkiye’de bir kurum oluşturulduğunda zaman içinde kuruluş amacından uzaklaşmaktadır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANDI İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirleme kapsamındaki ilk toplantısı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil etti. 

  » EKONOMİ Devamı →
 • Günümüzde tüm devletler borçlu Günümüzde tüm devletler borçlu. Bugün gelinen noktada hane halkı, şirketler ve devletler özetle herkes borçlu. Peki kim alacaklı? Neticede bankaların sahipleri var. İşte dünyayı yönlendiren bu 3-5 tane para babası. Peki para ne? Hurda değeri olan bir kağıt, hatta elektronik ortamda sadece bir takım rakamlar. Büyük bir psikolojik baskı ile değeri olmayan bu para birimlerinin değerleri yükseltilip alçaltılıyor. Arkasında çok güçlü bir siyasi iradenin olduğu Türkiye bu sistemi çok kısa bir süre içerisinde çökertebilir. Çünkü ortada para diye bir şey yok. Ama insanlar tıpkı bir uyuşturucu müptelası gibi buna müptela olmuşlar.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Kapitalizmin Sonu Kapital (sermaye) bir iş için ayrılmış olan para anlamında kullanılıyor. Kapitalist sistem paraya dayalı bir sistem diye tanımlayabileceğimiz bir yapıdır.Para merkeze konulunca kapital (sermaye) sahipleri sıkıntıya girmeden sermayelerini kullanmak istiyorlar.O zamanda faiz devreye giriyor.Yani kapitalist sistem faizin hakim olduğu bir sistem.Şu an dünyada faiz hakim vaziyette.Gelinen noktada herkes para babalarına borçlu.Artık bu yapı devam edemeyecek hale geldi.Dolayısıyla bu balona herhangi birisinin sokacağı küçücük bir iğne gerçeği ortaya çıkaracaktır.Aslında kapitalist sistem son derece zayıf ve son derece temelsiz bir sistemdir.Ancak nasıl uyuşturucu müptelaları, alkolikler,sigara tiryakileri içinde bulundukları durumu bilmelerine rağmen bu alışkanlıklarından kurtulamıyorlarsa faizli kapitalist sistemin esirleri de bu zayıf ve temelsiz sistemden kurtulamıyor.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Katılım Bankacılığının Ruhuna el-Fatiha mı?

  Katılım Bankacılığının sermaye toplama, işletme ve kâr-zarar dağıtımı ve bölüşümü işlemlerine ilişkin olarak 18 Ekim 2018 tarihinde bir Yönetmelik yayımlandı(18 Ekim 2018 tarih ve 30569 sayılı R. Gazete). Bu yönetmelikle katılım bankacılığında yeni bir hesap türü uygulaması getirildi. Eski uygulamaya göre katılım bankaları, birikimi olanlara Özel Cari Hesap ve Katılma Hesabı adı altında iki tür hesap hizmeti sunuyorlardı. Özel cari hesaplar karşılıksız karz (borç) temelli olduğundan faiz söz konusu olmuyordu. Katılma hesapları ise Kâr-Zarar ortaklığı temelli idi; bu hesaplarda da hem teorik hem de hukuki olarak faizden söz edilmezdi. 

  » EKONOMİ Devamı →
 • Allah Bankalaşan Finans Kurumlarının Cezasını Versin Yazımızın başlığını “Allah Bankalaşan Finans Kurumlarının Belasını Versin” şeklinde koymuştum, bela kelimesini ceza kelimesi ile değiştirdim. Vurguyu hafifletmekle iyi mi ettim bilmiyorum.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Siz bu savaşın neresindesiniz? Banka dendiğinde akla para geliyor. Para dendiğinde  ise akla her şey geliyor. O halde  banka dendiğinde akla her şey geliyor desek bu düşünce içinde tutarlı bir tespit yapmış oluruz. Bugün ki durum bu hali almıştır.  Bu durumda karşımıza bir  üçlü ilişki çıkıyor; banka, para ve Müslüman.

  » EKONOMİ Devamı →
 • 2019 BÜTÇESİ, YATIRIMA 65 MİLYAR, FAİZ ÖDEMELERİNE 117 MİLYAR ÖNGÖRÜYOR Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk bütçesi olma özelliği taşıyan kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaklaşık 1 ay süren bütçe maratonu çerçevesinde görüşülüp kabul edildi. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, komisyonun bütçe üzerinde toplam 190 saat 34 dakika görüşme yaptığını belirterek, bu süreçte emeği geçenlere teşekkür etti. Teklifle genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine 949 milyar lira, özel bütçeli idarelere 73,7 milyar lira, düzenleyici ve denetleyici kurumlara yaklaşık olarak 6,5 milyar lira ödenek verilecektir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Narkozbank

  Türkiye’de piyasa hakimiyetinin % 5 üstüne çıkamayan İslami faizsiz bankalar var. Tabi İslami kurallara göre bankacılık yaptıklarını kendileri ifade ediyor. 

  » EKONOMİ Devamı →
 • Cari Açık ve Ödemeler Dengesinde Durum Ne? Eylül ayına ait ödemeler dengesi verisi açıklandı.

