16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Gökdelen sendromu IV


Yüksek binalar ve rüzgâr

Doğada olmayan bir yükselti yarattığınızda, elbette doğal esintilerin yönünü de gücünü de etkilersiniz.. Bu çok açık.. Koskoca bina gövdesine çarptığında, bina yüksekliğinin 50 katına kadar uzayabilen mesafede rüzgarsız alan oluştuğu ve bina yüzeyi boyunca düşey hareket eğilimi gösteren rüzgarın, gökdelenin dibindeki insanları rahatsız edecek kuvvette türbülanslar yarattığı da bilinir.. “Şehir Meteorolojisi”denilen bilim dalı, yerleşik alanlarda bu gibi etkileşimleri inceler..
Gökdelen sendromu IV
Gökdelenler, rüzgar için mükemmel bir kapan görevi görür. Yere yakın rüzgarlara göre çok daha kuvvetli olan üst seviye rüzgarlarının önünü keserek aşağıya doğru yönlendirir ve bina yüzeyi yakınında arzu edilmeyen farklı bir sirkülasyona neden olur. Bu yeni oluşan rüzgarlar nedeniyle sakat kalan veya hayatını kaybeden insan sayısı tahmin bile edemeyeceğimiz kadar fazladır.

Yüksek blokların ve iki katlı villaların, hangi aklın ürünü olduğunu bilmediğim şekilde yan yana, dip dibe yerleştirilmelerinin sosyolojik sakıncalarını tahmin edersiniz mutlaka.. Balkonundan bakarken; “ah ben de o evde oturabilseydim!”diyen 18.kat sakinine karşılık. “Kim bunlar yahu beni tepeden izleyip duruyorlar, gözaltındayım sanki!diyen müstakil ev sahibinin psikolojisini de tahmin edebilirsiniz..

Yazının devamı için »»


Y. Mim. Çelik ERENGEZGİN
http://www.mirathaber.com/gokdelen-sendromu-iv-yuksek-binalar-ve-ruzgar-14-3209h.htmlBack To Top