20 Kasım 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Eleştirdiğimiz kadar, eleştirilmeye de hazır mıyız?

Kaybettiğimiz değerlerin başında, eleştiri kültürü ve eleştiri ahlakımız gelmektedir. Başkalarını cesurca eleştirirken, iş kendimize geldiği zaman eleştirilere tahammül edip ders çıkaracağımıza, küplere binmekteyiz. Öyleyse önce eleştiri ahlakı edinmeliyiz. Çünkü eleştiri ahlakının olmadığı yerde, eleştiri olmaz.
Eleştirdiğimiz kadar, eleştirilmeye de hazır mıyız?
İnsan, yüzünün kir ve lekesini temiz bir ayna olmadan göremeyeceği gibi, manevî siması itibariyle de söz ve fiillerinin kusurlarını ve kirlerini görüp temizleyebilmek için de mümin kardeşine ihtiyacı vardır.

Bir hadislerinde Resûlüllah (sav) şöyle buyururlar: Mümin müminin aynasıdır, mümin müminin kardeşidir, (ihtiyaç duyduğunda) onun geçimini temin eder, zarardan-ziyandan korur ve gıyabında da elinden geldikçe onu savunur." (Ebu Davud, Edeb, 49; Tirmizî, Birr, 18)

Hadisin bir başka varyantında "Mümin müminin aynasıdır. Onun üzerinde bir şey gördüğünde onu alır, atar." (Münâvî, Feyzu'l-kadîr, 6/352)buyrulur.  Dolayısıyla mümin, aynaya bakar kendini düzeltir, kendindeki eksikleri görür ve onları giderir. Hem de aynadaki gördükleri lekeleri, kusurları ve kirleri temizler. "Müminin, mümin kardeşiyle olan durumu, birbirini yıkayıp temizleyen iki el gibidir."(Kenzu’l Ummal, 1/155.)hadisi de müminlerin durumunu çok güzel bir şekilde resmetmektedir.

Yazının devamı için »»


Musab SEYİTHAN
http://www.mirathaber.com/elestirdigimiz-kadar-elestirilmeye-de-hazir-miyiz-14-3677h.html


Back To Top