20 Ekim 2018 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Günahlarımız için şeytanlaşarak mazeret üretmemeliyiz II

Günahlarımız için Baş Şeytan İblîs gibi mazeret üretmemeli, Hz.Âdem gibi tövbe etmeliyiz. Mazeretlerimizden birinin “Önemli olan kalp temizliğidir, sen oraya bak,” şeklindeki yaklaşımlarımız olduğunu açıklamıştık. Bir mazeret şeklimiz de şöyledir:
Günahlarımız için şeytanlaşarak mazeret üretmemeliyiz II
"Çalışmak da İbadettir”

Doğrudur. Çalışmak ibadettir. İbadet; Rabbimizin Kur'ân- Kerîm'deki her bir emrine itâat etmektir, her bir yasağından sakınmaktır. Buna göre mesela namaz kılmak, doğru konuşmak, adaletli davranmak ibadettir; üstlenilen işi güzel yapmak sözlere ve sözleşmelere bağlılık göstermek de ibadettir. Çünkü bunlar Allah’ın buyruklarıdır. Örneğin faize dayalı işlem yapmamak, içki içmemek, zina yapmamak ve vücudu teşhir etmemek, aldatmamak, gereksiz olarak insanlara yük olmamak da ibadettir. Çünkü bu yasakları koyan da Allah’tır.

Evet çalışmak da ibadettir. Hem de cihad nitelikli bir ibadettir. Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyuruyor: “ Rızkı helâl yollardan temin etmek cihaddır.” Peygamberimiz bir diğer hadislerinde de şöyle buyuruyor: "Kişinin bazı günahları vardır ki onları ancak ailesinin nafakasını sağlarken yorgun düşmesi giderebilir.”

Haramlara düşmeksizin ailemiz ve fakirlerimiz için çalışmamızın da bir ibadet olduğunu bilmeliyiz. Çünkü bir çoğumuz bunu bilmiyor. Kolay mı? Eşimizin, çocuklarımızın, sosyal yardım bekleyen toplum kesimlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için her sabah evden çıkıp akşama kadar çalışmak. Ama işçi, memur ve çiftçi olarak ama ilim veya iş adamı olarak. Gayretlerimizi seferber ederek haramlara düşmeden çalışmak elbette ki ibadettir.

Ama helâl ve meşru çalışmanın ibadet olması namaz kılma, oruç tutma ve örtünme gibi ibadetlerimize mani olmamalı ve bizi örneğin faize, yalana ve rüşvete bulaştırmamalıdır.

Günahlarımız için bir batıl mazeretimiz de şöyledir:

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/gunahlarimiz-icin-seytanlasarak-mazeret-uretmemeliyiz-ii-14-2836h.html


Back To Top