11 Aralık 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Ekonomik ve politik mantık

Toplumların kendi varlıklarını sürdürme ve geliştirme konusunda kabaca maddi ve manevi iki temel dinamik bulunmaktadır.
Ekonomik ve politik mantık
Bunlardan manevi ve sosyal dinamikler, insan ve toplumun geleceğini etkileyecek derecede kazanımı ve seçimi önemli bir yaşama alanıdır. Maddi dinamikler ise, insanın ve hayatın sürdürülmesi için sağlanan gerekli şartlar ve imkanlardır. Dolayısıyla iki alan arasındaki bu büyük farkın iyi anlaşılması önem taşımaktadır.

Batı'da Rönesans ve Aydınlanma ile birlikte hayata ve kurumlara baskı ve engel çıkaran kiliise ile mücadele, onun temsil ettiği dini ve ahlaki değerlere karşı da bir afaroz dönemini başlattı. Bu durum çok onaylanan bir davranış olmamakla beraber, batı için bir ölçüde kabul edileblir tutum olabilecek şartlara sahipti. Fakat bu yaklaşımın, diğer din ve kültürlere ait geçerli bir tavır halini alması ve batıdaki gelişimin her toplum ve medeniyete uygulanmaya çalışalması, kabul edilemesi öümkün olmayan bir anlayıştır.

Böyle bir bakış açısına dayalı düşünce felsefesi, batı dışı dünyada maddeci ve faydacı bir mantığa yol açtı. İnsan ve toplum hayatının çok büyük bir bölümünü kaplayan sosyal ve ahlaki kültürü, bu tecrübeden dolayı gereksiz ve dolayı etkisiz hale getiren bir çığırın açılmasına sebep oldu.

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Sami ŞENER
http://www.mirathaber.com/ekonomik-ve-politik-mantik-14-4219h.html


Back To Top