17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Faiz büyük günah ve toplum düzenini bozmak suçudur

Ülkemiz insanının İslâm’a saygılı gördüğü için yarım asırdır desteklediği ticari kurum 6.5 milyar dolar faizli borçla gündeme gelmiştir. İlgilileri faizli borçlar konusunu dile getirirlerken günah ve suç işlendikleri bilincinden uzak beyanlarda bulunmuşlardır. Artık Müslümanlar olarak suç ve günah nitelikli işlerimizden de utanç duymaz olduk. İslâmi bir düzende faizin suç olarak işlem göreceği hususu ilahiyatçılarımız tarafından da bilinmemektedir Be sebeple konunun bilinmeyen bu yönlü ile ilgili çalışmamızı sunuyoruz.
Faiz büyük günah ve toplum düzenini bozmak suçudur
Aşağıdaki makalede açıklanan hükümler, seküler/laik bir toplumda değil Kur'ân ve Sünnet yasalarına göre yapılandırılmış bir toplumda uygulanabilir kurallardır.

Şanı yüce olan Rabbimiz Mekkî Rûm sûresinin 39. âyetinde faizi yermiş, Medenî A.İmran Süresinin 130. âyetinde birleşik faiz yasaklamış ve Bakara 275 ile de faizi tüm türleri ile haram kılmıştır.

Rabbimiz, haram kılındığını bilerek faizli işlemleri sürdürenlerin Cehennem azabı ile cezalandırılacaklarını da bildirmiştir. Ancak âhiret cezasıyla yetinilmemiştir. İslâm Dîni’ne gerçekten inanılıyor/güven duyuluyorsa faizli işlemlerin bırakılması, aksi takdirde kendilerine Allah ve Peygamberi tarafından bir diğer anlatımla İslâm Düzeni tarafından savaş açılacağı bildirilmiştir.( Bakara 278-9)

Peygamberimiz bu âyetlerin çizgisinde yönettiği İslâm Toplum’unda faizi müminlere yasakladığı gibi egemenlik alanı içindeki gayr-ı müslim topluluklara da yasaklamıştır. Mesela Necranlılar[1] ve Taiflilerle[2] yaptığı anlaşmalarda faizli işlemler yapılmayacağı şartını koymuş, bu yasağı ihlal edeceklerin yapılan sözleşmelerin sağlayacağı dokunulmazlıklardan yaralanamayacakları açıklanmıştır.


Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/faiz-buyuk-gunah-ve-toplum-duzenini-bozmak-sucudur-3-4074h.html


Back To Top