21 Mart 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

12»
 • Hayrettin KARAMAN
 • Farklı İslâm anlayışları/tanımlamaları
  1. "Türkiye'de ve dünyada çok farklı İslâm anlayışları vardır" cümlesini/kaziyyesini kabûl veya reddetmeden önce biraz açmak gerekiyor. İslâm ile ilgili anlayış ya İslâm çerçevesi içinde kalır, "hatâlı veya isabetli, hak veya sapmış"diyerek İslâm çerçevesi içinde yer verilebilir yahut da verilemez; yani İslâm'ın dışına taşar, gayr-i İslâm (küfür) olarak değerlendirilir. Bu ikincisini "İslâm anlayışlarından biri" olarak ele almak doğru değildir. Ancak gayr-i İslâm (küfür) sayılacak anlayışın belirlenmesinde en sağlam ve ihtiyatlı ölçütlerin kullanılması ve ezcümle İslâm âlimleri ve mezheplerinin ittifak ettikleri küfür ölçütünün esas alınması gerekir.

  15 Mart 2018 Perşembe 13:46 Devamını Oku →
 • Kudüs planını yapanlara bak!

  07 Aralık 2017 Perşembe 16:13 Devamını Oku →
 • Niçin Müslüman düşmanlığı?
  Sen onların dinlerine uymadıkça yahudiler de hıristiyanlar da senden asla memnun kalmayacaklardır. De ki: “Asıl doğru yol ancak Allah’ın yoludur.” Eğer sana gelen ilimden sonra onların arzularına uyarsan, bilesin ki artık Allah sana ne dost ne de yardımcı olacaktır.” (Bakara:2/120).

  24 Kasım 2017 Cuma 14:15 Devamını Oku →
 • Neyi daha çok seviyoruz?
  Tekâsür suresinde Allah Teâlâ mealen “dünyalıkları çoğaltma kaygısı ve kavgası sizi öylesine hükmü altına aldı ki, kabirlere gidip burada bile kimin aşireti çok yarışına girdiniz” buyuruyor.

  21 Temmuz 2017 Cuma 11:19 Devamını Oku →
 • Düşman düşmanlığını yapıyor biz dostlara bakalım
  15 Temmuz darbe girişimine “senaryo, kontrollü, iktidarın işi” diyenlerin ya akılları veya vicdanları arızalı olduğundan bunları muhatap almak ve gerçeği bu iddiaya karşı savunmak abes ile iştigaldir.

  14 Temmuz 2017 Cuma 11:03 Devamını Oku →
 • Eşcinsele iyi (hoşgörülü) bakamayız
  Lût’u da (peygamber gönderdik). Kavmine dedi ki: “Sizden önceki milletlerden hiçbirinin yapmadığı fuhşu mu yapıyorsunuz!” / “Çünkü siz, kadınları bırakıp da cinsel tatmin için erkeklere yanaşıyorsunuz. Doğrusu siz taşkın bir milletsiniz.”

  06 Temmuz 2017 Perşembe 11:24 Devamını Oku →
 • Yoksulluk ve çaresi
  En tartışılmaz insan hakkı yaşama hakkıdır; yaşama hakkından maksat yarı aç yarı tok sürünmek değildir, tabîi ihtiyaçlarını gidererek yaşamaktır. 

  12 Haziran 2017 Pazartesi 10:19 Devamını Oku →
 • Faizsiz finansın mevzûatı niçin yok?
  Devlet adamlarımız, alanla ilgili ilim adamları, iş dünyası sıkça katılım bankalarından, faizsiz ekonomiden, İslam ekonomisinden, tekâfül sigortasından, faizsiz borsa işlemlerinden söz ediyorlar. Birden fazla üniversitemizde İslam ekonomisi ve faizsiz finans konularıyla ilgili dersler veriliyor, lisans üstü ilmî çalışmalar yapılıyor. 

  25 Mayıs 2017 Perşembe 11:33 Devamını Oku →
 • Ehl-i sünnet Müslümanlığı
  Ehl-i sünnet” kavram çerçevesi ve bu Müslümanlığa yönelen tehlikeler konusundaki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

  23 Mayıs 2017 Salı 11:02 Devamını Oku →
 • Siyasi partiler ve İslamcılık
  "Müslüman", dini İslam olan kişi demektir.

  03 Mayıs 2017 Çarşamba 16:16 Devamını Oku →
Back To Top