14 Aralık 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Emekliler için 101 TL'ye 5 yıldızlı tatil

Türkiye Emekliler Derneği’nin anlaşması ile emekliler, günlüğü 101 liraya beş yıldızlı otellerde tatil yapabilecek.
Emekliler için 101 TL'ye 5 yıldızlı tatil
Türkiye Emekliler Derneği'nin (TÜED) bir turizm acentesiyle imzaladığı protokol kapsamında emekliler, günlüğü 101 liraya hem de doktor kontrolünde tatil yapabilecek. 4 gece 5 gün tatil için toplam 555 lira ödeyecek olan emekliler, 5 taksitte parayı verebilecek. Emekliler, kampanya kapsamında ilk olarak Alanya'yı tercih etti. Gazipaşa Alanya Havalimanı üzerinden Alanya'ya gelen emeklileri, TÜED Başkanı Kazım Ergünkarşıladı. Proje koordinatörlerinden Çiğdem Taşar, şu açıklamalarda bulundu: "Emeklilerimiz sürekli doktor kontrolünde olacak. Türkiye'deki 11 milyon 800 bin emekliden yüzde 20'si ömrü boyunca bulunduğu il ve ilçe dışına çıkamıyor. Yüzde 70'i ise ömrü boyunca hiç tatile çıkamıyor. Bu kişilere uygun fiyatlarla, uygun tatil fırsatları sağlıyoruz, 5 taksit yapıyoruz. 960 bin üyesi bulunan TÜED'in, 100 bin emeklisinin yıl içinde tatile gitmesini hedefliyoruz."


YAŞLI DOSTU SAĞLIK TURİZMİ YAYGINLAŞTIRILMALIDIR

Yaşlılara yönelik sağlık turizmi denilince akla tedavi hizmeti, termal turizm, hasta ve yaşlı bakım hizmetleri gelir. Yaşlılara yönelik sağlık turizmi, alternatif turizmin önemli bir dalı hâline getirilebilir. Ülkemizdeki turizm faaliyetleri, 12 aya yayılabilir ve “ölü” sezon olarak tabir edilen dönemlerde seyahat yapmak isteyen yaşlılar için cazip imkânlar sunulabilir. Aslında yaşlı dostu sağlık turizmi alanında ülkemizin elinde büyük bir potansiyel bulunmasına rağmen, bu pazarın oranı yüzde 1'in altında seyrediyor. Türkiye'deki beş yıldızlı otellerin, hastanelerin, kaplıcaların ve termal tesislerin tanıtımı, ağırlıklı olarak yurt dışında yaşayan zengin yaşlılara yöneliktir. Emeklilik maaşı ile zor geçinen bizim yaşlılarımız hiç mi tatil yapamayacak?

Özellikle maddî imkânları yetersiz ve(ya) kimsesiz yaşlılarımızın da Türkiye'nin doğal güzelliklerinden, ikliminden, kültürel/manevî zenginliklerinden ve sağlık turizmin sağladığı hizmetlerden yararlanabilmelerine yönelik yeni açılımlara ihtiyacımız var. Ülkemizin turizm alanında sahip olduğu güçlü altyapı, yaşlılar için de uygun hâle getirilebilirse, hem turizm sektörü içinde bulunduğu dar boğazdan kurtulabilir, hem de sosyo-ekonomik sebeplerden dolayı tatil imkânlarından mahrum olan yaşlılara hayat kalitesi adına yeni imkânlar sağlanmış olunur. Aslında misafirperverliğimiz, yaşlılara karşı hürmetkâr tutumumuz bize sağlık turizmi alanında da çok büyük avantajlar sağlayabilir. Hızla yaşlanan nüfusumuza olumlu da bakabiliriz. Ahir ömürlerinde yaşlılarımızın daha huzurlu olabilmelerine yönelik olarak hem sağlık, hem de turizm sektöründe yeni atılımlar sağlayabiliriz. Yeter ki böyle bir niyet oluşturulabilsin ve turizm sektörünün temsilcileri gönlünü yaşlılarımız için açsın.

Öyle ise yaşlı dostu sağlık turizminin hem tedavi, hem de tatil yönlerinin birlikte ele alınıp geliştirilmesi gerekir. Eğer tedavi hizmeti, termal turizm ile hasta ve yaşlı bakım hizmetleri bir arada paket olarak düşünülüp pazarlanırsa, bir hamlede iki hizmet/sevap birden elde etmiş oluruz. Gereken atılımın yapılabilmesi için, devletimiz değişik malî teşviklerle bu hayırlı girişimi desteklemelidir. Bunun için Turizm/Sağlık Bakanlığı, yaşlı/engelli dernekleri, özel sağlık sektörü ve turizmcilerin bir araya gelmesi gerekir. Bununla birlikte yaşlı dostu sağlık turizmi kapsamında yaşlı gezginlerin seyahat motivasyon ve ihtiyaçlarını anlamak adına yeni bilimsel çalışmaların da yapılması kaçınılmazdır.

İnsan yaşlandıkça ve ihtiyaç ve sosyal roller değiştikçe, elbette seyahat motivasyonu ve beklentileri de değişecektir. Örneğin yaşlı gezginlerin ibadet yapabilme imkânlarının varlığı ile sağlık vegüvenlik endişeleri, yaşlı turizmi için en önemli unsurlardandır. Özellikle sağlık sorunları, yaşı daha ilerlemiş turistlerde, seyahat seçimlerini etkileyebilir. Yaşlılara yönelen oteller ve seyahat hizmetleri veren tur operatörleri bu gibi bilgilere sahip olmalıdır. Devletin turizmle ilgili yeni paradigmaları daha sosyal ve aynı zamanda manevî olmalıdır. Devlet, yaşlıların ve engellilerin, özellikle de turizm aracılığıyla sıhhî ve manevî gelişimlerini kısacası aktif yaşamalarını destekleyici yeni projeler geliştirmelidir. Özetle sosyo-ekonomik yönden desteğe muhtaç yaşlıların/engellilerin sosyo-kültürel aktivitelerini, fizikî ve manevî zindeliğini geliştiren yeni turizm konseptleri hayata geçirilmelidir. Hangi alanda olursa olsun yaşlı ve engellilerimize ne kadar yatırım yaparsak, bereket kaynaklarımızı da o kadar çok aktifleştirmiş oluruz ve toplumsal refah ve huzur da böylece sağlanmış olur. Ne alakası mı var diyorsunuz? Sağlık ve turizm sektör temsilcilerimize sadece şu hadis-i şerifi hatırlatmakla yetiniyorum:

“Güçsüz ve düşkünleri bana getirin, onların ihtiyaçlarını karşılayayım. Çünkü siz ancak içinizdeki güçsüzler sayesinde yardım görüyor ve rızıklandırılıyorsunuz.”

Ali Fuat AKÇAPINAR
http://www.mirathaber.com/emekliler-icin-101-tlye-5-yildizli-tatil-8-441h.html


Back To Top