21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Esir arz Filistin ve yetim mabed Mescid-i Aksa’nın söyledikleri II

Andolsun Zeytûn Dağına!

Sabah vakti Mescid-iAksa’ya el sallayan Zeytun dağındayız. Tîn suresinde Yüce Allah’ın üzerine yemin ettiği dağ. Hz. İsa’nın diyarı. Bir okumaya göre surenin ilk ayetleri şöyledir: İsa’nın yudu Tin ve Zeytun dağı aşkına! Musa’nın yurdu Tur dağı aşkına. Muhammed’in emin beldesi Mekke aşkına! Andolsun ki Biz insanı mükemmel bir şekilde yarattık…
Esir arz Filistin ve yetim mabed Mescid-i Aksa’nın söyledikleri II
Hz. Meryem, oğlunun dünyadan ayrılışına 14 gün durmadan ağlayan ananın kabri orada. Karşıda yetim mescidin hüzünlü duruşu. İki tepe arasına sırat kurulacak diye inanan, dağın eteklerini milyarlar karşılığında kabir olarak pazarlayan hurafe sektörü işbaşında, cennetten arsa satar gibi mezar yeri pazarlıyor! Cahiliye Mekke’sinde müşrikler ya çıplak tavaf edersiniz, ya da bizim ürettiğimiz giysiden alırsınızdiye giysi satıyorlardı Ka’be’yi ziyarete gelenlere. Şimdi de çağdaş müşrikler benzeri bir hurafe sektörünü işletiyor. Sözüm ona akıllı çağdaş müşrikler de onlara pirim veriyor. Putçular putların askeri, putlar da putçuların askeri. Putçuların desteği olmasa, putlar ayakta duramaz, hiçbir şey de yapamaz!

Selman-ı Farisi’nin makamı ve mescidi de Zeytun dağında. Etnik kökeni değil, İslam’ı merkeze alan ve kendini öyle tanıtan İslamoğlu Selman.Son peygambere sahabe olmak için çile çeken, aradığını bulan, muradına eren Selman. Fars diyarından gelmesine rağmen Medine’de Ehl-i Beyte girme şerefine eren Selman. Hendek savaşı öncesi, hendek taktiği ile zafere vesile olan Selman. O şimdi Medain’de yatıyor.

Rabiatü’l-Adeviyye’nin de makamı var bu dağın üzerinde. Aşağıda Meryem ana yatıyor, yukarda Rabia ana. Her iki ana da şu mesajı haykırıyorlar: Kadın olmak veli olmaya engel değil, fakir olmak da salih ve seçkin olmaya mani değil. Biz kadın başımıza iffet abidesi olarak bu sınavda üstün başarı gösterdik! Siz de yapabilirsiniz.

Akşam Zeytün Dağında canlı televizyon yayını ile kardeşlerimize seslenmek nasip oldu. Meram Belediye başkanıyla birlikte duygularımızı anlattık izleyenlere, şükürler olsun!

Yazının devamı için »»


Konya Müfütüsü Prof. Dr. Ali AKPINAR
http://www.mirathaber.com/esir-arz-filistin-ve-yetim-mabed-mescid-i-aksanin-soyledikleri-ii-14-2408h.htmlBack To Top