20 Temmuz 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

12»
 • Faruk BEŞER
 • Olumlu ve olumsuz yönleriyle sivil ders halkaları
  Bizim gençlik yıllarımızda evlerde ya da bazen derneklerde yapılan sivil derslerin kahir ekseriyeti Risale-i nur dersleri idi. Risaleleri bilen, bazen de bilmeyen birisi mesela Lemalar’dan ya da Sözler’den cümle cümle okur, dinleyenlere anlatırdı. Başka da bir meclis veya kaynak olmadığı için dinleyenler huşu içinde dinler, anladıklarıyla yetinirlerdi. O zamanlar Kuranıkerim’i, ya da Sünneti anlamaya yönelik okumalar yapılamazdı. Bazı gruplarca bunun mümkün olamayacağı empoze edilirdi.

  01 Aralık 2017 Cuma 14:07Devamını Oku →
 • Erkeklere kadın gözüyle bakmak
  Ey erkekler, niye sizin gündeminizde pahalı kafelerde para harcayan baylar yok?

  25 Eylül 2017 Pazartesi 16:34Devamını Oku →
 • Katar bize neyi anlatıyor?
  Evet, Katar olayı bize çok şeyler anlatıyor, bazılarını söyleyelim:Allah yer altı zenginliklerinin en büyüğü olan petrolü İslam Dünyası'na boşuna vermedi. Bizim hukukumuzda böyle varlıkların adı ‘rikâz’dır ve rikâz’ın beşte biri fukaranın hakkıdır. Oysa petrolü elinde bulunduran İslam ülkeleri onun beşte birini hak edenlere vermeyince, yarısından çoğunu işgalciler alıyor. Bu Allah’ın onlara doğrudan, bize de dolaylı bir cezasıdır.

  12 Haziran 2017 Pazartesi 10:17Devamını Oku →
 • Âlim olmak isteyen gençlere
  Önceki üç yazımızda söylediklerimize ek olarak bilmelisiniz ki,Zaman en büyük sermayedir, onu iyi kullanamayanlar hiçbir işi başaramazlar. Âlim olmak isteyenler yaz aylarında bile boşa vakit geçirmemelidirler.

  18 Mayıs 2017 Perşembe 12:01Devamını Oku →
 • Nasıl âlim olunur?
  Önceki iki yazımızda bu sorunun cevabı için bir giriş yapmış ve âlim kimdir, temel özellikleri nelerdir, sorusunu cevaplamaya çalışmıştık. Şimdi genç ilim ehline faydalı olabilir düşüncesiyle âlim yetişme ya da yetiştirme konusunda anladıklarımı ve düşündüklerimi söyleyeyim. Katkıda bulunmak isteyenlere müteşekkir kalırız.

  17 Mayıs 2017 Çarşamba 12:53Devamını Oku →
 • Kuranıkerim âlimi nasıl tanıtıyor?
  Önceki yazımızda âlimin kimliği üzerinde durmuştuk, devam edelim.

  16 Mayıs 2017 Salı 10:18Devamını Oku →
 • 'Nasıl âlim olunur' sorusunun cevabına bir mukaddime
  Öğrenciler zaman zaman böyle sorular sorarlar, âlim olmak için ne yapmalıyız derler, âlim nasıl yetişir konusunda tavsiyeler isterler. Bunun bir sabit formülü, ya da sihirli bir programı yok elbet. Ama âlimlere ihtiyacımızın olduğu da kesin. İslam'ın ilme ve âlime verdiği değer konusunda birkaç cümle söyleyemeyecek Müslüman yoktur, herkes bunun değerini kendi ölçüsünce bilir.

  15 Mayıs 2017 Pazartesi 10:59Devamını Oku →
 • İhtilaftan birlik doğar mı?
  İhtilaf ile hilaf aynı kökten iki kelimedir ve birbiri yerine kullanıldıkları da olur. Bununla birlikte kalıplarının/bablarının farklı olması sebebiyle aralarında anlam farkının bulunduğu da açıktır. Hilaf bilinçli ve kasten muhalif olmayı anlatır, çünkü'muhalefet' babındandır. İhtilaf ise kasten muhalefet etmeyi değil, kasıtsız olarak ve işin doğası gereği farklı düşünmeyi anlatır. İhtilaf edenler muhtelif düşünürler, hilaf edenler ise muhalif olurlar.

  13 Nisan 2017 Perşembe 12:36Devamını Oku →
 • Bir zekât vakfı kurulsa neler yapabilir?
  Geçen yazımızda Zekât bir Sosyal Güvenlik Kurumu mudur, diye sorduk ama cevabını veremedik, devam edelim. Bu soruya günümüzdeki bazı sosyal güvenlik uzmanları, değildir diye cevap verirler. Çünkü derler, Sosyal Güvenlik zorunlu bir devlet görevidir, zekât ise gönüllü bir sadakadır.

  24 Mart 2017 Cuma 15:50Devamını Oku →
Back To Top