19 Ocak 2019 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Filistin tasarısı BM Genel Kurulu gündeminde

Türkiye'nin BM Genel Kurulu'na taşınması için başını çektiği yoğun girişimler sonucunda Filistin tasarısı tekrar gündeme geliyor.
Filistin tasarısı BM Genel Kurulu gündeminde
Filistin halkı için koruma isteyen yeni bir tasarının, Çarşamba günü Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda görüşülmesi ve oylamaya sunulması bekleniyor.

BM'deki diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD tarafından BMGK'de veto edilen Filistin halkı için koruma isteyen tasarının, BM Genel Kurulu'nda tekrar görüşülmesi ve oylamaya sunulması öngörülüyor.

Söz konusu tasarıda, "BM Genel Sekreteri'nden, mevcut durumu inceleyip en kısa zamanda, söz konusu tasarının kabul edilmesinin akabindeki 60 gün içinde İsrail işgali altındaki Filistinli sivillerin korunması, güvenliği ve refahı için yapılması gerekenlerin yanı sıra uluslararası koruma mekanizmalarıyla ilgili önerilerinin de bulunduğu yazılı rapor" sunması talep edildi.

Silahlı çatışmalarda sivillerin korunmasına yönelik ilgili BM kararlarına atıfta bulunulan tasarıda, işgal altındaki Filistin'de 30 Mart'tan bu yana yaşanan şiddet olaylarında İsrail güçleri tarafından orantısız güç kullanılarak özellikle Gazze'de aralarında çocukların, sağlık çalışanlarının ve gazetecilerin de bulunduğu sivillerin öldürülmesiyle ilgili duyulan endişe ifade edildi.

BM kurumlarından iş birliği beklentisi

BMGK'nin ve BM üyesi ülkelerin sivillerin korunmasına yönelik atılacak adımlarda daha etkin olması gerektiğinin kaydedildiği tasarıda, İsrail-Filistin çatışmasının yalnızca uluslararası hukuk ve ilgili BM kararları çerçevesinde güvenilir ve direkt müzakereler gibi barışçıl yollarla çözüme kavuşturulabileceği vurgulandı.


AA
http://www.mirathaber.com/filistin-tasarisi-bm-genel-kurulu-gundeminde-38-4436h.html


Back To Top