16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

 • Fehmi İlkay ÇEÇEN
 • İsa Mesih neden tanrı olamaz?
  Bir önceki yazımızda İsa Mesih’in neden tanrı olmayacağını, Allah’ın kulu ve elçisi olduğunu İncil’den alıntılarla ortaya koymaya çalıştık. İncil üzerinde yapılacak daha derin tahliller bu gerçeği daha fazla bir şekilde ortaya koyacaktır. Makalemizin ikinci bölümünde konumuzun farklı boyutlara değinerek yazı dizimizi nihayete erdireceğiz.

  30 Aralık 2017 Cumartesi 10:35 Devamını Oku →
 • İsa (as)’ın daveti neydi? İnsanları neye çağırdı?
  Allah’ın elçisi İsa (as) etrafındaki sömürücülerine, dini yaşanmaz hale getirenlere yoğun eleştirilerde bulunmuş, insan ile Allah arasına örülen duvarları yıkmayı amaçlamıştır. Onun kavmine ve insanlığa yaptığı çağrı İncil’e şu şekilde yansımıştır:

  29 Aralık 2017 Cuma 12:48 Devamını Oku →
 • Kur’an ve Oğul Tanrı inancı
  Kur’an-ı Kerim’in ısrarla yasakladığı ve bütün insanlığı sakındırdığı en ağır suç şirk günahıdır (Nisa, 48, 116 ve Maide 72). Şirk canlı-cansız herhangi bir varlığı Allah’a denk tutmak, O’nunla aynı güç ve özelliklere sahip olduğunu açık ya da gizli şekilde iddia etmektir. Yani yalnızca Allah için düşünülüp kabul edilebilecek bir özelliği başkaları için de varsaymaktır. Allah’ın oğlu olduğu inancı, zatında çokluk olabileceği iddiası ve Allah’ın insan bedeninde görünebileceğini inancı şirk çeşitlerindendir. Şirkin çok farklı şekilleri, ortaya çıkış yolları ve değişik boyutları vardır.[1]

  29 Aralık 2017 Cuma 12:04 Devamını Oku →
 • Hz. İsa Tanrı mı? Tanrı elçisi mi?
  Hristiyan inancına göre İsa’nın kendisi “Tanrı Sözü”nün insan bedeni almış hali olduğu için ona ayrıca bir kitap verilmemiştir. Hristiyanlar İsa’yı ilah saydıklarından vahiy aldığını ısrarla reddederler. İncil İsa’ya indirilen kitap değil daha sonraları Kutal Ruh aracılığı ile seçilen kişilere yazdırılan İsa biyografisidir/siyer bilgisidir. Onlara göre İsa Allah’tan İncil isminde bir kitap/vahiy almamıştır.[1] Ancak Hristiyanların bu inanışı İncil’e aykırıdır. İncil pek çok yerde İsa (as)’dan Allah’tan vahiy alan ve aldığı vahyi insanlara tebliğ eden bir nebî olarak bahseder. [2] Onun kendi sözleri ve görgü tanıklarının beyanları şöyledir:

  28 Aralık 2017 Perşembe 10:30 Devamını Oku →
 • Hz. İsa İncil’e göre de Allah’ın oğlu değildir o bir peygamberdir I
  Dinler tarihinin çeşitli yönleri ile üzerinde en fazla konuştuğu, tartıştığı ve hakkında en fazla kitap yazılan kişisi İsa Mesih’tir. Bu tahmini bir değerlendirme değil çok açık bir gerçektir. İsa Mesih’i bu kadar konuşulur olmasının nedeni İncil ve Kur’ân’da kendisinden yoğun bir şekilde bahsedilmesidir. Peki, neydi onu bu kadar konuşulur yapan? Tanrı Oğlu muydu yoksa Tanrı Elçisi miydi? İşte bütün tartışmaların merkezindeki soru bu…

  27 Aralık 2017 Çarşamba 09:56 Devamını Oku →
Back To Top