16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Faydalı yatırımlara odaklanmak gerekiyor


AVM’ler kapanıyor, milli servet heba oluyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, plansız ve kontrolsüz açılan AVM'lerin milli servetin heba olmasına neden olduğunu belirtti. Palandöken, "Ankara'da kapanan 8 AVM'ye yarım milyar liradan fazla yatırım yapıldı. Plansız ve kontrolsüz açılan AVM'ler sadece çevredeki esnafın kapanmasına değil, aynı zamanda milli servetin heba olmasına da neden oluyor. Ankara'daki bu durum diğer şehirler için örnek olsun ki Türkiye, ABD gibi AVM çöplüğüne dönmesin" şeklinde konuştu.
Faydalı yatırımlara odaklanmak gerekiyor
Bir AVM'nin sonradan hastaneye dönüştüğünü söyleyen Bendevi Palandöken, "Dükkanlara yeterince talep olmadığı için neredeyse hiç açılmadan kapanan AVM var. Yeni yapılan AVM'ler nedeniyle rağbet görmediği için yıkılan iki AVM'nin yerine yine AVM yapılıyor. Bir AVM, sonradan hastaneye çevrildi. Bir başkası metruk bir bina olarak duruyor. Bütün bunlar göz önündeyken yeni AVM inşaatları da hızla devam ediyor. Herkes Ankara'nın kapasitesinin üzerinde AVM yapıldığını söylerken, yeni yapılan inşaatlar ise Ankara'nın ileride tam bir AVM çöplüğüne döneceğine işaret ediyor. Bu yatırımlar milli servettir. Esnafa da, vatandaşa da yazık oluyor" dedi.


FAYDALI YATIRIMLARA ODAKLANMAK GEREKİYOR

Bilinçli bir kalkınma üretimi artırır, maliyetleri düşürür, kaynak israfını durdurur. Bir ülkenin yatırım ve kalkınma anlayışı, kötü niyetli tüccarı cezalandırmadıkça, paradan para kazanana engel olmadıkça gerçek kalkınmayı sağlayamaz. Verimli yatırımlara odaklanmadıkça, tüm yanlışlıkları tecrübe etmek zorunda kalacağız. Eğer ders çıkarmak istiyorsak önce AVM ve konut politikasını gözden geçirelim.

Her on yılda bir ekonomideki trend değişikliği, beraberinde kaynak israfını da tetikliyor. Verimli yatırımlara odaklanmak için, sadece trendlere değil, gerçek ihtiyaçlara odaklanmak gerekiyor. AVM sürecinin sonunda gelinen nokta da, verimli yatırımların iyi planlanması gerektiğidir. Her köşe başında birbirini bitiren kuruluşlar açmaya serbest piyasa diyenlerin artık bazı gerçeklerle yüzleşmesi gerekiyor.

Gerçek bir serbest piyasa, ekonominin ve verimli kaynakların korunmasını hedefler. Türkiye’de de en büyük sıkıntı budur. Batışı tetikleyen bu unsur, yeterli fizibilitenin yapılmadığının da bir göstergesidir. Bu bir kaynak israfıdır. Bu durumda fiyatlar kırılmaya başlıyor, karlılık düşüyor, kredi kullanımı artıyor. Bunun yerine ürün geliştirme, yenilikçilik ve Ar-Ge projelerine destek verilmesi gerekiyor. Faydalı yatırımın ne olduğunu tartışmadan yapılan tüm yatırımlar gün geçtikçe sorunları derinleştirir. Fayda seksen milyonun faydası olmalıdır.

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/faydali-yatirimlara-odaklanmak-gerekiyor-3-1775h.html


Back To Top