17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Finansal ekonomi, finansal tehditlere açıktır


Merkez Bankasından flaş karar!

Merkez Bankası, bankaların gecelik borç alma limitini sıfıra düşürdü. Merkez Bankası kararının ardından dolar kuru 3.97'li seviyelerden 3.95 TL sınırına geriledi.
Finansal ekonomi, finansal tehditlere açıktır
TCMB yetkililerinden alınan bilgiye göre, tüm fonlama geç likidite penceresinden yapılacak. Bu adımla ağırlıklı ortalama fon maliyeti 25 baz puan artıracak. Mevcutta yüzde 11,99 olan maliyet 12,24 olacak. Geç likidite penceresinden 10 milyar TL veriyordu. Merkez Bankası'nın bu hamlesinden sonra 3.9781'e kadar çıkan dolar 3.95 seviyelerine geriledi.


SIKI PARA POLİTİKASI EKONOMİNİN SUYUNU ÇIKARDI

Gerçeklerle yüzleşsek, TL’nin kaybı ilk 5 meseleden biri bile olamaz. Çünkü ekonomide ilk beş konu reel politikalardan kaynaklanmaktadır. Üretim değerine, katma değer üretimine, teknoloji hamlesine, istihdam kapasitesine ve gelir artışına dayanmayan bir ekonomide para biriminin değeri elbette düşecektir.

Son ekonomik gelişmeler, örtülen ekonomik gerçeklerin geç de olsa açıklanmasından başka bir şey değildir. Sadece finans üzerinden ele alınan bir ekonomi, elbette finansal tehditlerle yüzleşecektir. Mesele, ekonominin “fayda” boyutuyla ilgilenmektir. Merkez Bankası, kanun gereği 2000 sonrası fayda boyutuyla değil, istikrar boyutuyla ilgilenmiştir. İstikrar ise faydadan çok bozulmaları örten bir yapıda sergilenmiştir. TCMB’den önlemler gelmeye başlamış gibi gözükse de bu sadece borcun yapılandırılması, bankaların sürdürülebilir kılınması ile ilgilidir. Bu ve benzeri sıkı para politikalarıyla ekonominin suyu çıkarılmaktadır.

Eylül ayından beri TL aleyhine yaşanan gelişmeler kurda yeni rekorların kırılmasına neden olması, piyasada bugüne kadar ekonomik gelişmelerden uzak fiyatlamaların hakim olduğunu göstermektedir. Borçlanma limitlerini iki katına çıkararak bankalara likidite teminatı veren bir anlayış sadece boğulmakta olana oksijen tüpü vermektedir. Bir gün bu tüp de biteceğinden, öğrenmemiz gereken yüzmek olmalıdır. İhtiyacımız olan şey para değildir; imkandır. Elimizdeki imkanları kaynak paketi olarak değerlendirmek varken, bunları varlık fonu yoluyla rehin tutarak para arayışına geçilmesi tükenişin ayak sesleridir. Ekonomide yanlışlara tevbe etmeden doğrulara ulaşılamaz.

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/finansal-ekonomi-finansal-tehditlere-aciktir-3-2394h.html


Back To Top