24 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Erdoğan'dan Yunanistan, Güney Kıbrıs ve ABD'ye çok sert mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan'ı Ege'deki adalarla ilgili faaliyetleri, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini sondaj gemileriyle yasa dışı doğalgaz araması, ABD'yi ise PYD'ye verdiği destek sebebiyle uyardı. Erdoğan'Ege'nin bizim için Afrin'den farkı yoktur' dedi.
Erdoğan'dan Yunanistan, Güney Kıbrıs ve ABD'ye çok sert mesajlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak Parti grup toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı; Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi'ni uyarırken, ABD'ye de PYD için ayırdıkları 2018 bütçesi konusunda "Bu karar, bizim kararımızı etkileyecek" dedi. Erdoğan'ın açıklamaları, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın perşembe günü yapacağı ziyaret öncesinde geldi.

Öte yandan Erdoğan, Afrin şehidinin borcuna karşılık haciz işlemi için harekete geçen davalı ve avukat ile "Afrin siyasete alet edilmemeli" diyen İlker Başbuğ'a da sert cevap verdi.

İşte Erdoğan'ın açıklamaları:

- (Yunanisyan ve Rum Yönetiminin adımları) Sanılmasın ki Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama ve Ege'deki kayalıklarla ilgili fırsatçı girişimler dikkatimizden kaçıyor. Kıbrıs'ta ve Ege'de haddini aşanları yanlış hesap yapmamaları konusunda buradan ikaz ediyoruz. Türkiye tarihten, anlaşmalardan ve uluslararası hukuktan gelen haklarının sonuna kadar takipçisi olacaktır. Bizim için Afrin neyse, Ege'deki, Kıbrıs'taki haklarımız da odur. Sadece faillerini küçültür ve seviyesiz hale getirir. Türkiye tarihten, anlaşmalardan ve uluslararası hukuktan gelen haklarının takipçisi olacaktır. Bizim için Afrin neyse Kıbrıs'taki Ege'deki haklarımız da odur. Bu operasyon sebebiyle hala ülkemizi suçlayanlar önce bölgedeki tünellere, kulelere baştan aşağı silahlandırılmış köylere bir baksınlar. Eğer ortadaki görüntüye rağmen tüm bu hazırlıkların ülkemize yönelik olmadığını iddia edenler varsa artık onlara söyleyecek sözümüz yoktur. Stratejik ortağımız, müttefikimiz kalkıp da PYD'ye parasal desteği, silah yardımları yetmiyormuş gibi para yardımı yapma kararı bizim de aldığımız ve alacağımız kararı etkileyecektir. Şunun iyi bilinmesi lazım. Türkiye bir çadır devleti değildir. Asırlara bani olan bir devlet anlayışımız vardır. Biz gereği neyse bunu yaparız. Bir ölürüz bin diriliriz. Bu böyle bilinmeli. Savaş gemilerimiz, hava kuvvetlerimiz gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakından takip ediyorlar.

- (ABD'nin PYD'ye ayırdığı 500 milyon dolarlık bütçesi) Müttefikimiz kalkıp da PYD'ye silah desteği yapma kararı alması herhalde bizim de aldığımız kararları etkilemektedir ve etkileyecektir. Şununu iyi bilinmesi lazım Türkiye bir çadır devleti değildir. Bir ölür bin diriliriz.

- (NATO mesajı) Tahammül edemeyenler bizden teröristlere teslim olmamızı istiyorlar. Bu nasıl NATO üyeliği. Biz NATO'da berabersek, NATO'nun maddeleri, hükümleri neyse Türkiye ne kadar uyuyorsa Amerika'nın da o kadar uyması gerekir. Şunun da bilinmesini istiyorum. Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olarak, NATO eşittir, ABD değildir. Tüm ülkelerin her biri ABD ile eşittir. Hepimiz aynı şekilde uymak durumundayız. Sen kalkar da YPG'yi, PYD'yi bize göre terör örgütü değildir diyorsan, NATO'da müttefikin olan ülkeye bu saldırıyorsa, NATO mensubu olarak onun karşısında durman gerekir. Ne derlerse desinler, güvenlikten sorumlu temsilcileri geldi, Dışişleri Bakanları da gelecek. Onlarla da konuşacağız. Hakka hukuka uygun şekilde yürümezse bunun adı ortak veya müttefiklik veya model ortaklık olmaz.

- (ABD'den yapılacak ziyaretler) Şimdi gelecekler, konuşacağız. Bu işler hakka hukuka uygun bir şekilde yürümek zorundadır. Eğer yürümezse bunun adı müttefiklik olmaz.

- (ABD'li komutanın Türkiye'ye karşılık veririz sözleri) Bizi vururlarsa sert karşılık veririz diyenlerin ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları da çok açıktır. Türkiye'yi canlarının istediği gibi girip çıktıkları, her türlü hoyratlığı yapıp hesap vermedikleri yerlerle karıştırıyorlarsa çok yakında öyle olmadığını görecekler. Hemen yanı başlarında duranlardan başlayarak gördüğümüz her teröristi imha edeceğiz. İşte o zaman teröristlerin yanlarında bulunmasalar kendileri için daha iyi olduğunu anlayacaklar.


Time Türk
http://www.mirathaber.com/erdogandan-yunanistan-guney-kibris-ve-abdye-cok-sert-mesajlar-38-3265h.html


Back To Top