20 Ekim 2018 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Günahlarımıza mazeret üretmemeli tövbe etmeliyiz I


Günahkâr insanın kalbi temiz olabilir mi?

Altını çizmemiz gereken bir hakikat de günah işleyen müminlerin. Rabbimizin Cennetlerine girecekleridir. Her insan hata yapabilir. Günah da işleyebilir. Çünkü Yüce Rabbimiz bizi yeryüzü hayatımızda denemeye uğratacağı için bizim varlığımıza bütün çirkinliklere eğilimi kodladığı gibi tüm güzelliklere temayülü de kodlamıştır. Yani sevaplara da gibi günahlara da eğilimliyiz. Dolayısıyla mümin günah işleyebilir ama günah işlediğinde hemen Rabbini anar, kul olduğunu ve sorgulanacağını hatırlar da hemen bağışlanmasını ister.
Günahlarımıza mazeret üretmemeli tövbe etmeliyiz I
Müslüman Mazeret üretip de bilerek günahında ısrar etmez.

Demek ki hatasız kul aramak boşunadır. Ben de hata edebilirim. Sizler de hata edebilirsiniz ama hatayı günahları küçümsemek, münafıklık alametidir. Mümin günahını önemser ve onu gidermeye çalışır. Yolu da tövbe etmektir. Tövbenin bir yolu da işlenen günahın zıddına işleri yapmaktır. Mesela hata/günah… Kasıtlı yanlış kararsa, zıddı da doğru karar olur.

İslâmî bilgi ve bilinç yetersizliği, terbiye eksikliği, İslâm karşıtı yasaların baskısı, bir de seküler-laik yaşantı yani Allah ve ahiret hayatı yokmuş gibi özgür yaşama felsefesinin yaygınlığı… Bütün bunlar insanları günahlara sürükler, hatalara düşürür.

Yaşadığımız toplum, bizleri gerçekten günahlara iten bir toplum oldu. Ülkemizde yalnızca günahlara açılan bir özgürlük anlayışı var. Faiz meşru, vücudu teşhir meşru, zina meşru, lezbiyenlik meşru, ekonomik entrikalar meşru, su-i zan yalan iftira meşru amaca ulaşmak için gayrı meşrular meşru. Böylesi bir toplum hayatı içinde tertemiz ve dosdoğru doğru kalmak elbette zordur.

Biz Müslümanız. Hata edebiliriz ama hatalarımızda ısrar etmemeliyiz. Bir daha hatırlatalım, aziz Peygamberimiz; “Âdemoğlunun her biri hata eder, günah işler ama günah işleyenlerin en hayırlıları günahlarından tövbe edenlerdir.” buyurur.

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/gunahlarimiza-mazeret-uretmemeli-tovbe-etmeliyiz-i-gunahkar-insanin-kalbi-temiz-olabilir-mi-14-2829h.html


Back To Top