21 Kasım 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Faiz lobisi/fobisi

“Ey iman edenler, Allah'ın emirleri ve yasaklarına aykırılıktan korunun. Yaratana ve yasalarına iman ediyor idiyseniz alacağınızın faiz olan kısmını bırakın. Şayet böyle yapmazsanız, Allah'tan ve Resulü’nden size savaş açılacağını bilin. Eğer faizden tövbe ederseniz ana paranız sizindir. Böylece ne zulmetmiş ne zulme uğratılmış olursunuz. “ (Bakara 2/278-279)
Faiz lobisi/fobisi
Yüce kitabımız Kur’an’ın faizle ilgili ayetlerinde de vurgulandığı gibi faiz, zulümdür.

2013’teki Gezi Parkı olaylarından itibaren itibarsızlaştırılmaya çalışılan paramız, ekonomimiz ve ülkemizin üzerinde oynan oyunlar artık gizlenmiyor. Ortalama hissiyata ve akla sahip, ideolojik kimliğine kafasını gömmemiş herkesin görebildiği bir durum apaçık ortada.

Hane halklarının ülkesine olan güvenini yıkmanın en kolay ve bilinen yolu ekonomik istikrarsızlıktır. İşsizlik, enflasyon, artan borçlar, yükselen faiz ve Türk Lirasının yabancı paralar karşısında değer kaybetmesi. Bu sayılanların içinde vatandaşın en yakından takip edebildiği ise kur değişimlerdir. İşsizlik, enflasyon, borçlar ve faiz açısından belli bir dönem için mali anestezi içinde olunabilir. Dövizin yükselmesi ise daha önceki tecrübelerde de yaşandığı gibi halk tarafında paniğe, korkuya ve umutsuzluğa yol açabilir. Bu durumu iyi bilen ekonomik tetikçiler ise son dönemde rotayı tamamen buraya yönlendirmiş görünüyor. Manipülatif olarak piyasadan çekilen dövize, artan döviz fiyatlarından gelir elde etme hevesi ile döviz alanlar da eklenince kur, ekonomik tetikçilerin istediği gibi yükseliyor.

Yazının devamı için »»


Eymen NAMAZCI
http://www.mirathaber.com/faiz-lobisifobisi-14-4357h.html


Back To Top