19 Eylül 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

HAC

 • Minâ’ya ve Arafat’a çıkış Hz. Peygamber Mekke-Minâ arasında Ebtah’da ikamet buyurdu

  Peygamberimize, başta Ebû Talibin kızı Ümmü Hani olmak üzere pek çok kişi tarafından Mekke evleri içinde; Kâbe çevresinde ikamet buyurması ricasında bulunuldu. Ama Hz. Peygamber Pazar, Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerini ve de Çarşamba günü akşamını konakladığı ilk yer olan Ebtah’da kendisi için kurulan çadırda geçirdi.[41]

  » Hac Devamı →
 • Mekke’ye giriş, tavâf ve sa’y -Salât ve Selâm üzerine olsun- Allah’ın Resûlü yaklaşık 9-10 günlük bir yolculuktan sonra üç (3) Zilhicce cumartesi günü akşamı, Mekke’ye girer.(Mekke’nin merkezi çevresi olan Harem bölgesinde olup olup kuyularıyla ünlü Zituva bölgesine inip yerleşir.

  » Hac Devamı →
 • Hac islâm’ın özetidir Hz. İbrâhîm’in Kâbe’yi tarihî temelleri üzerinde yükseltmesinden sonra Allah, mü’min insanlar için Haccı görev kılmıştı. Bu farz görev, Kur’ân-ı Kerîm ile de şöylece pekiştirilmiştir:

  » Hac Devamı →
 • Peygamberimizin hacca gidileceğini ilan etmesi -Allah şanını artırsın- Peygamberimizin Medîne’ye hicretlerinin onuncu yılıydı. Vedâ Haccı yılı olarak da anılan bu yılın sonlarında Allah’ın Elçisi Hz. Muhammed (sav), İslâmî, kültürel ve siyasî başkenti olan Medîne’de insanlara hac yapacağını ilan etti. Bir süre sonra da hac için yola çıkılmasını emir buyurdu.[4]

  » Hac Devamı →
 • Medine'ye dönüş Allah’ın Resûlü Mekke’de hac için tam 10 gün kaldı

  » Hac Devamı →
 • Vedâ tavâfı Vedâ tavâfını sabah namazından önce yaptı

  » Hac Devamı →
 • Minâ geceleri Minâ geceleri için görevlilere izin verildi

  » Hac Devamı →
 • Farz tavâf için Mekke’ye iniş Allah’ın Resûlü, Akabe Cemresini taşlayıp kurban kestikten ve de tıraş olduktan sonra ihramdan çıktı. Mekke’ye gidip farz tavâfını yapmadan güzel kokular süründü. Hz. Âişe, O’nu misk içeren bir kokuyla bizzat kendi elleriyle kokulamıştı.

  » Hac Devamı →
 • Minâ hitabesi ve son hac îması Kurban kesimi günü de olan bu gün, Allah’ın Peygamberi Minâ’da insanlara bir hitabede bulundu. Bir gün önceki Arafat hitabelerinde işlediği konulara değindi.

  » Hac Devamı →
 • Büyük şeytan sembolü akabe cemresi'ni taşlama Akabe Cemresi’nde Telbiye bırakılır

  Allâh’ın Resûlü (Kâbe’yi yıkmaya gelen ve beraberlerinde filler bulunan Ebrehe ordusunun hezimete uğratıldığı) Muhasser vadisine gelindiğinde devesini süratlendirir. Cemre-i Akabe’ye çıkan yolu izleyerek Minâ’ya iner.

  » Hac Devamı →
 • Minâ’ya geliş -Salât ve Selâm üzerine olsun- Peygamberimiz Hz. Muhammed, Müzdelife gecesi sabah namazını kıldırdıktan sonra (Müzdelife’de) Meşar-ı Haram adı verilen bölgeye geldi. Kıbleye döndü, Allah’ı yüceltip birledi, her şeye gücü yeten ortaksız Rabb olduğunu dile getirdi ve de duâ etti.

  » Hac Devamı →
Back To Top