16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Fert malında zekâttan başka hak var mıdır?

Fatıma Bint-ü Kays (R.) anlatıyor. Zekâtla ilgili olarak Allah’ın Resûlüne (fertlerin malında muhtaç toplum kesimi için zekâttan başka hak olup olmadığını) sordum.
- Evet, şüphesiz malda zekâttan başka hak vardır, buyurdu ve sonra da bu gerçeği açıklayan Bakara Sûresinin ilgili 177. âyetini okudu:
“(Namazda) yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz birr; (gerçek ibâdet ve hayır) değildir. Gerçek, birr; ancak Allah’a, Ahiret’e, meleklere, Allah’ın indirdiği kitaplara ve peygamberlere imân edenin ibâdetidir. (Gerçek birr;) sevdiği mallar (ının bir kısmın)ı akrabaya, yetimlere, yoksullara, fakir düşmüş yolcuya, ihtiyacını arz edenlere veren, esaretten kurtulmaları için de esirlere harcayan (ın hayrıdır. Bir de) namazı gereği üzere kılan, zekâtını veren, sözleştikleri zaman sözlerini yerine getirenlerin, ihtiyaç ve sıkıntı hallerinde, cihad ve savaşlarda sabredenlerin hayrıdır. İşte bu vasıfları taşıyanlar (inançları ve amellerinde) dosdoğru olanlardır ve bunlar takva sahipleridir.” (Tirmizi Zekât 27, Dârimî Zekât 13)http://www.mirathaber.com/fert-malinda-zekattan-baska-hak-var-midir-44-4384h.html


Back To Top