10 Aralık 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Görmez'in "Gençlerin küpesine, dövmesine, kıyafetine müdahil olmayın" ifadesi doğru mudur?

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Gençleri yargılamayın, yargılayıcı bir dil kullanmayın. Özel hayatına müdahil olmayın. Küpesine, dövmesine saçına, sakalına kıyafetine kotuna botuna asla müdahil olmayın. Bilakis ruhuna, kalbine hitap edin." dedi.
Görmez'in
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde bir termal otelde düzenlenen hizmet içi eğitim seminerinde, geçmişte üniversitelerde öğrencilerin ve çalışanların ibadetlerini zor şartlar altında yaptıklarını söyledi. Dünyada birçok üniversiteyi ziyaret ettiğini anlatan Görmez, Türkiye'deki üniversitelerinmabetsiz olmasının kabul edilemez olduğunu aktardı. Görmez, sürekli üniversitedeki gençlerle bir araya geldiğini ve onların sıkıntılarını dinlemeye çalıştığını aktardı. Gençlerin de eleştirilerini kabul ettiklerini ve bu yönde çalışmalar yapıldığını anlatan Görmez, şöyle konuştu:

"Gençlerimiz'Hayat tarzımızdan dolayı bize ön yargılı bakmasınlar, küpemi görünce dudak bükmesinler, top sakalımı, kuyruklu saçımı görünce beni yadırgamasın' diyor. Daha önce'Gençliğin küpesiyle, dövmesiyle uğraşmayın' demiştim. Ben bunu demeye devam edeceğim arkadaşlar. Şekle takılmayın, öze ve ruha yönelin, kalbe girin. Kalbe girdiğinizde sizi rahatsız eden hususlarda, inanın o kişi kendine çekin düzen verecektir zaten. Allah'ın mubah kıldığı alanları daraltmayın. Allah'ın yasak kıldıklarını ortadan kaldırmak için uğraşın. Allah'ın mubah kıldıklarıyla insanların kendi haline, örfüne, vicdanına bıraktığı alanları daraltırsanız, dini yaşanmaz kılarsınız. Her kim dini zorlaştırırsa ona bağlı mağdur olur yaşayamaz. Din kolaylıktır. Dini hele genç dostlarınızla konuşurken sakın dini zorlaştırmaya kalkışmayın. Gençleri yargılamayın, yargılayıcı bir dil kullanmayın. Özel hayatına müdahil olmayın. Küpesine, dövmesine saçına, sakalına kıyafetine kotuna botuna asla müdahil olmayın. Bilakis ruhuna kalbine hitap edin."


Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in "Gençlerin küpesine, dövmesine, kıyafetine müdahil olmayın" ifadeleri doğru mudur?

İslâm Dini’nin ana kaynağı Kur’ân-ı Kerim’dir. Kendi döneminin şartları içinde onu örneklendirip ruhunu yansıtan da Allah’ın Elçisi Muhammed’dir.

Kur’ân’ın 23 yıllık süreç içinde indirildiği gerçeğinden gaflet edilirse verim alıcı bir tebliğ yöntemi uygulamamız mümkün olmaz. Biz müminler kurallar ve hükümler içeren ahkâm âyetleri dâhil Kur’ân ve Sünnet’in bütününün uygulanması gereğine inanmakla yükümlüyüz. Kur’ân’ımızın “ Gücünüz ölçüsünde Allah’ın yasalarına aykırılıkta kaçının...” emri gereğince inandığımız bütünü gücümüz ölçüsünde uygulamakla da mükellefiz. Ancak yaşadığımız toplumda İslâm’ın bütününü tebliğ edip uygulanmasını istemek Kur’ânî bir usul değildir. Üstelik Kur’ânî yönteme de aykırılık oluşturur.

İlmi ve objektif bir nazarla bakılarak değerlendirildiğinde biz toplum olarak 23 yıllık Kur’ân’ın indiriliş süreciniz neresindeyiz. Bu belirlenmeden uygulanacak tebliğ yöntemi başarılı olamayacaktır. Mekke döneminde inen sûreler imanî ve ahlâkî alt yapıyı oluşturdu. Toplum hayatını yönlendirici sosyal, ekonomik ve hukuki kurallarla kültürel bağımsızlığı oluşturucu ilkeler Medine döneminde indirildi.

Yukarıda yapılan tespitler çizgisinde değerlendirme yapılmazsa Mehmet Görmez hocamız hatalıdır. Çünkü dövme, erkekler için küpe, üreme organlarını belirginleştirici kot, saç modeli, sakalsızlık veya ölçü dışı sakallılık gibi konular, Batıl Din ve İdeoloji mensuplarına ve karşı cinse benzeme konusu olarak sakındırılması gereken uygulamalardır. Ama asgari düzeyde olsun İslâmî bilgi ve bilinçten yoksun olan gençlere, Allah’a ve Ahiret hayatına; Cennet ve Cehenneme iman esaslarından; namaz ve oruç gibi özel ibadetlerden ve de zina, eşcinsellik ve alkollü içkiler benzeri haramlardan önce yukarıda değinilen ikinci hatta üçüncü dereceden konulara yer vermek Rabbimizin ve Elçisinin ertelediklerini öncelemek olarak hatalı bir yöntem uygulaması olur.

Böyle olmakla birlikte Mehmet Görmez hocamızın daha özenli dil kullanarak,

Allah'ın mubah kıldıklarıyla insanların kendi haline, örfüne, vicdanına bıraktığı alanları daraltırsanız, dini yaşanmaz kılarsınız.” şeklindeki temelde doğru ama benzeşmeyi içeren konuları mubah kapsamına alıcı beyanlardan kaçınması gerekirdi.

Hatadan beri değiliz. Uyarıcı olmak da mütekabil görevlerimizdendir.

Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/gormezin-genclerin-kupesine-dovmesine-kiyafetine-mudahil-olmayin-ifadesi-dogru-mudur-14-406h.html


Back To Top