21 Kasım 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Ekonomi finans sisteminin yeniden yapılanması

Cumhurbaşkanımızın son açıklamaları, zihinsel ayarların ekopolitik değişimi olarak; yerleşik ve bağımlı olan borca dayalı iktisadi düzenin değişimine yönelik izlerini taşıyor.
Ekonomi finans sisteminin yeniden yapılanması
Cumhurbaşkanımızın bu konudaki ısrarcı açıklamaları, Cumhur ittifakının yazar çizer destekçileri tarafından tam manası ile anlaşılmış değil. Bunu yazdıkları köşe yazılarından, sistem içinde öneri ve çıkış yolu olarak gösterdikleri, kısır tekrarlardan dolayı görüyoruz.

Eğitim ve öğretilerini mevcut Borca Dayalı Para Sisteminin parametrelerine göre alan ve ekonomik paradigmasını bu parametrelere dayandıran bazı köşe yazarımızın, ısrarla mevcut sistem içinde kendince büyük bir ekonomik sıçrama yapılacağı gibi, temelsiz fikirleri kaleme aldıklarına da şahit oluyoruz.

 Cumhurbaşkanımızın seçim manifestosu olarak “Ahdim olsun Türkiye küresel bir güç olarak dünya sahnesindeki yerini alacakdemesi, mevcut sistemin bağımlı bir oyuncusu olarak değil; kendi kültür, medeniyet ve müktesebatımıza uygun, yeni bir iktisadi modelin oluşumuyla mümkün olduğu sinyalini de vermektedir. Doğru olanda budur.

Mevcut yürürlükte olan ve sürekli borçlanarak büyümeye çalışılan model; borçlanarak yatırım yapılmaya çalışılan, borçlanarak enflasyonla mücadele etmeye çalışılan, borçlanarak ithalat ihracat ilişkisini sürdürmeye çalışan model olup; bunu kontrol edilemez hale getiren, Borca Dayalı Para Kredi Sistemi modelidir. Bu sürekli borçlanma modeli içinde, Cumhurbaşkanımızın istediği ve ifade ettiği atılımları bu modelle asla gerçekleştiremeyiz.

Yazının devamı için »»


Yunus EKŞİ
http://www.mirathaber.com/ekonomi-finans-sisteminin-yeniden-yapilanmasi-3-4159h.html


Back To Top