16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Geçimde adalet terazisinin kendisi bozuk ise ne olacak?

Konumuz, en geniş anlamda adalet. Özelde ise, bu oturumda, geçimde adaleti konuşuyoruz.
Geçimde adalet terazisinin kendisi bozuk ise ne olacak?
Adalet deyince, bunun sembolize edilmiş hali, terazidir. Terazi, iki kefesi olan ve bir denkliği ifade eden ölçü aletidir. Terazinin bir kefesinde, hukuki anlamda konuşacak isek, suçlar, diğer kefesinde de cezalar vardır. Ve bunlar birbirine denk olmalıdır. Eğer bir yerde bir suç varsa ve buna mukabil buna denk bir ceza yoksa, orada adaletten bahsedemeyiz. Keyfilik vardır. Keyfilik, insanların bir arada yaşamasını temin eden bir araç değildir.

Bunun iktisadi hayattaki karşılığına gelince, yani bu panelin konusu olan, ‘geçimde adalet nasıl gerçekleştiriliyor?’ sorusunun cevabına gelince şunlara bakıyoruz. Kişilerin, fert fert, ürettiği mal ve hizmetler terazinin bir kefesinde ve diğer kefesinde de bunlara mukabil elde ettiği toplam gelir. Öncelikle burada bir denklik arıyoruz. Burada bir denklik yoksa, o zaman orada bir adaletten söz edemiyoruz.

Diyelim ki bir denklik sağlandı, ondan sonra da o denkliğin ölçü kefesinde olan gelirin, o kişinin, içinde bulunduğu toplumda, ihtiyacı olan harcamalarını karşılayıp karşılamadığına bakıyoruz. Eğer karşılamıyorsa, orada da bir sorun olduğunu, adaletin tam olarak gerçekleşmediğini söylüyoruz.

Burada konuşulanları bu çerçeveye oturtmak ve bunları gerçek rakamlarla test etmek, adaletin sağlanıp sağlanmadığı hususunda sonuçlara ulaşmak, işte burada yapılan konuşmaların, kanaatimce ana çerçevesini oluşturuyor.

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Mete GÜNDOĞAN
http://www.mirathaber.com/gecimde-adalet-terazisinin-kendisi-bozuk-ise-ne-olacak-14-1709h.html


Back To Top