20 Ekim 2018 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Ekonomide iyimserlik de bir yere kadar!


2018’de rehavete kapılmamalıyız

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2017'de yaşanan gelişmeleri ve 2018'den beklentilerini değerlendirdi.
Ekonomide iyimserlik de bir yere kadar!
Geçen yılın iyi bir performansla kapatıldığını vurgulayarak yılın tamamına ilişkin büyümenin yaklaşık yüzde 7 olmasını tahmin ettiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, 2017'de TOBB Nefes Kredisi'ni devreye soktuklarını da hatırlatarak, "KOSGEB kanalıyla 50 bin lira faizsiz işletme kredisi çıkardık. Kredi Garanti Fonu için hükümetimizle istişare ettik ve kefalet kapasitesini artırdık. Hükümetimizle birlikte hayata geçirdiğimiz projeler, KOBİ'lere can suyu oldu. Ekonominin çarkları dönmeye başladı." diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, 2018'de hedeflerinin 2017'ye benzer performansa ulaşmak olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Elbette sıkıntılar da var. Mesela hem faiz oranlarındaki hem de döviz kurlarındaki yükselme reel sektörü zorluyor. Firmalarımızın finansman yükünü artırıyor. 2017'de elde ettiğimiz olumlu sonuçlarla 2018'de rehavete kapılmamalı, riskleri göz ardı etmemeli ve fırsatları da gözden kaçırmamalıyız.


EKONOMİDE İYİMSERLİK DE BİR YERE KADAR!

Büyüme oranları iyimser bir tablo çizse de, makroekonomide dikkat edilmesi gereken bütçe açığı, enflasyon ve cari açıktaki yükseliş tedbir alınmasını gerekli kılıyor. Bunu TOBB başkanının söylemesi ise düşündürücüdür. Neden böyle bir tablo oluştu? Çünkü, büyüyeceğiz diye ekonomik disiplinden uzaklaştık. Mesela, kamu ve özel sektör olarak 2018'de 210 milyar dolar civarında dış kaynak ihtiyacı olacak ve buna hazırlıksızız.

Borçların çevrilmesi konusu 2018’in temel meselesi olacaktır. Petrol fiyatlarındaki artışın sürmesi, cari açığı ve finansman ihtiyacını büyütecektir. Raporlara göre, "Türkiye'nin 2016'nın sonunda 33.7 milyar dolar olan cari açığı şu anda 41.9 milyar dolara çıkmış durumda. Yabancı yatırım, on yıl öncesine kıyasla kabaca yarıya yarıya düştü. 1970'lerden 2000'lerin başına kadar Türkiye üzerinde dolanan yüksek enflasyon hayaleti, kredi artışının etkisiyle geri döndü."

Tek çözüm, yapısal reformları yapmak ve doğrudan yabancı sermaye yatırımı çekmek olacaktır. Bunun için de OHAL’in kaldırılması gerekiyor. Milletin ileriye bakmasını sağlayacak yeni hedeflere, kapsamlı bir reform sürecine ihtiyaç olduğu bir gerçektir. İç talebe ve dış kaynağa dayalı büyüme sürecini, üretim seferberliği ile değiştirmek gerekiyor. Müteşebbis bir millet olmamıza rağmen sistemin üretenden yana olmaması en büyük engeldir. Bunu bile bile iyimser olmak gerçekten de zorlaşıyor.

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/ekonomide-iyimserlik-de-bir-yere-kadar-2018de-rehavete-kapilmamaliyiz-3-2851h.html


Back To Top