17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Enflasyon faiz ilişkisi

Enflasyon, fiyatlar seviyesinin yükselmesi ve alım gücünün bu yükselmeden dolayı azalmasıdır.
Enflasyon faiz ilişkisi
Peki Fiyatlar seviyesinin yükselme nedeni nedir?

Basit dil kullanarak anlatalım:

Talep yetersizliği ve üretim yetersizliğidir. Üretim azlığı malın azlığına, azlık  çok talebin tetiklemesine o da fiyatın yükselmesine neden olur.

Talebin yetersizliği ise, tüketim imkanlarının topluma adaletli biçimde dağıtılmayıp, tüketim  olanaklarının bir zümrenin elinde toplanması ile talebin kısılmasıdır. Burada talebi sağlayan para olup bu paranın topluma adil biçimde dağılmayışı fiyatlar düzeyini direk etkiler. Çünkü talep bu para ile yapılmaktadır.

Paranın toplum tabanına inmesini  engelleyen unsur nedir?

Hangi mekanizma toplam talebin yeterli düzeyde, üretimin sürdürülmesi için, tüketim yaptırmamaktadır?

Talep üzerinde en büyük baskı faiz olup, paranın piyasada halkın arasında olmasını engelleyip, bir avuç insan, sistem içinde reel sektörü etkilemektedir.

Peki maliyetlerin enflasyon etkisi nedir?

Bir malın üretim sürecinden satış anına kadar maliyetler o malın üzerine kâr koyarak satılması için bilinmek zorundadır.  Malların üretimi sürecinde, faiz maliyetleri, finansman, kredi  faizleri ana unsur  olup, üretilen malların üzerine eklenerek maliyetleri arttırmaktadır. Burada bir şey daha  eklemek gerekiyor oda devletin vergilerinin artmasının temel nedeni,  devletin bütçesindeki faiz giderlerinin bu vergilerle ödenmesi için, üretilen mallar üzerinden  halktan alınmasıdır. Bu da ürünün maliyetine dolaylı bir faiz etkisi olup maliyet enflasyonunu ciddi oranda arttırmaktadır.

Yazının devamı için »»


Yunus EKŞİ
http://www.mirathaber.com/enflasyon-faiz-iliskisi-3-2367h.html


Back To Top