10 Aralık 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Cumhurbaşkanı: D-8 dirilecek

Erdoğan’ın 24 Ekim açıklaması 1997 yılından bu yana bir ilerleme kaydedemeyen D-8’ler projesinin yeniden canlandırılacağını, bunun hızlı ilerlemesi için projede değişikliklerin yapılması gerektiğini, Türkiye’nin acilen projenin yöneticisi konumuna geçme arzusunu açıklaması tarihsel bir gündür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Ekim 2010'da yaptığı konuşmada, Rahmetli Erbakan'ın kurduğu D-8 projesinin ülkemiz ve dünya açısından önemini vurgulayarak ancak 20 yıldır maalesef projenin yeterli ilerleme kaydedemediğinden yakındı.

Bundan sonra D-8 projelerinde ilerleme kaydedebilmek için oy birliği yerine oy çokluğunu esas alınmasını teklif edeceklerini belirten Erdoğan, aynı zamanda D-8'lerin momentum kazanabilmesi için de dönem başkanlığının Türkiye tarafından üstlenilmesini teklif edeceklerini açıkladı.

1996 yılında başlayan görüşmeler neticesinde Haziran 1997 yılında en üst düzey devlet yetkililerinin imzalarıyla başlayan proje, 8 Müslüman ülkesi Türkiye, Endonezya, Pakistan, Nijerya, Bangladeş, İran, Mısır ve Malezya'nın finans, ekonomi, teknoloji, bilim ve siyasette ortak projelerle birbirini desteklediği yeni bir dünya modeli önermekteydi.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın İslam Birliği için ilk adımı atması, D-8'in önemini vurgulaması, bunda yapılması gereken ilerlemenin kaydedilmediğini itiraf etmesi çok önemli bir gelişmedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ve çevresindekilerin bu konuda hiç durmadan yaptığımız yayınları dikkate aldığını, Türkiye için tek başına bir ulus devlet olarak kurtuluşun bulunmadığını, ancak diğer Müslüman ülkelerle Kuran-ı Kerim'de emredildiği gibi Allah'ın ipine tutunup birlik olarak kurtuluş bulunduğunu artık net olarak gördüğü açıktır.

Aksi taktirde 20 yıl sonra bu denli önemli bir D-8'i canlandırmalıyız konuşması yapmak için bu günü beklemesinin başka bir açıklaması olamaz. Recep Tayyip Erdoğan, bunun Batı'nın can damarına basmak olduğunu biliyor ve kaybedecek bir şey görmüyor.

Hayret verici olan, konuşmasından çeşitli ayrıntılar ve siyasi taşları ayrıntılı alarak D-8 konusunda söylediklerini haber bültenlerine geçmeyen sözde muhafazakar gazeteciler, sözde iktidar yanlısı Anadolu Ajansı gibi kurumlardır.

Bunun temelinde gazeteci ve muhabirlerin, İttihad-ı İslam'ın ve D-8 projesinin ne kadar önemli olduğunu bilmemesi, bunun yan bir mesele olduğunu düşünmesi, İslam birliğinde şuuru olmaması yatmaktadır.

Oysa 28 Şubat'ın temel nedeni, sathi nedenler değil, D-8'lerin kendi para sistemini, kendi enerji üretim ve dağıtım sistemini, kendi büyük gövdeli uçak imalatını başlatacak olması ve bu tür kendi içimizde yağacağımız projenin Batı dünyasının sömürü sistemini engelleyecek olmasıdır. Aralarındaki mezhep ve etnik farkları göz ardı edip, müşterek menfaatler için birlikte çalışacak olmalarıdır.

D-8 ülkelerinin toplam nüfusu neredeyse 1 milyara yaklaşmaktadır. Bunların iktisadi gücü Amerika ve Avrupa düzeylerine çıkmaktadır. Nükleer silah teknolojileri, jet uçağı teknolojileri, diğer pek çok ileri teknolojileri kendileri geliştirmektedir. Fakat aralarındaki ticaret çok alt düzeylerde, parasal sistemde de Batı'ya bağımlıdırlar.

Çırağan Sarayı'ndaki törende D-8'ler anlaşmasına imza atan liderlerin hepsi iki yıl içinde koltuklarını kaybetti. Abaça zehirlenerek öldürüldü, Erbakan, Navaz, Hasine ve Suharto darbeyle indirildi, Mahatir'e iç darbe yapıldı, Rafsancani ekibi de tasfiye edildi. Bu bile konunun ne denli hassas olduğunu anlatmaktadır.

Fakat sözde iktidar yanlısı gazetecilerimizin bu günkü önemli açıklamayı fark etmemiş bile olmaması, ehemmiyetsiz tali bir mevzu olarak görmesi aslında ne kadar lüzumsuz konulara odaklandığımızın göstergesidir.

Faik Emre ÖZDEMİR
http://www.mirathaber.com/faik-emre-ozdemir-cumhurbaskani-d-8-dirilecek-41-2142y.html


Back To Top