19 Eylül 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Evlilik ve ailenin dağılışı/krizi boşanma

Mutlu toplumlar, uyumlu ve huzurlu aile ve fertlerden oluşan toplumlardır. Dünya ve ahiret mutluluğu da, Allah’ın rızası ile gerçekleşen en yüksek iyinin gerçekleşmesidir. Mutluluğun tezahür ettiği ailenin temel taşı, Rahim’in merhametiyle yüklü olan kadındır, annedir. Çocuğunu rahminde muhafaza ederek her türlü sıkıntıya tahammül gösteren annenin ayakları, cennete giden yolları gösterir.
Evlilik ve ailenin dağılışı/krizi boşanma
Zorlukları ve Gerilimleri Sırtlayan Kadınlar

İlahî emir, “kadınlarınızla iyi geçinin” (Nisâ, 19) diye buyurur. Rivayetler der ki, kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. (Müslim: 1468) Aslında hilkatin estetiğiyle şekillenmiş olan varlığını doğrultmaya kalkmak amacıyla ona yönelik her türlü baskı ve tazyik olumsuzluklarla sonuçlanır. Zira onların taşıdığı hassas yürekler, vicdan ve sevginin bütün tonlarını taşır. O kalpler ki, erkeğinin ve ailesinin mutluluğunu, bir ibadet şuuruyla her şeyin öncesine koyarak bir kale gibi zorluklara ve gerilimlere dayanır.

Hanımının Güzelliğini Görmek

Koca, hanımının güzelliklerini görmezse, nankörlüğün girdabına düşer. Eksiklikler ve yetersizlikler insanoğlu ve dolayısıyla hem erkek hem de kadın için geçerlidir. Kadın da, haklarına hürmet eden erkeğini düşünürse, Hz. Âdem’e “secde eden” melekler gibi hatırlanır. (Tirmizî: 1159)

Erkek, kendisi ve ailesinin huzur ve saadeti için çırpınan kadınının hukukuna riayet etmeli, her türlü zulmü yapmaktan Allah’a sığınmalıdır. Erkeği de, kadını da “kıran” en büyük musibet, boşanmadır. Zira boşanma, Allah’ın hiç sevmediği bir helaldir. (İbn-i Mâce: 2018)

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Bayram Ali ÇETİNKAYA
http://www.mirathaber.com/evlilik-ve-ailenin-dagilisikrizi-bosanma-8-2015h.html


Back To Top