12 Aralık 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Bosna seçimlerinin ardından

Bosna-Hersek'te üç idari seviyede cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri Pazar akşam tamamlandı ve sonuçlar yayınlandı. Buna göre Türkiye'ye yakın isimler önde bitirdi.

Bosna dünyanın en karışık yönetim sistemlerinden birine sahip. En üstte devlet, onun altında entite, onun altında kanton ve onun da altında belediye yer alıyor. Pazar günü Boşnak Müslüman, Sırp ve Hırvat Bosna-Hersek seçmenleri bunlardan üstteki üç düzey için sandığa gittiler. 

Bunlardan birincisi ülkede cumhurbaşkanlığı makamı yerine geçen biri Boşnak, biri Sırp, biri de Hırvattan oluşan üçlü başkanlık konseyiydi. Vatandaşlar sadece bir etnik grubu temsil eden bir kişiye oy verebiliyorlar. 

Müslümanları temsilen Šefik Džaferović (Şefik Câferoviç) iddialı rakibi Fahrudin Radondžić (Fahreddin Radonciç) karşısında üç katından fazla oy aldı.

Bir savaş kahrananı olan Câferoviç, rahmetli Aliya İzetbegoviç'in ve oğlu Bakir'in partisi SDA'nın adayıydı. Rakibi Radonciç ise giderek Türk düşmanı olmuş, FETÖ'yü savunmuş,

Amerika'ya hizmet sunan, yolsuzluktan içeride yatmış ama çok zengin oportünist bir iş adamıydı. Sahip olduğu ülkenin en büyük gazetesi sürekli Türkiye karşıtı haberler yazıyordu. Bu sonuç onun için hezimet oldu. 

Parlamentoda da SDA Müslümanların esas partisi olarak önde gidiyor, Radonciç'in partisi sosyal demokratların da gerisinde kaldı. 

Seçimlerde cumhurbaşkanlığı konseyine goren diğer iki isim sürpriz. Željko Komšić (Jelko Komşiç) Hırvat kökenli bir sosyalist olmasına karşın Saraybosnalı Boşnak toplumunca benimsenmiş, Bosnacı bir isim. Hırvat kontenjanını, biraz da solcu Boşnaklar sayesinde alması, ayrılıkçı Hırvatları temsilcisiz bıraktı. 

Konseye seçilen Sırp milliyetçisi Milorad Dodik, Sırpçık Cumhuriyeti entitesini 10 yıla yakın yönetmekte ve Sırp kesimin lideri. Ayrılıp Sırbistan'a katılma rüyası, Müslümanların SDA'da toplanmasıyla daha da zorlaştı. 

22 yıl önce Dayton'da Amerika ve Avrupa tarafından belirlenen Bosna-Hersek idari yapısına göre üç üye onay vermezse uluslararası karar alınamıyor. Tıpkı Filistin konusunda Amerika'nın kınanmasında Bosna'nın Hırvat ve Sırp itirazı sonucu karar verememesi ve çekimser kalması gibi.

Faik Emre ÖZDEMİR
http://www.mirathaber.com/faik-emre-ozdemir-bosna-secimlerinin-ardindan-41-5490y.html


Back To Top