21 Kasım 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Ekonomi danışmanları kime “kur” yapıyor?

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Bülent Gedikli kurların daha aşağı gitmesinin riskli olduğunu söyledi.
Ekonomi danışmanları kime “kur” yapıyor?
Gedikli, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi: Bizde kurların daha aşağı gitmesi riskli, çünkü ihracatı zora sokar; şirketlerin kârlılığı düşer. Bu da istihdam sorununu doğurur. Merkez Bankası elindeki araçları kullanarak kurlara müdahil olmalıdır. Yapısal reformlara acilen geçilmeli ama projeler BES'teki gibi olmamalıdır. Bakanlıklar açıkladıkları strateji ve eylem planlarını bunların geri dönüşünü yakından takip etmeli. Bürokrasi siyasi iradenin hızına yetişebilsin, hızlı karar alıp uygulayabilsin diye Cumhurbaşkanlığı sistemine geçtik.


Ekonomi danışmanları kime “kur” yapıyor?

Ekonomide risksiz bir ortam oluşturmak anlamsızdır. Çünkü rızık, alınan risk ölçüsündedir. Bayram ve sonrasında döviz kurlarındaki düşüşe sevinirken, bu sevinci kursağımızda bırakan bir açıklama geldi: “kurların daha aşağı gitmesi riskli”! Kurları düşürme, daha doğrusu türk lirasını değerlendirme imkanı olmayan bir ekonominin kime faydalı olacak? Bu ülkede tüm işletmeler ihracat yapmıyor ki, ihracatçıyı düşünelim. Üstelik yapılan ihracatın en önemli bölümü otomotiv ihracatı ve bizim yerli otomuz da yok.

İhracat yapan şirketlerin karlılığı düşecek diye Merkez Bankası’nı kura müdahaleye çağıran bir ekonomi danışmanı kime hizmet eder? Siz hiç bankacılığı riske sokan bir açıklama duydunuz mu danışmanlardan, ya da yapısal reformlar geciktiği için kayıpları hesaplayan bir danışman gördünüz mü? Varsa yoksa uluslararası sermaye, varsa yoksa sıcak para!

Sıcak paraya bu kadar bağımlı isek, önce danışmanları gözden geçirelim. Çünkü artık sıcak para soğuk duş etkisi yapıyor. Bu etkiden ihracatçı etkilenmesin diye de Merkez Bankası’na çağrı yapılıyor. Hatta cumhurbaşkanlığı seçimine geçiş bile bu konuya malzeme ediliyor. Bu ülkede yaşayanların üçte ikisini yoksulluk sınırı altında bırakan bu kafa sürdürülemez. Danışmanlar yaptığı her açıklama ile yabancılara kur yapıyor ve bunu da ülke menfaatine bağlıyorsa bu ekonomi sadece ah alır ve gün gelir ahlar ülkeyi batırır! Bir bilebilsek ah, bir bilebilsek…

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/ekonomi-danismanlari-kime-kur-yapiyor-3-1786h.html


Back To Top