  » EKONOMİ Devamı →
 • EKONOMİK CİHAD Mirat Haber’imizin de kurucusu olanVakfımız (ARDEV) da yaptığımız İslâm’da Ekonomi seminerlerine katılan ekonomist Prof. Dr. Adem Esen, faizle mücadelenin ana yollarından birinin dışa borçlanma ihtiyacımızı azaltmak olduğunu beyanla yerli üretimin önemine dikkatleri çekti ve bu alana yoğunlaşmamız gereğini dile getirdi. Bir de örnek verdi:

  » EKONOMİ Devamı →
 • Kadere imanın şartı, "Mizan"ı korumaktır. İnsanoğlu, ne zaman ki; kadere iman etmeyi reddetti, o zaman helak olmuştur.

  » EKONOMİ Devamı →
 • FAİZ SEBEP ENFLASYON SONUÇTUR Phillips eğrisi,ekonomide enflasyonla işsizlik arasında ters yönlü ilişki olduğunu anlatan bir ekonomik analizdir. Yeni Zelandalı iktisatçı A.W. Phillips tarafından İngiltere ekonomisi üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda geliştirilmiştir

  » EKONOMİ Devamı →
 • Doğu Akdeniz Petrol ve Doğalgaz Yataklarımız Tehlikede! Doğu Akdeniz Petrol ve Doğalgaz yataklarımız tehlikede; belki de kaybetmek üzereyiz... 

  » EKONOMİ Devamı →
 • Konkordato ve Bozulan Ödeme Zinciri Konkordato, borçların yeniden yapılandırılması suretiyle iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtulmasını ve mali durumunun düzeltilmesini amaçlayan, alacaklıların da belirli bir indirimle veya vadeye yayarak alacağına kavuşmasını sağlayan ve mahkemenin onayıyla taraflar açısından bağlayıcı hale gelen bir anlaşmadır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Vergi, kazı bağırtmadan tüylerini koparmaktır Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada İzmir'de bir vergi dairemizin bina cephesinde ’’ Vergi Kalkınmanın Temelidir’’ diye bir yazı gündeme geldi.

  Üzerinde çok konuşuldu. Verginin gerçekten bir kalkınma kaynağı olduğunu söyleyenlerin delilleri nelerdir? Verginin kalkınmanın kaynağı olmadığını söyleyenlerin delilleri nelerdir? Gönül isterdi ki bu konu bir tv programında tartışma konusu olsun. Türkiye’deki vergiler her yönü ile halkın önünde tartışılsın. Böylece verginin alınma nedenleri, harcanılan yerler herkesçe bilinsin.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Varlığın Sahibi Kim? Varlık aleminin en küçük parçacığı 1 Planck uzunluğundadır. Bu uzunluğun altında kalan değerler için, fiziken yok denir. Çünkü; bu ölçünün altı, varlık boyutunu/alemini kapsamaz. Bu nedenle, astro-fizikçiler var olduğumuz evrenin parçalı bir yapıya sahip olduğu konusunda hemfikirlerdir. Böylece; fiziki manadaki, varlık kavramının karşıt/zıt anlamına yokluk denmiştir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Faizci düzeninin Pasif Ortakları İmamlar, Papazlar, Hahamlar İnsanlara en çok Allah’ı hatırlatanlar, Allah’ın en çok şiddetle tehdit ettiği faiz karşısında dilsizleşmiştir. Öyle kürsülerden bu sorunun ifade edilmesi ile sorunun çözülmediği ortadadır.  Hakikatlerin, cesur ve konuya ilişkin çözüme odaklı ağızlardan çok daha gür çıkması gerekir.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Para Hiç Böyle Tarif Edilmemişti ‘’Evde masada oturmuş bir şeyler çalışıyordum. Oğlum Ahmet yanıma gelip ‘’Baba, para bok gibi ne demek?’’ diye sordu. 

  » EKONOMİ Devamı →
 • Uyuşturucu Maddeler Yasak Ama Finansal Uyuşturucu Helal Afyon haşhaştan elde edilen opioidler, merkezi sınır sistemi yatıştırıcısı olarak bilinir ve uygulanır. Yüzlerce yıldır afyon, ağrıyı azaltma, uyumayı kolaylaştırma gibi tıbbi önlemler için kullanılmış. Morfin, eroin, kodein, metadon, papaverin, tebain, noskapin gibi çeşitli bileşikler de bu maddeler arasında yer alır.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Çin Mucizesi Global ekonomide bir taraftan İtalya riski, diğer taraftan Çin’deki gelişmeler yakından izleniyor.

  » EKONOMİ Devamı →
 • Batılın gayba gıybeti: Artırılmış gerçeklik - 1 Son günlerdeki Blockchain Matematiği üzerine yazmış olduğum yazıların insicamından olacak ki; 18 yıl önce okuduğum bir kitaptan birebir notunu aldığım, Laplace’nin şu sözü aklıma geliverdi. “Eğer biz evreni meydana getiren bütün noktaların durumunu ve hareketlerini bilseydik; aklımız da bunları bir denkleme sokacak kadar güçlü olsaydı geçmişi ve geleceği kolayca hesaplayabilirdik.”

  » EKONOMİ Devamı →
Back To Top