21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Esir arz Filistin ve yetim mabed Mescid-i Aksa’nın söyledikleri I

7-9.11.2017 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz Kudüs ziyaretimizle ilgili izlenimleri paylaşmaya çalışacağım. 7 Kasım Salı günü ikindi vakti Kudüs’e ulaştık. Kudüs, gökte kurulup yeryüzüne indirilmiş bir mübarek şehir.  Dünya ahvalinin aynası olan bir güzel şehir. Kudüs’ü anlamak dünya gidişatını anlamak demek. Kudüs anlaşılmadan ne Kudüs davası güdülebilir, ne dünya ahvali anlaşılabilir. Kudüs geçmişimi, şimdiki halimiz ve geleceğimizdir bizim.
Esir arz Filistin ve yetim mabed Mescid-i Aksa’nın söyledikleri I
Otelden Sahire kapısından sura girdik, dolambaç yollardan geçerek, akabelerden inerek yetim mescide doğru yürüdük. Önce Kubbetü’s-Sahra, muhteşem görüntüsüyle size gülümsemeye çalışıyor ve hoş geldiniz, nerelerde kaldınız diyor. Biraz ilerisindeki Aksa Mescidi ise siyah kubbesiyle, karalar giyinmiş gibi mahzun duruyor, ben size dargınımdiyecek ama diyemiyor, yine açıyor kapısını size ve basıyor bağrına her zamanki gibi.

Ve işte ikindi ezanları arzdan Arşa yükselirken Kudüs Haremindeyiz. Harem, çok geniş bir alan. Peygamberler durağı, Son peygamberin Mirac durağı. Harem avlusunun hemen her noktasında bir mihrab, bir kubbe, bir çeşme, bir kümbet, bir minare. Her medeniyet bir eser yapmış, unutulmamak için kutsal beldeye imzasını atmış. Her bir tarihi yapı sizi tarihin derinliklerine, farklı devirlere ve olayların içerisine götürüyor.

Harem bölgenin sağ ve solundaki iki yüksek yerde dalgalanan dev İsrail bayrakları ne yaparsanız yapın gözetimimiz altındasınız diye yırtınıyor. Hareme sınır sur bölgesinde, Aksa yolunda da Filistinliler tarafından Yahudiye satılan bazı tarihi evlerin damında aynı melun bayrak sallanarak mescide giden müminlerle adeta dalga geçiyor!

Yazının devamı için »»

Konya Müftüsü


Konya Müfütüsü Prof. Dr. Ali AKPINAR
http://www.mirathaber.com/esir-arz-filistin-ve-yetim-mabed-mescid-i-aksanin-soyledikleri-i-14-2398h.htmlBack To Top