20 Ocak 2018 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

12345»
 • Emekli Müftü Ali KARA
 • İslam'da sosyal yardımlaşma II
  Hayır ve iyilik el, dil, ve mal ile yapılır. Yapılan bu hayırlı işlerin adına sadaka ismi verilir. Bu durumu kısaca özetleyen Efendimiz(s.a.v.), "Her iyi iş sadakadır" buyurmuştur.

  17 Ocak 2018 Çarşamba 11:35Devamını Oku →
 • İslam'da sosyal yardımlaşma I
  İslami anlamdaki sosyal yardımlaşma, yalnız fertler arasında değil, toplumlar arasında da kendini göstermektedir. Bu durum aynı zamanda bir ahlak güzelliğinin eseridir. Sosyal yardımlaşma anlayışı hem dünya, hem de ahiret bakımından fert ve topluma fayda sağlayan bir müessese olarak kendini gösterir. Zira toplumda güçsüz ve muhtaç insanların, maddi ve manevi yönden korunmuş olması, birlik ve beraberlik içerisinde, problemlerin çözümlenmesine katkı sağlayacaktır.  Bu durum, kardeşlik ruhunun canlandırılması için, İslam’ın tavsiye buyurduğu manevi bir sorumluluğun gereğidir. Çünkü müminlerin har fırsatta zayıf ve güçsüzlerin yardımına koşup, onlara kol kanat germesi, imanın kendilerine yüklediği bir görevdir. Bu durumu beyan eden ayet-i kerime şöyledir:

  16 Ocak 2018 Salı 10:41Devamını Oku →
 • İslam'da evlenme yaşı
  İslam dini evlenme konusunu hayatın olmazsa olmazı olarak kabul etmiştir. Çünkü insan neslinin devamı, evlenme ile mümkün olmaktadır.

  08 Ocak 2018 Pazartesi 11:00Devamını Oku →
 • Övülme isteği bir tür hastalıktır II
  Methedilme konusunda insanların davranışları birbirinden çok farklıdır.

  26 Aralık 2017 Salı 10:34Devamını Oku →
 • Övülme isteği bir tür hastalıktır
  Methetmek/övmek, bir insanı güzel sıfatlarla kuşatmak demektir. Eğer o kişi methedilen sıfatlara haiz, methedilmeye de layık ise, bunda bir sakınca yoktur. Çünkü Cenab-ı Hak, Efendimiz (s.a.v.)i, överek bize tanıtmıştır. Ancak Layık olmadığı halde methedilmeyi istemek, insanın gönül dünyasını harap eden tıbbi yönden de tespit edilemeyen manevi bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan kişi, layık olmadığı halde üstün sıfatlarla anılmak ve methiyelerle taltif edilmek ister. Bu hastalık, ekseriyetle münafık ve müşriklerde bulunan bir rahatsızlıktır. Onların ahiret endişeleri olmadığı için, gurur, kibir ve bencillikte sınır tanımayan bir hevesle yaşamaya çalışırlar. Bununla beraber, azda olsa, müminler arasında da methedilme hastalığına yakalananlar bulunmaktadır.

  25 Aralık 2017 Pazartesi 11:34Devamını Oku →
 • Müslümanların göz bebeği Mescid-i Aksa
  Birçok peygamberin uğrak yeri. geçmiş ümmetlerin kutsal mekanı. Canımızdan çok sevdiğimiz ilk kıblemiz. Efendimizin yüzünü döndüğü ve kollarında ilahi huzura yükseldiği ilk istasyonumuz ve ilk misafirhanemiz. Allah Resulünün ayak izlerinin bulunduğu kutsal mekân. Müminlerin miraç şerefini taşıyan, İbadet maksadıyla yolculuk yapılabilecek üç mescitten biri. Yüce Rabbimiz tarafından, etrafı mübarek kılınmış yapıya sahip olan kutlu bir mekân, Mescid-i Aksa

  11 Aralık 2017 Pazartesi 12:01Devamını Oku →
 • Yılbaşı kutlamaları
  Noel, Hıristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen ve Aralık ayının 24’ünü 25’ine bağlayan gece yapılan kutlamadır. Katolik (Latin) kilisesinin 25 Aralıkta kutladığı bu günü, Ortodoks kiliseleri de IV. Yüzyıldan itibaren benimsemişlerdir. Katolik kilisesi bu günün, birincisini gece yarısı; ikincisini güneş doğarken; üçüncüsünü de sabah olmak üzere üç missa (ayin) tertipleyerek kutlamıştır.

  09 Aralık 2017 Cumartesi 13:28Devamını Oku →
 • Yılbaşı kutlamaları
  Noel, Hıristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen ve Aralık ayının 24’ünü 25’ine bağlayan gece yapılan kutlamadır. Katolik (Latin) kilisesinin 25 Aralıkta kutladığı bu günü, Ortodoks kiliseleri de IV. Yüzyıldan itibaren benimsemişlerdir. Katolik kilisesi bu günün, birincisini gece yarısı; ikincisini güneş doğarken; üçüncüsünü de sabah olmak üzere üç missa (ayin) tertipleyerek kutlamıştır. 

  07 Aralık 2017 Perşembe 11:38Devamını Oku →
 • Kumar ve şans oyunları
  On ikinci ay girdi, ümidini piyangoya bağlayan insanlar, bilet gişelerinin önünde boy göstermeye başladı.

  05 Aralık 2017 Salı 12:22Devamını Oku →
 • Geçmişin kötülüğünü hatırlama hastalığı
  Toplumların geçmişini inceleyen ilim dalına tarih denir. Tarihi yönden geçmişini bilmeyenler, geleceğe yön veremezler. Onun için Tarih bilgisi çok önemlidir. Bunu öncelikle belirtmekte fayda vardır. 

  29 Kasım 2017 Çarşamba 15:32Devamını Oku →