16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Fikir fikirden üstündür


TEDx’in yayılmaya değer fikirlerine 1 milyar izlenme

2009 yılında TEDx'in kuruluşundan beri, dünya genelinde 15 bin etkinlik gerçekleştirilmiş ve bugün bir yeni bir dönüm noktasına erişmiş durumda: TEDx konuşmaları 1 milyar kez izlenmiş.
Fikir fikirden üstündür
Asya’dan Afrika’ya Amerika’dan Avrupa’ya kendi alanlarının uzmanları TEDx konuşmalarıyla milyonlarca kişinin oturma odasına, bilgisayarına, akıllı telefonuna misafir olmuş, yeni fikirler için ortam hazırlamış, ders vermiş, ilham vermiş, hiç tanımadığı kişileri harekete geçirme imkanına ve tabii gücüne sahip olmuş. Dünya biraz daha bilgili, biraz daha ilgili, küçük çevresinin ve mesleğinin dışında konulara merak duyan kitlelere kavuşmuş. Bilgi verilmiş, yol gösterilmiş, merak, ilgi, farkındalık, sorumluluk ve saygı aşılanmış. Konuşmalar işe yaramış, yarar sağlanmış.


FİKİR FİKİRDEN ÜSTÜNDÜR

Kaliforniya’da yılda bir kez düzenlenen ve yaklaşık 800 kişinin katıldığı bir konferansla başlayan başarı ve başarısızlık hikayeleri anlatımları yeni trent olmuştur. Çünkü, fikir arayışı sürmektedir ve fikir fikirden üstündür. Her yeni fikir aslında ilham kaynağı olur ve ideali ayakta tutar. Bu konuşmacıları yapanların birçoğu alanlarında isimleri duyulmuş profesyoneller ancak herkesin tanıdığı ünlü insanlar değiller. Konuşmalarındaki başarı ise; geliştirdikleri fikirde ve bu fikri uygulayarak hayatlarını değiştirmelerinde gizlidir. Kendi hayatlarını değiştirdikleri gibi sunumlarıyla başka insanların da hayatına dokunuyorlar.

Aynı zamanda sosyal bir bağ kurmanın da adresi olan bu uygulamalardan büyük dersler çıkarılır ve kafalara yeni bir fikrin tohumları ekilir. Bugün ülkemizde bir çok yeni fikir üretilmekte ama bu fikirleri bir adım daha ileri giderek yeşertecek ortamlar yeterli oranda gelişmemektedir. Bu anlamda “fikirlerin sahnesi” olacak programlar, kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları farklı disiplinleri buluşturarak yeni fikirlere yön vermelidir.

Kâr amacı olmayan bir yapının ürünü olarak hem topluma hem de kamunun yararına yapılacak çalışmalar sayesinde yeni fikirler modele dönüştürülerek tüm dünyaya yayılabilir. Böylece daha geniş kitleler tarafından sahiplenilmiş, yeni bir organizasyona dönüşmüş, söylemeye ve duyulmaya değer fikirleri olan herkesin sahnesi haline gelmiş bir atmosferde bilim toplumuna yelken açılabilir. İki günü eşit olan ziyandan kurtulmak için bugün fikrine ne yenilik kattığına bir baksın!

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/fikir-fikirden-ustundur-9-1684h.html


Back To Top