10 Aralık 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

En büyük fizikçi ben olacağım, en büyük Kur’ân âlimi ben olacağım

Konuşmamı yapmak üzere Malatya Lisesi'ne gittim. Okulun konferans salonunda son sınıf öğrencilerinden 120 kadar genç bir araya getirildi. Besmele, Allah'a hamd ve Peygamberimize salattan sonra bir hatıramı dile getirerek söze başladım:
En büyük fizikçi ben olacağım, en büyük Kur’ân âlimi ben olacağım
“Yaklaşık 30 yıl evvel Malatya’ya ilk kez bir konferans için geldiğimde uçağımızla askeriye havaalanına indik. Hatırlayabildiğim kadarıyla uçağımız da bir İngiliz-Fransız yapımıydı. Konferans vereceğim kapalı spor salonunda binlerce insan toplanmıştı. Onlara şöyle hitap ettim:

 Muhterem Malatyalılar! Ben İstanbul’dan buraya size İslâm’ın özelliklerini ve güzelliklerini anlatmak için geldim. Ama İngiliz-Fransız yapımı bir uçakla geldim. Bundan utanç duyuyorum. Ülkemizin yöneticileri ve ordumuzun generalleri benim gibi utanç duyduklarında ülkemiz kalkınma yoluna girecektir.

Sevgili Gençler, 30 yıl içinde köklü pek değişen bir şeyh olmamış ki yine yarı askeri bir havaalanına indim. Bindiğimiz uçak da. Amerika yapımıydı. Neden bir türlü atılım yapamadık? Bunun sebebi güçlü insanlar yetiştirememiş olmamızdır. Siz bunun için önemlisiniz. Amacımız sizin güçlü olarak yetişmeniz, hayata atıldığınızda ülkemizi kalkındırmanızdır. İnancın, güzel ahlakın ve yardımlaşmanın da örneklerini vererek…

Sevgili gençler! Herbinizi ergensiniz, yetişkinsiniz. Rabbimiz katında sorumlusunuz. Peygamberimizi 18 yaşındaki Üsame bin Zeydi ordu komutanlığına getirdi. 20 yaşında ki Attab bin Esid’i de de Mekke valiliğine atadı. Biz size necin güvenmeyelim ve sorumluluk yüklemeyelim?

Yüce kitabımız Kur’ân-ı Kerim’de Rabbimiz güçlü olmamızı emir buyurur. Gerekli güçleri hazırlamamızı öğütler. Aziz Peygamberimiz de sebeplerine yapışarak güçlü olan mü’minlerin, sebeplerine yapışmadığı için zayıf düşen mü’minlerden daha hayırlı olduğunu bildirir ve öğütlerine de şöyle devam eder:

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/en-buyuk-fizikci-ben-olacagim-en-buyuk-kuran-alimi-ben-olacagim-14-4139h.html


Back To Top