19 Ocak 2019 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Ekonomiye bankacı gözüyle değil sanayici gözüyle bakalım

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın son aldığı faiz kararı hamlesinin etkili olduğunu açıkladı.
Ekonomiye bankacı gözüyle değil sanayici gözüyle bakalım
Şimşek açıklamasında "TCMB geç de olsa çok güçlü bir adım attı ve bu adım etkili oldu. Türkiye piyasalarla inatlaşmayacak; yatırımcıların endişelerini anlıyoruz, bunları gidermeye yönelik adımları atmaya devam edeceğiz" dedi.


FAİZ DARALTIR

Ekonomide ne bekledik ne oldu? Bunu bir sanayici gözüyle incelemek isteyenler işadamlarını, bankacılar gözüyle incelemek isteyenler Mehmet Şimşek’i takip edebilir.  İşadamları diyor ki; “Gayrimenkulde yavaşlama var. İşlerde 15 Temmuz sonrası düşüş var. Güneydoğu bölgesi 2017 yılında çok kötü idi. Dış Pazar kayıpları artıyor. Hedeflerimizin %20 altında ilerleme sağlanıyor. Kur artışı ile ekonomide uzun soluklu ve güvene dayalı ilişkiler geliştirilmesi mümkün değil.

Bankacılar açısından ise faiz oranları artsa da kârlılık değişmiyor, yapılandırma devam ediyor. Kâr eden işletmelerden de zarar eden işletmelerden de kazanım sağlanıyor. Çünkü, kredilerin kat kat arttığı bir dönemdeyiz ve nakit sıkıntısı çekiliyor. Piyasadaki para miktarının hemen hemen on katı kredi verilmiş olsa da kredi talebi yükseliyor. Kısacası ekonomide atı alan bankalar oluyor.

Her geçen yılın daha da zorlaştığını söyleyen sanayicilere kulak vermek gerekiyor. bankacıların bile kulak vermesi iyi olur. Çünkü sorunlar derinleşti ve kredilerin geri dönüşü de zor. Sonuç ortada: faiz daraltır! Bu gerçek anlaşılmadan sorunlara çözüm de muhatap da bulunamaz. 2019 ve sonrası daha da belirsizleşiyor. Teknolojik gelişmeleri en az bankalar kadar lehimize değerlendirmek ve ortaklık ekonomisi / kümelenme gibi fonksiyon üretecek gelişmeler sağlamak zorundayız. Bu açıdan 10. Kalkınma planına göre kendimize aynada yeniden bakalım ve şimşek gibi açıklamalarla günü kurtarmak yerine yarının teminatı olacak hedefler belirleyelim.

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/ekonomiye-bankaci-gozuyle-degil-sanayici-gozuyle-bakalim-3-4319h.html


Back To Top