21 Mart 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

12»
 • Erdem UYGAN
 • Canlı yayında Kur’an tahrifi
  “Kur’an’ın yorumlanmasının hazin sonuçları” başlıklı yazı dizimizde ayetlerin yorumlanmasının nasıl bir tahrif olduğunu örnekleri ile ortaya koymuştuk. Böylesi bir tahrifin geçtiğimiz günlerde bir tefsir profesörü tarafından canlı yayında gerçekleştirilmesi konuyla ilgili yazdıklarımızın uygulaması niteliğindeydi.

  07 Şubat 2018 Çarşamba 10:56 Devamını Oku →
 • Kur’an’ın yorumlanmasının hazin sonuçları -4-
  Kur’an’ın Yoruma Açık Olmaması ve Kur’an’ı Anlama Metodu:

  16 Ocak 2018 Salı 10:55 Devamını Oku →
 • Kur’an’ın yorumlanmasının hazin sonuçları -3-
  Yoruma ihtiyaç duyulmasının sebepleri

  15 Ocak 2018 Pazartesi 14:20 Devamını Oku →
 • Kur’an’ın yorumlanmasının hazin sonuçları -2-
  Kur’ân kavramları Kur’ân’dan öğrenilmelidir

  13 Ocak 2018 Cumartesi 10:44 Devamını Oku →
 • Kur’an’ın yorumlanmasının hazin sonuçları -1-
  GÖREVİMİZ ALLAH’IN YAPTIĞI AÇIKLAMAYA ULAŞMAKTIR

  12 Ocak 2018 Cuma 11:16 Devamını Oku →
 • Kur’an’ın Allah’ın kitabı olduğunun delili yine Kur’an’ın kendisidir III
  Aslında eğer Kur’an Allah’ın kitabı değilse elimizde Muhammed Aleyhisselamın elçi olduğuna dair de hiçbir kanıt yok demektir. Dolayısıyla tam manasıyla “eşhedü” yani “görüyorum” diyebilmemiz mümkün değildir. Kur’an’ın Allah’ın kitabı olduğu kesin olarak anlaşılacak ki ondaki ayetler gereğince Muhammed Aleyhisselamın elçiliğine şahitlik edebilelim. Zira Allah mutlak gerçek dışında bir şey söylemez:

  06 Ocak 2018 Cumartesi 10:38 Devamını Oku →
 • Kur’an’ın Allah’ın kitabı olduğunun delili yine Kur’an’ın kendisidir II
  Görüldüğü gibi Kur’an’ın Allah’ın kitabı olduğunun delili yine Kur’an’ın kendisidir. Rasulullah da bu durum dolayısıyla Allah’ın elçisi olmaktadır. Bu sebeple onun elçiliğine delil olarak mucize isteyenler Kur’an’a yönlendirilmektedir. Yani yine “Kur’an” Rasulullah’ın elçiliğine delil olmaktadır. Bunun tersi mümkün değildir.

  05 Ocak 2018 Cuma 10:52 Devamını Oku →
 • Kur’an’ın Allah’ın kitabı olduğunun delili yine Kur’an’ın kendisidir I
  Allah’tan geldiği iddiasında olan bir kitabın bu iddiasının ispatını Nebî bile olsa bir insana bırakması düşünülemez. Gerçi bugün kendilerine Müslüman diyenlerin büyük çoğunluğu kendi kitaplarının Allah’tan geldiği iddiasına sahip olduğunu bile bilmezler. Bunun birinci sebebi atalarının dininin mensubu olmalarıdır. Yani onlara doğdukları toplumda birileri, “al bak bu Allah’ın kitabıdır” demiş ve onlar da bununla yetinip “atalarım öyle diyorlarsa öyledir” düşüncesiyle Allah’ın dinini bulmak konusunda hiç bir zahmete katlanmamayı tercih etmişlerdir.. Bu yüzden kitabın, Allah’tan geldiğini iddia edip etmemesinin bir önemi yoktur. Çünkü atalarının sözü tartışmaya açık değildir.

  04 Ocak 2018 Perşembe 11:25 Devamını Oku →
 • İsâ aleyhisselamın musaddik olması ne demektir?
  Allah’ın gönderdiği kitaplar arasındaki tasdik ilişkisi, kitabın gerçekten Allah’a aidiyetini ortaya koymada en önemli kirterlerden biridir. Buna göre Rabbimiz tüm kitapları kendisinden öncekileri tasdik edici nitelikte göndererek aralarında sadece kendisinin koyabileceği bir bağ oluşturmuştur:

  09 Aralık 2017 Cumartesi 11:49 Devamını Oku →
 • Hayat tercihler bütünüdür
  Hayat tercihlerden ibarettir. Sadece dünya değil, ahiret hayatını da tercihlerimiz belirler. Üstelik ahiret hayatımızı belirleyecek olan tercihlerimizi de bu dünyada yaparız. Tercih yapabilmek için en az iki seçenek olmalı ve her biri için de caydırıcı sebepler bulunmalıdır. Birbiri ile alakasız iki şey arasında yapılacak seçimde bir tercihten söz edilemez. Mesela bir bardak çay ile bir fincan sahlep arasında bir tercih yapılabilir; ancak bir bardak çay ile bir otomobil lastiği arasında tercih yapmaktan söz edilemez. Yine tercih yapabilmenin olmazsa olmaz şartı hürriyettir. Allah şöyle buyurur:

  01 Aralık 2017 Cuma 10:04 Devamını Oku →
Back To Top